Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Nesmyslný rasismus? Italský deník zveřejnil na titulní straně fotky dvou hráčů tmavé pleti s titulkem Black Friday

Romelu Lukaku. foto: Reuters

PRAHA - Celá Itálie neřeší od čtvrtečního rána nic jiného. Tamní sportovní deník Corriere dello Sport na titulní stránce čtvrtečního vydání zveřejnil koláž z fotografií hráčů Interu Milán Romelua Lukaka, resp. AS Řím Chrise Smallinga.
  14:20aktualizováno  19:59

Lukaku, omluv se nám! Celý stadion tě rasisticky neurážel, tvrdí vedení Slavie

Kvůli pátečnímu vzájemnému duelu vymyslel list titulek Black Friday (černý pátek), problémem však je, že jak Lukaku, tak Smalling jsou tmavé pleti, takže se pokus o originální stránku sice povedl, ale deník je kvůli rasismu tvrdě kritizován.

Od ranních hodin „titulku“ Corriere dello Sport kritizují vládní činitelé i osobnosti sportu. Ozval se i AS Řím, který v anglické verzi na Twitteru titulku zcela odsoudil.

Nikoho, absolutně nikoho by nic podobného nemohlo napadnout,“ stojí na twitterovém účtu AS Řím.

Nikdo z fanoušků nechápe, proč italský deník nedávné spoluhráče z Manchesteru United k titulku Black Friday vůbec zařadil.

„Ignorance s obvyklými rasovými podtóny. Jsem v šoku. Od Corriere je absolutně trapné přijít před zápasem Interu proti AS s tímhle,“ napsal na Twitter italský novinář Matteo Bonetti.

„Když už jste si mysleli, že italský fotbal níž klesnout nemůže, přišlo Corriere s touhle titulní stranou. Tohle není normální,“ podpořil jeho názor jeden z fanoušků.

Místo třaskavé střetu lídra Serie A s dalším italským velkoklubem, který je v aktuální tabulce pátý, tak všichni řeší titulku na Corriere dello Sport.

Přitom právě belgický útočník Lukaku obvinil minulý týden při zápase Ligy mistrů z rasismu celý stadion pražské Slavie.

Slavia se mu za výstřelky jednotlivců omluvila, zároveň po něm požadovala omluvu, že jej rasisticky uráželi všichni fanoušci červenobílých.

Už v září se navíc něčeho podobného Lukaku „dočkal“ v ligovém duelu v Cagliari. Zanedlouho poté byl vyhozen expert televizní stanice Top Calcio 24 Luciano Passirani, který prohlásil, že Lukaka zastavíte, jen když mu dáte deset banánů. 

Nic se ale dosud nevyrovná přešlapu, který teď udělal celostatní italský deník.

Podle různých ohlasů včetně toho od antidiskriminační skupiny Fotbal proti rasismu v Evropě (FARE) se však rasisticky zachoval právě deník. 

„Média živí rasismus každý den. Stačí se jen podívat na dnešní vydání Corriere dello Sport,“ uvedla organizace FARE.

Lukaku obchází Koláře a dává branku.
Lukaku intenzivně bráněn Frydrychem.

Proti přístupu listu se vymezila řada klubů v čele s AC Milán a AS Řím. Jejich vedení na protest zakázalo spolupracovníkům listu do konce roku přístup do svých tréninkových center a hráči obou klubů nebudou deníku k dispozici. 

Podporu bojkotu následně na sociálních sítích vyjádřily další kluby nejen z Itálie, přidal se například i příští soupeř pražské Slavie v Lize mistrů Borussia Dortmund.

Deník si ale za svým nápadem stojí a tvrdí, že rasisticky se chovají ti, kteří rasismus v tomto „nevinném titulku“ vidí. 

„’Black Friday’, pro ty, kteří tomu chtějí a dokážou rozumět, byl a je pouze oslavou různosti, hrdostí na to být jiný, úžasným bohatstvím různosti,“ napsal list na svém webu. „Nevinný titulek byl přeměněn v jed těmi, kteří mají jed v sobě.“