26. dubna 2008 15:28 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nizozemci se budou moci svobodně projevovat

Holandští fotbalisté se budou moci radovat z gólů naprosto svobodně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Holandští fotbalisté se budou moci radovat z gólů naprosto svobodně. | foto: Lidové noviny

AMSTERODAM Mladí nizozemští fotbalisté budou moci na olympijských hrách v Pekingu svobodně projevovat svůj politický názor i při zápase. Hráčům to přislíbil trenér Foppe de Haan, který také vyjádřil před novináři podporu tibetskému boji za svobodu. Navíc oznámil, že tým potenciálních politických rebelů povede jako kapitán třiatřicetiletý kanonýr Roy Makaay.

"Co se politických projev

Jasno už má i o tom, jak bude jeho tým v Pekingu vypadat. Jako kapitána si

"Sledoval jsem, jak ve Feyenoordu pracuje s mladými hráči. Je k nim dost

ů týče, měli by mít naprostou svobodu. Klidně ať podporují Tibeťany při oslavách vstřelených gólů, ať si klidně vezmou do ruky i tibetskou vlajku," prohlásil de Haan, který si přeje, aby olympijskývýbor dopřál účastníkům her co největší svobodu. Trenér navíc zařídil v minulém týdnu tibetské exilové reprezentaci, aby mohla trénovat s jehobývalým klubem SC Heerenveen.vybral kanonýra Roye Makaaye. "Pro můj mladý tým je to ideální kapitán," prohlásil na Makaayovu adresu de Haan. V seniorském výběru nechtěný útočníkby měl být klíčovou postavou výběru do 23 let, který mohou pro olympiádu doplnit až tři starší hráči.kritický, ale dává to najevo tím správným způsobem," dodal. Jedním z důvodů pro Makaayovu volbu bylo i to, že pro olympiádu bude již s definitivníplatností k dispozici. Jeho Feyenoord Rotterdam se totiž neprobojoval do evropských pohárů a pro domácí ligu se svého hráče dokáže vzdát.Samotný hráč se o koučově rozhodnutí dozvěděl až od novinářů a byl hodně překvapený. "Je to čest, ale Foppe se mnou o tom zatím vůbec nemluvil.Každopádně kapitánovat je vždycky prima," citoval Makaaye deník DeTelegraaf.
ČTK