Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nové manévry v Praze, příjíždějí polští fotbaloví fanoušci

Sport

  23:30aktualizováno  9. října 8:03
PRAHA - Nastal čas vyhlásit pohotovost. Do Česka dnes mají přijet polští fotbaloví fanoušci, kteří si umí udělat v Evropě negativní reklamu. Kvůli jejich opakovanému řádění letos na jaře dokonce hrozila FIFA sobotnímu soupeři českých fotbalistů vyloučením z kvalifikace mistrovství světa.

Policie doprovodila fanoušky Baníku foto: ČTK

 I když postupové naděje na šampionát nejsou i tak příliš vysoké, podle policejních odhadů má podpořit v Praze polský tým zhruba čtyřtisícová invaze.

"Z bezpečnostního hlediska jde o nejnáročnější zápas reprezentace za posledních mnoho let," tvrdí bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Miroslav Platil, který se přípravám na rizikový duel věnuje už téměř dva měsíce.

Důkladnost je v tomto případě na místě. Kamkoliv polští rowdies dorazí, tam není nouze o vážně zraněné po střetech s policií či rvačkách mezi samotnými diváky. "Ve většině evropských zemí se už násilnosti přesunuly mimo stadiony. V Polsku ne, na tribunách se tam objevují i bodné zbraně. To jinde není zvykem," popisuje zvláštnosti polské scény expert na divácké násilí Miroslav Mareš.

Zatímco v okolních zemích včetně Česka je závažnějším problémem řádění chuligánů během klubových zápasů, Poláci řeší problémy s výtržníky také na reprezentační úrovni. V Česku zůstávají příznivci během zápasů národního týmu v klidu a neradikalizují se.

Pořadatelé nebudou důchodci
Je proto možné, že se polští rowdies v české metropoli poperou sami mezi sebou. Kromě policie pravděpodobně nenarazí na jinou vyhraněnou skupinu, které by se mohli postavit. "Musela by se proti nim vytvořit společná frakce třeba příznivců Sparty a Brna. Naopak skupiny ze Severní Moravy mají s Polskem přátelské vztahy," popisuje Mareš regionální vazby.

Organizátoři zápasu se snaží eliminovat možná rizika dopředu. Předprodej vstupenek skončí už dnes večer. Kdo z polských návštěvníků si bude chtít pořídit vstupenku až těsně před utkáním, ten nepochodí. Všichni diváci se musí připravit na důkladné osobní prohlídky, zítra pak bude pořádek na Letné střežit o 200 pořadatelů víc než při zápase se Severním Irskem. Ten je v Edenu na programu příští týden ve středu. Celkový počet osob, které se budou starat o bezpečnost, ale Platil neprozradil. "Budou to disponovaní lidé, ne jen přivydělávající si důchodci," přislíbil.

Prostor vyhrazený pro polské fanoušky je jedinou částí letenského stadionu, kde po začátku sezony zůstalo oplocení. Není však vyloučeno, že se polské ostrůvky vyskytnou také v ostatních sektorech. Kovové zábrany před nimi nahradí hradba tvořená 160 pořadateli. "Je to systém, který se uplatňuje především v Anglii," říká Platil.

Těžkooděnci znovu za branami
Jak je v Česku od ledna po úpravě legislativy zvykem, policejní těžkooděnci zůstanou za branami a na stadion vstoupí až v okamžiku, kdy se situace pořadatelům zcela vymkne z rukou.

Tak jako třeba při utkání se Spartakem Moskva, který se na Letné před dvěma lety představil v Poháru UEFA.

"V táboře Spartaku se tehdy vyskytli přímo profesionální bojovníci. Odehrával se tam brutální boj člověka proti člověku. Proti nim jste nemohli nechat jít obyčejného pořadatele," připomíná Platil jako očitý svědek tehdejšího řádění.

"Kdyby taková situace nastala znovu, neznamená to, že by pořadatelé selhali," upozorňuje Platil současně. "Zákrok by přišel ve chvíli, kdy by násílí eskalovalo a pořadatelé už neměli prostředky, jak mu čelit." Tak vypadá nejčernější scénář. Platil věří, že k němu nedojde. "A zápas zvládneme i bez pomoci policie." I to by se dalo brát jako české vítězství.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...