1. října 2010 10:34 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Obrana Sparty se sesypala jako domek z karet, píše ruský tisk

CSKA Moskva - AC Sparta Praha (Jaromír Blažek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CSKA Moskva - AC Sparta Praha (Jaromír Blažek) | foto: ČTK

MOSKVA Za přesvědčivé a drtivé označují dnes ruské listy vítězství fotbalistů moskevského CSKA nad pražskou Spartou ve čtvrtečním 2. kole Evropské ligy. Na stadionu na moskevském předměstí Chimki hosté podlehli 3:0, stejně jako předchozí soupeř Lausanne. Výše skóre je však po průběhu zápasu prý nezasloužené.

"Sparta rozdrcena, Pražané nedostáli svému názvu 'Železná Sparta'," nadepsal Sovětskij sport. Hosté dokázali "důstojně bojovat" po tři čtvrtiny utkání, než "nadobro pokazili koncovku". Armádní klub tak dosud nenašel ve skupině důstojné soupeře.

Samo utkání přilákalo skoro dvakrát více diváků než bývá v ruské lize, k čemu možná pomohla i podoba názvu soupeře s "úhlavním nepřítelem" z moskevských derby Spartakem. Diváci měli podle deníku důvod se radovat, šance zdvíhaly tribuny na nohy a nebylo jasné, zda nebezpečnější jsou útoky CSKA či protivýpady Pražanů.

"Bylo k nevíře, že je to stejná Sparta, která podlehla Žilině v boji o cestovní poukaz do Ligy mistrů..." připustil komentátor. Ale po prvním gólu v Blažkově síti "Češi znervózněli a obrana se sesypala jako domek z karet": následovala Brabcova "nepochopitelná" ruka v pokutovém území, ztrestaná penaltou, a Doumbiovo sólo. "Vyhráli jsme zaslouženě, ale 3:0 je možná moc," připustil trenér Leonid Sluckij.

Sport-Express přirovnává mač se Spartou k "zákusku" pro ruské fanoušky, namlsané výhrami domácích klubů v evropských soutěžích. Očekávání se i naplnilo, i když "příliš dlouho" armádní hráči působili lenivě a ospale, než s unavenými Čechy udělali "logický konec, krásný a bez odvolání".

"Sparta vůbec není jednoduchý tým. Češi dvakrát podlehli Žilině, kterou Spartak rozložil na atomy. Ale lest spočívá v tom, že Sparta, která každý rok mění několik hráčů v základní sestavě, si zvykla nabírat tempo až během sezony. Už s Palermem to byl úplně jiný tým, než co prohrál se sousedy ze Slovenska," upozornil komentátor.

CSKA Moskva - AC Sparta Praha (Vagner Love, vlevo, a Jakub Podaný)

Ocenil i zákroky Blažka, který lapáním střel z dálky dokázal, že "tudy do chrámu bohyně vítězství cesta nevede". Naopak Češi zásluhou Bonyho Wilfrieda málem uspěli, nebýt "chlapíka" Igora Akinfejeva v brance CSKA.

Jeho týmu však až do přestávky chyběla rychlost i souhra v útoku. Sparta "ukazovala ostré zuby" a výsledek visel na vlásku, než se CSKA podařilo prosadit přes rohový kop, penaltu a Doumbiův únik, čímž "se účet stal drtivým". Příště však CSKA podle listu čeká těžší soupeř, Palermo.

Autor dvou branek Seydou Doumbia v listu ocenil, že "Sparta skutečně nebyl špatný tým, hrál tvrdě a soudržně". Naopak CSKA se hra nedařila, ale vytrval až do konce a vybojoval vítězství. "Sparta není tým ze dvorku. Hra byla skutečně těžká, ale nakonec jsme

nezklamali fanoušky a dokázali svou úroveň. Dva zápasy a šest bodů. Co může být lepšího? Ale spokojit se s tím nehodláme," dodal střelec gólu z penalty Mark González.

"V Rusku se Jozefu Chovanci moc nedaří," usoudil server sports.ru. Sparta podle komentátora uspěla jen do přestávky, dokdy nepouštěla soupeře do pokutového území a troufala si na protiútoky. Ale po první brance "se rozpárala ze švů".

Kritikou však komentátor nešetřil ani CSKA: Chovancem oceněný "tým vysoké třídy" až do poloviny druhého poločasu nemohl nalézt recept na obranu Sparty, která tak školila moskevský útok, že se Vágner raději věnoval obranným zákrokům, Doumbia se držel daleko od Blažkovy branky, González nebyl s to uplatnit svou rychlost a Honda nenašel uplatnění pro svou levačku. Domácí však naštěstí dokázali v závěru těžit ze standardních situací a "nedvojmyslně dali na srozuměnou, kdo je kdo".

ČTK