Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý prezident zahájil mistrovství světa

Sport

  17:04
MNICHOV - Německý prezident Horst Köhler zahájil slavnostním výkopem osmnácté mistrovství světa ve fotbale. Zlatou trofej pro vítěze přinesl na pódium fotbalový král Pelé v doprovodu topmodelky Claudie Schifferové.

Němečtí fanoušci čekají na první zápas svého týmu s Kostarikou. foto: OLIVER LANGAFP

Diváci v mnichovské Areně mohli obdivovat zlatou trofej pro vítěze, kterou na pódium přinesl fotbalový král Pelé v doprovodu topmodelky Claudie Schifferové. Ceremoniál sledovalo podle odhadů 1,5 miliardy diváků na celém světě.

Půlhodinovou show provázeli bubeníci a tanečníci, ale vyprodané hlediště tleskalo především přehlídce bývalých mistrů světa. Pozvání od FIFA přijalo 160 majitelů zlatých medailí, mezi nimi i mnoho fotbalových legend. Köhler v doprovodu předsedy FIFA Seppa Blattera a šéfa organizačního výboru Franze Beckenbauera přivítal hosty z celého světa a Herbert Grönemeyer jim zazpíval oficiální song šampionátu "Je čas, aby se něco pohnulo".

V 18:00 začne první z 64 zápasů na šampionátu, premiéru obstarají týmy Německa a Kostariky. Poslední utkání se bude hrát 9. července v Berlíně, kde bude korunován nový mistr světa.

Autor: