Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Novičok Tour 2018‘. Fanoušci CSKA Moskva chtějí rozbouřit vášně během duelu s Arsenalem

Sport

  16:21
MOSKVA - První dubnový čtvrtek se rozehrají čtvrtfinálové souboje v Evropské lize. CSKA Moskva si to ve dvojzápase rozdá s Arsenalem, za který chytá český brankář Petr Čech. Dle ruských serverů chtějí fanoušci celku z ruské metropole přijet na britské ostrovy hodně provokativně oblečeni.

Provokace fanoušků CSKA Moskva pro zápas s Arsenalem pro dubnový termín Evropské ligy. foto: Reprofoto

Velká Británie obviňuje Rusko, že vůbec nespolupracuje při vyšetřování pokusu o vraždu bývalého ruského špiona žijícího v Británii Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Ti byli na začátku ledna otráveni bojovým nervovým plynem Novičokem, který v utajení vyvíjel Sovětský svaz a následně Rusko. Britský ministr zahraničí Boris Johnson připsal zodpovědnost přímo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Na stranu Británie se postavily země EU včetně Česka.

Fanoušci fotbalového CSKA Moskva chtějí vše ještě přiostřit. Na první duel s londýnským Arsenalem, který se uskuteční 5. dubna, chtějí do britské metropole dorazit v tričkách s nápisem „Novičok Tour 2018 – pokračování“.

Novičok: příběh děsivého smrtícího jedu, o němž Rusko od počátku lhalo

Jde o narážku na nervový plyn, kterým byl na začátku března v anglickém Salisbury otráveni bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal a jeho dcera. Mimochodem Rusko tvrdí, že žádná látka s názvem Novičok se na jeho území nevyráběla.

Ze strany příznivců armádního klubu nepůjde o první podobnou provokaci. Když se oba týmy potkaly v listopadu roku 2006, byl bývalý důstojník ruských tajných služeb FSB a KGB Alexandr Litviněnko otráven radioaktivním poloniem po schůzce s Andrejem Lugovým a Dmitrijem Kovtunem. Prvně jmenovaný na zmíněném fotbalovém zápase byl.

Fanoušci CSKA poté přišli se zhruba dvěma tisíci triček se dvěma různými nápisy: „CSKA Moskva, Polonium Tour. Radioaktivní smrt klepe na dveře!“ a „Polonium 210, Londýn, Hamburk, pokračování příště.“ (V Hamburku žila Kovtunova ex-manželka a CSKA tam tehdy hrál další duel Ligy mistrů).

Provokace fanoušků CSKA Moskva pro zápas s Arsenalem v roce 2006.

„Dotklo se nás, že tehdejší případ dávala ostrovní média do spojitosti s námi a tímto zápasem. Že prý se objevilo polonium na stadionu Arsenalu. Že jsme ho do Anglie přivezli my a že to bude pokračovat. Proto ta trička,“ řekl Sport.tsargrad.tv Vjačeslav Sokolenko, fanoušek CSKA a pamětník tehdejšího duelu. 

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat