25. srpna 2016 14:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nová éra. Jarolím poprvé povolal liberecké beky, Čecha nahradil veteránem Drobným

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Nový trenér české fotbalové reprezentace Karel Jarolím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový trenér české fotbalové reprezentace Karel Jarolím. | foto: ČTK

PRAHA Nová éra fotbalové reprezentace začíná. Trenér Karel Jarolím odhalil svou první nominaci, do které zahrnul dva nováčky - liberecké obránce Jana Sýkoru a Lukáše Pokorného. Po letech se vrací brankář Jaroslav Drobný.

Pro nového trenéra Jarolíma je to pořádný fofr. Ještě na začátku srpna vedl Mladou Boleslav ve třetím předkole Evropské ligy. Pak už upřel pozornost jen k národnímu týmu, který převzal po Pavlu Vrbovi.

Teď už jde všechno rychle - tisková konference se zveřejněnou nominací, příští týden první sraz, ve středu 31. srpna premiéra v přípravě proti Arménii (v Mladé Boleslavi).

A v neděli 4. září vstup do kvalifikace o postup na mistrovství světa proti Severnímu Irsku (v Praze na Letné). Mimochodem, vstupenky na obě utkání jsou stále v prodeji.

Jarolím povolal jen dva nováčky. Třiadvacetiletý stoper Lukáš Pokorný je kapitánem Liberce. Ve stejném klubu pochází také další nováček Jan Sýkora, jenž může nastoupit na levé straně obrany i zálohy.

„Sledujeme je delší dobu. V Liberci pravidelně odvádějí takové výkony, že si nominaci zaslouží. Je to zároveň výzva pro další hráče, kteří vidí, že mají dveře otevřené,“ vysvětlil Jarolím.

Do reprezentace se vrací 36letý brankář Jaroslav Drobný z Werderu Brémy. V národním týmu, za který odchytal sedm zápasů, byl naposledy na soupisce před třemi lety v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2014.

Vaclíkovi kryje záda mládí a zkušenost

Očekává se, že novou jedničkou po Petru Čechovi by se měl stát Tomáš Vaclík a dvojkou Tomáš Koubek.

Jarolímovi asistenti

Jarolímovými asistenty budou Boris Kočí a Miroslav Koubek. Trenérem brankářů zůstává Jan Stejskal, kondičním koučem bude Petr Brabec.

„Boris Kočí bude asistentem na plný úvazek. Druhým asistentem je Miroslav Koubek, který to bude dělat při své funkci trenéra Bohemians,“ upřesnil manažer reprezentace Jaromír Šeterle.

„Zvolili jsme variantu, kdy je v nominaci Vaclík jako zástupce střední generace, Koubek z těch mladších a Drobný jako ten zkušený,“ poznamenal nový trenér národního týmu.

Do nominace se nedostali záložníci Václav Černý a Tomáš Souček ani útočníci Patrik Schick či Lukáš Juliš, o kterých se v souvislosti s „novým“ národním týmem - více či méně - spekulovalo. Všichni zůstávají v reprezentační jedenadvacítce.

„Průběžně jsme to řešili a k žádnému názorovému střetu nedošlo,“ vysvětlil Jaromír Šeterle, který je manažerem jak u áčka, tak u jedenadvacítky.

Mluvili jsme o Schickovi s Černým

A pokračoval: „Nejvíc jsme mluvili o Schickovi, který už s áčkem byl. Pak také o Černém a Součkovi. Ale Černý v Ajaxu nehraje za áčko a Souček ve Slavii střídá lepší výkony s těmi horšími.“

V nominaci nejsou ani brankář Petr Čech, obránci David Limberský a Roman Hubník, záložník Jaroslav Plašil či útočník David Lafata. Všichni v uplynulých týdnech oznámili, že v reprezentaci končí.

Nejistá je budoucnost kapitána Tomáše Rosického, jenž si na nedávném mistrovství Evropy zranil stehenní sval. Zatím se stále nevyjádřil, jak bude jeho kariéra pokračovat. Doposud neprozradil ani to, zda kývne na nabídku Sparty.

Mezi vybranými hráči chybí také stoper Tomáš Sivok, ale jen vinou zranění. Trenér Jarolím s ním do budoucna počítá.

pesPetr Šedivý, minMiloslav Novák
  • 1Diskuse