23. června 2008 13:22 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nové hvězdy na fotbalovém nebi

Turecký záložník Arda Turan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký záložník Arda Turan | foto: AFP

PRAHA Co mají společného fotbalisté jako Michael Owen, Miroslav Klose, Hadji Diouf, Ronaldinho, Arjen Robben, Franck Ribéry či Milan Baroš? Všichni odjížděli na velký fotbalový turnaj jako téměř neznámí hráči a vraceli se jako hvězdy první velikosti, po kterých toužily největší kluby z celé Evropy.

Asi největším objevem šampionátu je jednadvacetiletý turecký záložník Arda Turan. Právě on má největší zásluhy na tom, že se Turci dokázali již třikrát probrat z klinické smrti a postoupili do semifinále, kde je ve středu čeká Německo. O Ardovy služby se okamžitě začaly hlásit věhlasné kluby jako Juventus, Newcastle či Arsenal. Galatasaray si vycházející hvězdu  evropského fotbalu cení na minimálně deset milionů liber (přes 300 milionů korun).

Velkou pozornost na sebe během šampionátu přitáhl také ruský reprezentant Roman Pavljučenko. Ve čtyřech utkáních se trefil třikrát, ovšem branek mohl nastřílet i dvakrát tolik, kdyby využil alespoň polovinu všech šancí, do kterých se dostal. Již se na něj údajně vyptávala londýnská Chelsea i španělští giganti Barcelona a Real Madrid.

Nečekanou hvězdu ve svém středu objevili také Nizozemci. Řeč je o defenzivním záložníkovi Orlandu Engelaarovi, kterému bude brzy již 29 let. "Před turnajem jsem si myslel, že se jen těžko najdou hráči, kteří dokážou překvapit, protože každý hráč už je známý. Ovšem v našem kádru je jeden fotbalista, který dokázal překvapit - a tím je Engelaar," řekla nizozemská legenda Ruud Gullit, mistr Evropy z roku 1988.  I u Engelaara však lze očekávat, že v létě změní působiště a zamíří do některé z prestižních lig. "Jsme blízko dohodě s německým Schalke. Do hry se však vložily i kluby z Anglie, zájem projevily Everton a Newcastle," uvedl jeho agent.

Svou překvapivou hvězdu však měla také česká reprezentace. Ta sice odjela zklamaná již po soubojích ve skupinách, ovšem Libor Sionko na tom vinu nenesl. Jednatřicetiletý pravý záložník se stal tahounem ofenzivy, když jednu branku dal, na další přihrál a podle odborníků byl jasně nejnebezpečnějším českým hráčem. I on by si tak mohl vysloužit zajímavější zahraniční angažmá než ve svém současném klubu FC Kodaň.

ČTK