Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nováčci v lize: Ústí a Hradec v rukou politiků z magistrátu města

Hrádec Králové: Příprava trávníku před ligou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrádec Králové: Příprava trávníku před ligou | foto: ČTK

PRAHA Bývaly doby, kdy se ve fotbalové lize scházeli na nejvyšší úrovni přímo majitelé klubů. Pokud by letos chtěli fotbaloví bossové Daniel Křetinský nebo Tomáš Petera stejnou myšlenku znovu oprášit, teoreticky by vedle nich měli usednout i primátorové Ústí nad Labem a Hradce Králové.

Úsměvné? Ne tak docela. S dvěma nováčky se totiž první liga rozrostla nejen o dvě velká krajská města, ale také o kluby, ve kterých drží majoritní podíl města. Poprvé v historii od rozdělení federace se tak nejvyšší česká soutěž setká s ­problematickým fenoménem propojení profesionálních klubů a veřejných financí.

Čtěte také

"Nese to svá úskalí, ale jsme za to rádi. Výhody převažují. Máme od města maximální podporu," říká ředitel Hradce Richard Jukl. Jeho klub koupilo město v roce 2005 od Čechoameričana Jana Vody, aby jej zachránilo před krachem. Jenže provizorní řešení trvá už pět let a město dál vlastní 100 procent akcií klubu.

"Z ekonomického hlediska se nám to možná nevrátilo, ale ze společenského určitě," pochvaluje si předseda představenstva klubu a­ hradecký radní Pavel Staněk. V Ústí je situace ještě komplikovanější. Klub bez prvoligové tradice už několik let marně hledá silného partnera a pomáhat mu musí i sousední FK Teplice, který v Ústí stále drží 22 procent akcií.


Přípravný zápas Ústí proti Mostu na první ligu. U míče (vpravo) Tomáš Krbeček.

Rozhodující slovo má ale se 78 procenty ústecký magistrát. "Je pravda, že město si finanční stránku hodně hlídá, přece jenom se ve fotbale snadno vytvářejí dluhy," připouští Jiří Dušek, který v klubu ještě nedávno působil jako tiskový mluvčí, ale teď ho sám řídí. V případě obou klubů totiž město zároveň pokrývá i výraznou část jejich rozpočtu; v Ústí, které půjde do ligy s nejmenším rozpočtem 30 milionů korun, je to 6,5 milionu. Hradec zase do svého klubu pošle 15 milionů, což nakonec bude představovat zřejmě necelou polovinu rozpočtu.

Kromě toho navíc v obou městech počítají s výstavbou nového stadionu, protože ty stávající už dosloužily. V Ústí by měl přijít na 180 milionů, v Hradci se zase počítá s investicí ve výši 450 milionů. Pochopitelně z peněz města. "Je to určitý způsob podpory vrcholového sportu a zábavy pro občany. Počítám, že v první lize se teď o tom bude víc diskutovat. Budeme všem na očích," říká Staněk. Řadě tuzemských klubů pomáhá město třeba tím, že z vlastních peněz provozuje stadion, nikde však nemají politici rozhodující slovo jako v Ústí a Hradci.

Hradec o prodeji neuvažuje
Ostatně takové spojení je často terčem kritiky. Důvodů je hned několik. Provozovat profesionální klub s milionovým rozpočtem ze státních peněz je přinejmenším problematické. Zvlášť v soutěži, která se vypořádává s korupční minulostí. A riziko najdete i na straně klubů, které při každých komunálních volbách žijí v nervozitě, jaký postoj zaujme nové vedení města. I proto by se teď v Ústí po pěti letech měly hnout ledy a v čele vlastnické struktury klubu by měl město nahradit soukromý subjekt.

"Chci strukturu změnit, odpolitizovat ji. Ani město už nechce klub vést, je to pro ně velká finanční zátěž," tvrdí šéf Ústí Dušek. Město by se údajně v průběhu podzimní části sezony mělo zbavit 68 procent akcií a ponechat si jen desetinový podíl. "Jednám se třemi subjekty, teď jedu za čtvrtým. Je to na dobré cestě," říká Dušek.

V Hradci by se naopak nic měnit nemělo, bez ohledu na výsledek podzimních voleb. Důvod je prozaický. Město by totiž nyní těžko shánělo kupce. "Ve Východočeském kraji je největší fabrikou fakultní nemocnice, což asi není typ partnera, který by nám dával prostředky," usmívá se trpce Jukl.

Fotbal v Česku není soběstačný

Bylo by dobře, aby kluby vlastnily soukromé subjekty, ale když město podporuje kulturu, nevidím nic špatného na tom, že podporuje i fotbal, říká Jindřich Rajchl, druhý místopředseda ČMFS.

Jste rád, že se na prvoligovou mapu vracejí dvě velká krajská města?
Zcela jednoznačně. A nejde jen o­Hradec. Celý východočeský kraj si první ligu zasloužil. Hradec Králové neměl žádnou nejvyšší soutěž v největších sportech a na to, jak je to velké město, to byla jednoznačně škoda. Fotbal tam patří.

Jste zastáncem modelu, ve kterém je majoritním vlastníkem klubu město, nebo jste proti?
Je to velmi široký problém. Téměř v celém světě jsou kluby vlastněné soukromými subjekty, protože jsou ekonomicky soběstačné. U­nás bohužel příjmy ze vstupného nebo merchandisingu nemůžou stačit na to, aby pokryly závazky klubu. Majitel je tak většinou i­jeho mecenášem, který musí provoz klubu dotovat. A pokud se tedy město chce zapojit, je to jen dobře.

Jenže profesionální kluby jsou firmami, ve kterých se točí obrovské peníze, obchoduje se s­hráči za desítky milionů.
Musí se to posuzovat případ od případu. Klíčové je, aby město bylo ochotné ty dotace obětovat, vybudovalo v klubu kvalitní management a dokázalo v něm hospodařit hospodárně. A priori by samozřejmě bylo dobře, kdyby byly kluby vlastněné soukromými subjekty a žily ekonomickým životem, který je běžný v Západní Evropě, ale v­současné době to není možné.

Proč?
Žijeme v nějaké ekonomické realitě. Když se podíváte na Západ, struktura příjmů klubů je úplně jiná než ve východní Evropě. Tady 80­ procent rozpočtu tvoří peníze od majitele nebo sponzorů. Na Západě to přitom není ani 10 procent. Proto tady bude vždy existovat to specifikum, že fotbal budou muset podporovat majitel nebo město. Fotbal v dnešní době ekonomicky soběstačný být nemůže.

Setkal jste se v zahraničí s takovou majetkovou strukturou?
Já osobně o tom nevím, ale nechci to vylučovat. Východní Evropa je v tomto ohledu úplně jiná. Je potřeba si uvědomit, že majitelé klubů většinou do fotbalu vkládají vlastní peníze, i když se zdá, že jsou to zazobanci, kteří na fotbale vydělávají velké peníze. Je to právě naopak. Proto jsem rád za každého člověka, který má odvahu investovat do fotbalu své peníze. Pokud to udělá město, tím lépe. Čím víc měst se zapojí, tím lépe pro ligu.

Není ale takový model z dlouhodobého hlediska riskantní?Znovu opakuji, kdyby existoval soukromý majitel, který by se tomu věnoval, bylo by to rozhodně lepší. Ale když mám sestavit takový žebříček, nejlepší by bylo, kdyby tam byl silný soukromý majitel, na druhém místě je město a až na třetím je ta varianta, že by tam nebyl fotbal vůbec. V Hradci by bez podpory města fotbal nemohl fungovat, natož jít do první ligy.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....