8. dubna 2010 22:01, aktualizováno 9. 4 10:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Někomu změny ve fotbale vadí, říká předseda Hašek

Pohřeb Františka Veselého. Předseda fotbalového svazu Ivan Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb Františka Veselého. Předseda fotbalového svazu Ivan Hašek | foto: ČTK

PRAHA Když loni v červnu ohlásil kandidaturu na předsedu ČMFS, asi ani on sám nečekal, že vládnout českému fotbalu bude tak těžké. Devět měsíců od jeho zvolení se na Ivana Haška (46) valí jeden problém za druhým.

 Nejprve audit hospodaření minulého vedení, obvinění hráčů Olomouce z korupce a nakonec skandální rozhovor dvou funkcionářů, který unikl do médií.

Elán však Hašek neztratil. Tvrdí, že velké množství kauz souvisí především se změnou pořádků uvnitř fotbalu. "Tlak na mě a mé kolegy se stupňuje. Některým lidem současná situace ve fotbale nevyhovuje a snaží se ji nabourat," říká.

Jak se to projevuje v praxi?

Kauzami, které teď každý vidí. Některé z nich jsou ryze účelové a­my se přes ně musíme dostat. Musíme dál bojovat. Nicméně musím říci, že těch afér je opravdu moc. A­může se stát, že se ještě některé další kauzy objeví.

Čtyři kauzy, které musel Hašek řešit

Národní tým

V roli kouče nedokázal zachránit kvalifikaci, navíc nadvakrát složitě hledal nového trenéra.

Audit hospodaření

Škodu v řádu milionů, kterou odhalil audit hospodaření minulého vedení, bude svaz vymáhat.

Korupční aféra

Podle tvrzení Bohemians Praha jejich hráčům loni předal brankář Olomouce úplatek 300 tisíc.

Rozhovor Kubíček–Voženílek

Člen výkonného výboru Voženílek v rozhovoru s olomouckým šéfem označil vedení Bohemians Praha za mafiány. Okolnostmi kauzy se zabývá disciplinární komise.

Nedalo se to ale očekávat? Volby jste přece vyhrál s plánem očistit fotbal od všech špinavostí.

Že budou problémy, že to nepůjde jednoduše a že se nedá všechno změnit mávnutím kouzelného proutku, jsem věděl. Fotbalové prostředí znám, takže se snažím předvídat. I proto jsem už na začátku říkal, že nás čeká boj s lidmi, kteří nestrávili současnou situaci.

Kdo proti vám stojí?

Takhle bych to neformuloval. Situace, která nyní ve fotbale je, prostě mnoha lidem nevyhovuje. Bývalé vedení určitě není nadšené z­toho, že se teď všechny věci říkají otevřeně a řeší se na rovinu.

Takže tlak, o kterém mluvíte, spojujete s lidmi kolem bývalého předsedy Pavla Mokrého?

Nejde jen přímo o bývalé vedení. Někteří ani nebyli ve vedení svazu, ale měli nějakou funkci a moc, kterou teď ztrácí. A možná jim vadí, že už nemají takový vliv.

Buďte, prosím, konkrétní.

Kdo konkrétně? Já to nezkoumám. Nechci ty problémy tahat do osobní roviny. Chci je vyřešit.

Je jedním z těch lidí i bývalý místopředseda Jiří Kubíček? Také ztratil vliv.

To ne, takhle jsem to nemyslel. Za minulého vedení byl sice potrestán, ale myslím, že jsme ho už částečně rehabilitovali. Ukazuje se, že ve spoustě věcí měl pravdu.

Jaký spolu máte vztah? Kubíček vás dlouho podporoval, ale od voleb vám vyčítá, že jste ho zradil a do výkonného výboru jste si vybral někoho jiného.

Navzájem se respektujeme, nejsme v žádném rozporu. Pro mě je to jeden z největších odborníků na legislativu ve fotbale. Máme spolu normální vztah. I pro něj ale platí, že když někdo půjde proti fotbalu, budu vůči němu nekompromisní.

Je to i příklad jeho rozhovoru s Petrem Voženílkem, u kterého čelí podezření, že ho sám nahrál a poslal médiím?

Nám tvrdí, že má odposlouchávaný telefon... Mám na to svůj názor, ale jako předseda o tom nemůžu mluvit do médií, protože bych tím zasahoval do vyšetřování disciplinární komise.

Mluvil jste o účelových kauzách. Týká se to právě tohoto kontroverzního rozhovoru?

Tohle je především úzce spojeno s kauzou Bohemians (spor o to, který ze tří klubů v Praze má na slavné jméno a logo s klokanem právo – pozn. red.). Řeknu to takhle: problém českého fotbalu jsou Bohemky. Všechno se pak od toho odvíjí.

Někdo tvrdí, že s tím souvisí i korupční aféra, kterou teď řešíte. Skutečně jste neměl tušení, že by na vás mohl ze skříně vypadnout i takový kostlivec?

Neměl. Byl to pěkný dáreček. Ale jsou to věci, které vyřešíme, to ať nikdo nemá obavy. Taková kauza už vyšumět nemůže. Máme schopného předsedu disciplinární komise, se kterým jsme si už na začátku řekli, že pokusy o korupci budeme trestat rychle a přísně.

Věříte, že olomoucký gólman Petr Drobisz hráčům Bohemians Praha úplatek nepředal?

V co věřím, není důležité. Něco si o tom myslím, ale tohle jsou tak závažné věci, že o nich předseda svazu nemůže do médií mluvit.

Dobrá, ale neztratil jste za těch devět měsíců v čele svazu iluze o čistotě české ligy?

Nemyslím si, že by byl fotbal všude na světě úplně čistý. Fotbal jen musí být tím, kdo proti takovým problémům bojuje. Snažím se, abychom se korupce zbavili, a proto chci vybudovat větší kontrolní mechanismy. Tím pádem nevylučuji, že se ještě něco takového neobjeví.

Neuvažujete o tom, že v boji s korupcí ještě přitvrdíte?

Snažíme se o to pořád. Výkonný výbor pracuje na tom, aby byly nastaveny určité mechanismy. Preventivně by mohlo působit třeba i zřízení fotbalového ombudsmana.

Nepřemýšlel jste třeba i o využití agentů provokatérů?

To přímo ne, ale je tady spousta opatření, o kterých nechci a nemůžu mluvit. Kdyby se je někdo dozvěděl, už by nemusela fungovat. Děláme všechno pro to, abychom korupci vymýtili.

Co na korupční aféru říkají v zahraničí? Neptají se vás, co se v českém fotbale děje?

To ne. Vadí mi, když se říká, že jen fotbal má problémy s korupcí. V Evropě je spousta afér, do kterých jsme se nezapletli. Třeba sázkařský skandál, ve kterém Česká republika vůbec nefiguruje. Všichni mají problémy. Jde jen o to, aby se řešily nekompromisně.

Můžete mít ale z takové práce ještě radost?

Abych teď někde v koutě brečel, že jsem se na to dal, to ne. Vždy jsem každý zápas dohrával do konce a jako bývalý hráč vím, že se kolikrát vyhrává až na konci.

RD Nové Sedlo
RD Nové Sedlo

Hornická kolonie, Nové Sedlo, okres Sokolov
3 490 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz