24. července 2011 14:20 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nekompromisní FIFA: za korupci doživotní zákaz

Mohamed bin Hammám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed bin Hammám. | foto: Reuters

CURYCH Šéf asijské konfederace Mohamed bin Hammám, který v sobotu dostal doživotní zákaz působení ve fotbale, označil rozhodnutí etické komise FIFA za předem dohodnuté. Exemplární trest za korupci před nedávnými volbami prezidenta federace považuje za pomstu šéfa FIFA Seppa Blattera.

"Vlastně jsem to čekal. To, že jde o doživotní zákaz, jen ukazuje, jak moc jsou ti lidé naštvaní a plní chuti po pomstě," uvedl Bin Hammám v rozhovoru pro BBC. Na následnou otázku, zda se mstí prezident FIFA Blatter, odpověděl, že zcela jednoznačně.

Bin Hammám zpochybnil také nezávislost komise. "Doživotní zákaz byl cílem už na začátku vyšetřování, to ke mně od někoho proniklo," uvedl funkcionář, který se dvoudenního slyšení před etickou komisí v Curychu nezúčastnil.


Šéf FIFA Sepp Blatter

Kupoval si hlasy voličů
"Moji právníci si byli téměř jistí, že by FIFA zneužila mou účast pro jiné účely, než bylo slyšení," řekl. Zároveň prý ani neví, z čeho se nakonec zodpovídal. "Napsali jsme před deseti dny na FIFA, aby nám sdělili, jaká jsou obvinění, protože je neznáme. Překvapivě nám jeden nebo dva dny před slyšením odpověděli, že se to dozvíme 22. července (první den slyšení). Z toho, co víme, už bylo o trestu rozhodnuto dávno, FIFA jen potřebovala místo, kde ho vyhlásit," řekl.

Bin Hammám měl na květnovém zasedání Karibské fotbalové federace v Trinidadu jejím členům nabízet 40 tisíc dolarů v hotovosti za hlas. Dvaašedesátiletý funkcionář provinění stále odmítá.

"Nic špatného jsme neudělali. V souladu s pravidly FIFA jsme jen platili výdaje zasedání za cestování a ubytování," řekl katarský činovník, který se chce odvolat ke sportovní arbitráži.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?