Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od Haindlové jsou to jen laciná gesta, reaguje na kritiku Pelta

Sport

  22:00
PRAHA - Jediný, kdo usiluje o post předsedy Fotbalové asociace České republiky, je její současný šéf Miroslav Pelta. Kandidovat nemohla ani předsedkyně odvolací a revizní komise Markéta Haindlová, protože nesehnala dostatečnou podporu. "Asi během svého mandátu pracovala špatně," poznamenal Pelta.

Miroslav Pelta foto: ČTK

Cítíte se už jako vítěz?
Takhle nepřemýšlím. Sice jsou před námi volby, ale já mám v hlavě jen kvalifikační zápas s Itálií. Když ho nezvládneme, druhý den nám všem bude hůř. Největší sponzor asociace je postup na mistrovství světa.¨

Ale když nemáte proti kandidáta, bude vaše obhajoba snazší?
Když vidím, kdo všechno mi vyjádřil podporu, neumím si představit, že bych předsedou zvolen nebyl. Že bych nezískal nadpoloviční většinu hlasů v Čechách i na Moravě.

K TÉMATU

Zaregistroval jste výroky Markéty Haindlové, že jste český fotbal zavezl do tunelu?
Mluvím  jsem s ní a musím se proti tomu ohradit. Markéta je mladá ambiciózní slečna, ale nezískala ani deset nominací, aby mohla jít do voleb. To pak ukazuje na její postavení. Od ní to byla to spíš truc akce. Už dřív mezi ní a mnou docházelo k neshodám. Mně vadí, že když někdo prohraje, tak začne mluvit proti fotbalu. Jsou to laciná gesta, která způsobují jen škodu.

Řekla, že ty kluby, které ji podpořily, budou mít problém. A skutečně některé o víkendových zápasech byly ze strany rozhodčích poškozeny. Víte o tom, co se v divizi stalo?
Z jejích úst jsem to zaregistroval. Podívám se na to, ale rovnou říkám, že si neumím představit, aby kvůli její podpoře dostali hráči červenou kartu. Doufám, že je to jen shoda okolností. Jinak by to byla vážná situace.

Co s tím uděláte?
Já jsem celý víkend v Jablonci slavil vítězství v poháru. Měl jsem jiné starosti než zjišťovat, od koho dostala podporu. Nechám si to zmapovat, ale pořád si říkám, že ta souvislost není možná. Jinak bychom byli v nenormálním prostředí.

Roudné, jeden z poškozených klubů, otevřeně mluví o pomstě. To opravdu není normální prostředí.
Snad si neumíte představit, abych já měl zájem někoho poškodit. Já takhle neuvažuju. Doufám, že to byla náhoda.

A kdyby nebyla?
Tak bychom na tom morálně byli hodně špatně.

Ale nepřipadá vám to aspoň podivné? Zase to vrhá na fotbal špatný obraz.
Potřebuju časový prostor, abych se na to podíval. Já mám čisté svědomí. Máme tady demokratické volby a já za práci, kterou jsem pro fotbal vykonal, se cítím natolik silný, že jsem neměl pochybnosti, abych nebyl úspěšný.

K zastrašování mohlo dojít bez vašeho vědomí. Je to možné?
Za sebe říkám, nikoho jsem nezastrašoval, nikomu jsem nevolal. Já prostě takhle neuvažuju. Když jsem byl úspěšný ve volbách, ať už ve fotbale, nebo v politice, tak jsem nikdy nikoho neurážel. Vždycky jsem se choval slušně a to platí i teď.

Ale o zápase týmu Roudné v Rokycanech jste přece věděl už od neděle, ne?
Dostal jsem zprávu na mobil, ale nic jsem nezjišťoval.

Haindlová se chtěla postavit Ivánkovské cestě. Jak to vnímáte?
Co to znamená? Že o mně byla zmínka v divadelní hře. Že je tam: Volal mi Pelta. To snad ani nemá cenu komentovat. Rozhodují fakta. Nebyl jsem obviněn, neprokázala se žádná spojitost s korupčním jednáním. Ale když se to hodí, tak se to připomíná.

Naposled to připomněl liberecký útočník Jiří Štajner, který o pohárovém utkání v Jablonci, jehož jste majitelem, řekl, že to byla prasárna.
U Jirky převážily emoce. Byl plný stadion, z Liberce dorazilo přes čtyři tisíce lidí a chtěli vidět můj Jablonec na kolenou. My jsme dali dva regulérní góly, vyhráli a postoupili. Mrzí mě, jak se k tomu Liberec postavil. Ale vidím u sebe jeden problém.

Jaký?
Být předsedou asociace a zároveň majitelem klubu. Pak si to lidi v hlavě zjednoduší a hned si spojí, že mi chce někdo pomáhat, že mi to přináší výhodu. Nemám zájem, aby mi někdo pomáhal. Já to nepotřebuju. Buď na to mám, nebo ne. Po podzimu jsem byl s Jabloncem druhý, teď jsme šestí. Ale zamyslím si a nějak se k vlastnictví Jablonce postavím. Mám pocit, že mi funkce předsedy škodí ve směru ke klubu. To, co Jirka Štajner řekl, bylo neadekvátní k tomu, jak zápas proběhl.

Druhým mužem českého fotbalu chce být Roman Berbr. Máte pocit, že pro veřejnost, fanoušky a sponzory by byl dobrý signál, aby se místopředsedou stal člověk s tak negativní pověstí?
Musíme si uvědomit, že má ohromnou volební sílu. Je to člověk, který pro fotbal hodně udělal. Ano, pochází z kontroverzní skupiny a sám si někdy říkám, že rozhodčích už bylo dost. Ale oni jsou organizovaní, mají svou sílu a s tím je zapotřebí umět žít. Čím bude víc vidět, tím líp. Veřejná kontrola je vždycky lepší, nejvíc vás zkontrolují média. Bude muset jakékoli kroky či pochybení zdůvodnit.

Ale ve volbách je to tak, že bez jeho podpory je problém vyhrát, být zvolen do funkce. Souhlasíte?
Myslím si, že fenomén Berbr se přeceňuje. Pravda, v Čechách má silné postavení a bez jeho podpory je obtížné sehnat hlasy. Vždyť při minulých volbách jsem v Čechách prohrál s Rajchlem i Paclíkem.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat