Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Obvinění v sázkařské aféře dorazili na disciplinárku, ale budou mlčet

Hráči obvinění v sázkařské aféře Jan Halama (vlevo), David Jablonský (uprostřed) a advokát Bronislav Šerák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hráči obvinění v sázkařské aféře Jan Halama (vlevo), David Jablonský (uprostřed) a advokát Bronislav Šerák | foto: ČTK

PRAHA Na čtvrteční zasedání disciplinární komise Fotbalové asociace ČR dorazili čtyři z jedenácti obviněných hráčů v sázkařské aféře David Jablonský, Jan Halama, Jaroslav Chalupa a Vítězslav Brožík. Další tři poslali písemné vyjádření a jeden z obviněných se omluvil. Jelikož na doporučení státního zástupce obvinění odmítli většinou vypovídat, případ nezaznamenal výraznější posun.

"Zatím se nám povedlo komunikovat se sedmi osobami, vůči nim je vedeno řízení. Další se omluvil, takže tři se zatím neozvali. Nyní znovu všechny vyzveme, aby se dostavili za týden. Pokud nebudou dlouhodobě komunikovat, budeme to muset řešit," řekl předseda disciplinární komise Richard Baček. "Osobně dse ostavily čtyři osoby, některé odmítly vypovídat, ale některé otázky nám byly odpovězeny, což přináší určitý posun v kauze. Jen nemohu zveřejňovat podrobnosti kvůli dalšímu šetření," dodal.

Čtveřice obviněných hráčů, která dnes na zasedání dorazila, tak učinila, aby se vyhnula případnému postihu. "Dostali jsme předvolání, aby se moji klienti dostavili. Proto tak učinili, ale nesmějí vypovídat. Konzultoval jsem to se státním zástupcem ve Strakonicích, který nám doporučil, aby nevypovídali," řekl novinářům advokát Bronislav Šerák zastupující Halamu a Jablonského. "Orgány FAČR by měly ctít presumpci neviny a počkat na pravomocné rozhodnutí orgánů v trestním řízení či soudu," dodal.

Celý proces je podle Šeráka zcela zbytečný, protože disciplinární komise podle stanov vůbec neexistuje a nemůže proto trestat. "Dle stanov má disciplinární komisi jmenovat výkonný výbor na návrh ligového shromáždění. To ale žádný návrh neučinilo, výbor pouze jmenoval předsedu s tím, aby si sestavil komisi. To ale stanovy neznají. Proto komise nebyla řádně zvolena," míní Šerák. FAČR se však brání, že komise je legitimní, jelikož nikdo proti jejímu ustanovení neprotestoval.

Podle advokáta klidně mohou fotbalisté hrát

"Pokud měl někdo ze členů FAČR námitky k postupu, jakým výkonný výbor došel k jmenování předsedy disciplinární komise, mohl ve lhůtě 30 dnů podat návrh, aby okresní soud prohlásil, že toto rozhodnutí je v rozporu se zákonem či stanovami. To se však nestalo. Proto je rozhodnutí výkonného výboru platné a právně nezpochybnitelné," řekl zástupce ředitele Legislativně právního oddělení FAČR Jan Obst. Za zcela legitimní považuje svou komisi také Baček. "Je naprosto legitimní. Mám pověření FAČR a to je pro mě to zásadní. Navíc jsem se účastnil už dvou zasedání Ligového shromáždění a nezaznamenal jsem jedinou námitku proti naší komisi," dodal předseda disciplinárky.

Hráči obvinění v sázkařské aféře Jan Halama (vlevo), David Jablonský (uprostřed) a advokát Bronislav Šerák

Hráči obvinění v sázkařské aféře Jan Halama (vlevo), David Jablonský (uprostřed) a advokát Bronislav Šerák

S tím však Šerák nesouhlasí. "Přijde mi legrační, že FAČR připouští, že došlo při volbě k chybě, ale že to nevadí, protože nikdo neprotestoval," řekl s tím, že podle zákona o sdružování občanů lze požádat soud o posouzení rozhodnutí příslušného orgánu do šesti měsíců. Výkonný výbor jmenoval předsedu komise 10. července. Podle Šeráka je neplatné i zastavení činnosti jeho klientů. "Jsem přesvědčen, že zastavení činnosti je v rozporu s disciplinárním řádem, protože tak učinili podle starého řádu, který platit nemůže. V novém řádu tato možnost není. Proto jsme podali písemné odvolání k odvolací komisi," dodal.

Proto nevylučuje, že jeho klienti o víkendu nastoupí za své kluby. "To rozhodnutí ale musí učinit hráči a jejich kluby. Podle mého názoru jim v tom ale nic nebrání. To rozhodnutí totiž neexistuje. Je nicotné, protože ho vydal orgán, který neexistuje," dodal. Komise již má potvrzené, že všech jedenáct obviněných si převzalo vyrozumění o zastavení činnosti, proto by případný start hráčů i přes zákaz mohl přinést disciplinární důsledky pro hráče i pro klub, kterému by hrozila i kontumace zápasu. Na příštím zasedání se komise bude kauzou znovu zabývat.

Disciplinárka zahájila řízení s Viktorií Plzeň kvůli podezření z nedostatečné pořadatelské služby v sobotním utkání 11. kola první ligy se Slavií, v němž měli domácí fanoušci používat pyrotechniku a dýmovnice. Za čtvrtou žlutou kartu v sezoně dostali trest na jedno utkání Josef Hnaníček (Znojmo), Lukáš Droppa (Ostrava) a Isaac Sackey (Liberec). Ve druhé lize si za stejný přestupek jednou nezahrají Petr Literák, Hynek Prokeš a Jan Lukáš (všichni Frýdek-Místek), Jan Peterka (Ústí nad Labem), Miroslav Ceplák (Třinec) a Jan Šimák (Táborsko). Mostecký Jan Charuza vynechá jedno utkání kvůli tomu, že byl vyloučen po druhé žluté kartě.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!