14. listopadu 2015 10:18, aktualizováno  11:57 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Němečtí fotbalisté strávili noc na stadionu. Otřesená Paříž bude po teroru bez sportu

Policie zasahuje po útoku u fotbalového stadionu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje po útoku u fotbalového stadionu | foto: Reuters

PAŘÍŽ Fotbalisté Německa po pátečním přípravném utkání v Paříži, kterou otřásly teroristické útoky, zůstali přes noc na stadionu. Za doprovodu policejní eskorty v sobotu ráno úřadující mistři světa odletěli domů, přestože původně měli ve francouzské metropoli zůstat až do neděle.

Po teroristických útocích, které si vyžádaly přes 120 obětí, byly v Paříži a okolí zrušeny všechny víkendové sportovní akce.

Sebevražedné útoky se podle policie odehrály poblíž dvou vchodů do stadionu a u přilehlé restaurace McDonald’s. Zahynuli zřejmě čtyři lidé, z nichž tři byli údajně atentátníci. Ve sportovní aréně pro 80 000 lidí se právě odehrával přátelský fotbalový zápas Francie-Německo. Na akci byl přítomen i francouzský prezident François Hollande.

V komplexu Stade de France bylo během utkání slyšet několik explozí. Francouzského prezidenta Françoise Hollanda odvedla ze stadionu ochranka. Nicméně utkání se dohrálo a domácí tým zvítězil 2:0. Přímo před stadionem, který má hostit finále mistrovství Evropy v příštím roce, zemřeli při explozích tři lidé.

Po závěrečném hvizdu muselo asi 80 tisíc diváků ještě několik hodin na pokyn pořadatelů zůstat na hrací ploše a fotbalisté v šatnách. Při odchodu fanoušci začali spontánně zpívat francouzskou hymnu.

Zápas a góly stranou

„Jsme v šoku. Zápas a góly jdou v takový den zcela stranou. Všichni na lavičce jsme se docela báli,“ řekl trenér německé reprezentace Joachim Löw, jehož tým už před zápasem musel opustit hotel kvůli hrozbě bombou.

Francouzský prezident Francois Hollande se vyjádřil k situaci.
Mapa místa tragédie

Němečtí hráči kvůli obavám o bezpečnost nepoužili svůj tradiční týmový autobus, ale ze stadionu odjeli několika minibusy. Při odletu do Frankfurtu jim asistovali policisté.

Francouzští fotbalisté mají v úterý hrát další přátelské utkání ve Wembley s Anglií, nad zápasem však visí otazník, francouzský svaz zvažuje jeho zrušení. Tým dnes odvolal veřejný trénink i tiskovou konferenci a zůstává v tréninkovém středisku v Clairfontaine.

Veškerý víkendový program zrušil i německý svaz a po návratu domů ani neodcestuje v neděli do dějiště úterního přípravného utkání s Nizozemskem Hannoveru. Termín zápasu zatím platí, ale podle některých německých médií se čeká na to, jaký postoj zaujme francouzský svaz. Dočasný šéf německého fotbalu Reinhard Rauball se nicméně kloní k variantě odehrání zápasu. „Jsem toho názoru, že teroru se nemá ustupovat,“ řekl.

Závody v krasobruslení pokračují

Francie od pátku hostí závod seriálu Grand Prix v krasobruslení v Bordeaux. Na sobotní ranní schůzce bylo rozhodnuto, že Trofej Erika Bomparda bude o víkendu pokračovat. Žádní čeští krasobruslaři v soutěži nestartují.

Šéf Francouzské fotbalové federace Noël Le Graët přiznal, že po teroristických útocích výrazně vzrostly obavy o bezpečnost evropského šampionátu, kam postoupilo i české mužstvo. „Byla učiněna řada opatření, přesto vidíme, že teroristé mohou udeřit kdykoli. Už dříve nám Euro dělalo starosti, teď jsou naše obavy ještě větší,“ uvedl Le Graët.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK V PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 26 000 Kč