Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Němci ruší přezdívku „nároďáku“ Die Mannschaft. Tým je přece pro každého, tvrdí

Němečtí fotbalisté Thomas Müller (vlevo) a Jonas Hofmann slaví gól. foto: AP

Německé národní fotbalové mužstvo už nebude známé pod přezdívkou „Die Mannschaft“ (Tým, Mužstvo). Marketingové heslo, které aktivně používal od roku 2015, tamní svaz kvůli polarizujícím ohlasům ruší.
  14:32

Rozhodla o tom dozorčí rada a valná hromada svazu (DFB), který si nechal udělat rozsáhlou analýzu vnímání značky „Die Mannschaft“.

Výzkum vedl interně i externě a rovněž vedl rozhovory s odborníky z oboru. Ačkoliv popularita zmíněného hesla, které se objevovalo v propagačních materiálech či například na autobusu reprezentace, mírně rostla, nebyl na něj ve svazu i mimo něj jednotný pohled.

„Průzkumy a analýzy ukázaly, že název „Die Mannschaft“ je velmi známý a oblíbený zejména v zahraničí. Znamená hodnoty, jako je týmový duch a úspěch. Je však také faktem, že ve fanouškovských kruzích v této zemi je někdy vnímán kriticky a diskutován emotivně,“ vysvětluje krok prezident svazu Bernd Neuendorf.

„Důležitější než jméno je však výkonnost národního týmu. Že žije hodnotami, které DFB reprezentuje na hřišti i mimo něj, že ukazuje správný přístup, že inspiruje své fanoušky,“ pokračoval.

Alexander Wehrle, předseda dozorčí rady DFB, připustil, že názory na užívání přezdívky „Die Mannschaft“ se hodně lišily i uvnitř svazu.

„To je jasný příznak polarizace jména, s nímž by přitom měli přece všichni souznít,“ poznamenal Wehrle.

V nedávné anketě, kterou pro televizní stanice RTL a n-tv vedla jedna z předních německých institucí pro průzkum trhu a veřejného mínění Forsa, se jen 24 procent respondentů vyjádřilo pro zachování výrazu. Pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung dříve skoro 80 procent z 5 300 hlasujících uvedlo, že by se bez hesla „Die Mannschaft“ klidně obešlo.

Německé servery jako Bild či Welt zmiňují, že fanoušci považovali přezdívku za příliš komerční, neosobní. Prý vedla spíš k odcizení od týmu než k jeho oblibě.

„Tým, který vede Hansi Flick, je pro každého a každý si ho může pojmenovat, jak chce. Koneckonců nezáleží ani tak na tom, jak se tým jmenuje, ale na tom, co v něm je. A na tom se shodneme: máme inspirativní národní tým s velkým potenciálem a fascinujícími osobnostmi,“ uzavřel Wehrle.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat