Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obavy sílí. Fotbalové Slavii chybí majitel

Sport

  11:00
PRAHA - Už to vypadalo, že fotbalová Slavia má nejhorší za sebou. S novým majitelem měly začít mizet také obří dluhy. Místo happy endu se však rýsuje dramatická zápletka. A co je nejvíc alarmující, záruku šťastného konce vám dnes v Edenu nikdo neposkytne. Dosavadní majitel je neznámý a nový také nevystoupil z anonymity. Proces předání vlády v klubu se nebezpečně protahuje.

Slavia. foto: ČTK

Před Slavií navíc leží další překážka. Do pondělí musí její zástupci odevzdat podklady nutné k získání profesionální licence a prokázat, že má pro příští sezonu zabezpečené finanční zdroje. Pokud by svazová komise Slavii licenci neudělila, následoval by od příští sezony pád minimálně do třetí ligy.

Klíčová data pro Slavii

4. dubna: Nejpozději na začátku příštího týdne musí Slavia i ostatní kluby z první a druhé ligy odevzdat podklady pro zisk profesionální licence na příští sezonu.

16. května: Čtvrt roku po rezignaci Tomáše Rosena vyprší lhůta, kdy podle zákona musí být zvolený nový předseda představenstva. Tím by se měl stát zástupce nového vlastníka.

31. května: Konec licenčního řízení včetně lhůty pro odvolání.

Příchod nového majitele zůstává za těchto okolností nezbytný, jinak není v možnostech Slavie smazat víc než stomilionový dluh vůči společnosti ENIC, jehož splatnost se posunula na podzim. Na konci února ředitel Miroslav Platil oznámil po odchodu předsedy představenstva Tomáše Rosena, že by se zhruba do měsíce měla sejít valná hromada a zvolit Rosenova nástupce, do těchto dnů však nedošlo ani k jejímu svolání.

"K současné situaci nemáme komentář," omezil se na stručnou reakci k aktuálnímu dění mluvčí klubu Ondřej Zlámal. Mlčí i Platil, což vyvolává pochybnosti, zda nedošlo při procesu změně majitele k závažným komplikacím. Všechny spekulace, kdo by měl do Slavie vstoupit, se zatím ukázaly jako liché. Platil se v deníku Sport minulý týden zmínil, že probíhají jednání s pěti drobnějšími investory z Česka, kteří by získali v klubu šedesátiprocentní podíl.

Také jeden z drobných akcionářů nemá přehled, jakým směrem se situace ve Slavii vyvíjí. "Jsme na tom stejně jako všichni ostatní. O svolání valné hromady nemáme žádnou zprávu," řekl LN předseda SK Slavia Praha Jiří Huptych.

Občanské sdružení zaštiťuje činnost víc jak třiceti sportovních oddílů. Jeho akciový podíl ve fotbalové Slavii se pohybuje v řádu desetin procenta, sdružení však poskytlo pozemky pro výstavbu stadionu, kde kromě Slavie nastupují k ligovým zápasům i fotbalisté Bohemians 1905. Kdyby fotbalová Slavia padla, bral by to Huptych jako velké zklamání. "Podpořit fotbal můžeme lidsky a psychologicky, ale finančně v žádném případě. Máme svoje starosti, i když ne tak velké jako oni," uvedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat