Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odcházející trenér Hašek: Vinu za neúspěch nesou hráči

Sport

  13:49aktualizováno  14:29
PRAHA - Dnes již bývalý kouč národního týmu a předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek se zastal svého předchůdce Petra Rady, kterého někteří fanoušci i odborníci viní z právě skončené a neúspěšné kvalifikace. "Máme kvalitní hráče, ale nepostoupili jsme zaslouženě. Nevinil bych předchůdce Radu, za výkony jsou zodpovědni hráči," řekl dnes Hašek novinářům.

Michal Bílek (vlevo) a Ivan Hašek. foto: ČTK

Ivan Hašek nyní hledá svého nástupce a oznámil, že do funkce technického ředitele ČMFS hodlá přivést Dušana Fitzela, jenž působil na Maltě. Hašek prohlásil, že neúčast na šampionátu v Jižní Africe je pouze potvrzením sestupné tendence celého českého fotbalu.

"Je to zřejmé, na reprezentační i klubové úrovni jde o sestupný trend a ten musíme zastavit. Národní tým musí být budován pro příští Euro, ovšem především s výhledem na příští mistrovství světa. Budou přicházet noví hráči a mohou vrátit český fotbal zpět tam, kam patří," prohlásil Hašek, kterého mrzí i to, jakým způsobem přistupují k fotbalu fanoušci a připomněl, že vzniká nová osa týmu kolem Sivoka, Hubníka či Hübschmana.

"Mrzela nás už návštěva na Letné, tam se hrálo ještě o hodně. Musíme vylepšit systém prodeje vstupenek, musíme hledat větší základnu fotbalových příznivců i hráčů mezi dětmi. Jenže celou českou společnost prostupuje negativismus a fotbal bohužel není výjimkou," připomněl funkcionář. "Podívejte se na irské příznivce: málokdy mají naději postoupit, ale stejně jich přijede hodně do Prahy a fotbalem se baví," ukázal, co chybí českým divákům.

Odmítl spekulace, že českému fotbalu budou chybět peníze, které by vyinkasoval za postup reprezentace na šampionát. "Na takových zdrojích nesmíme být závislí. Musíme hledat úspory jako každá jiná firma, ale rozhodně dokážeme fotbal zabezpečit. A to i bez toho, abychom sáhli na rezervní zdroje za prodej nemovitosti na Kozím náměstí," vysvětlil Hašek.

Stejně jako po zápase uvedl, že jméno svého nástupce nejdříve oznámí na úterním výkonném výboru svým kolegům. "Možná přijdou i s dalšími návrhy," řekl svazový šéf, který bude ale chtít, aby v budoucnu měl zodpovědnost jeden člověk a ne kolektivní vedení. "Nemůže se stát jako v minulosti, že rozhoduje několik funkcionářů, ale zodpovědnost nemá nikdo. Tuto zodpovědnost budu mít já," prohlásil.

Hašek v současné chvíli nepřemýšlí, že by do trenérského křesla přivedl zahraničního odborníka. "Musíme si uvědomit, že na špičkového zahraničního kouče nemáme dostatek financí a než brát průměrného, to můžeme využít vlastních odborníků," dal najevo, že jeho návrh bude pocházet z českých zdrojů. Nejspíše navrhne svého dosavadního asistenta Michala Bílka.

Za reprezentační úsek bude mít ale zodpovědnost stejně jako na jiných svazech také technický ředitel. Tato funkce je nyní na ČMFS neobsazena, ale Hašek do ní chce získat Dušana Fitzela, bývalého kouče jednadvacítky, který naposledy působil ve stejné funkci na Maltě a byl současně hlavním trenérem tamního národního týmu.

Na toho už možná čeká organizace nejbližšího přípravného utkání, které čeká na české hráče v listopadu. Hašek dnes znovu potvrdil, že nabídek je celá řada a hlavní slovo by měl mít nový trenér.

Už po středečním utkání ale naznačil, že přednost možná dostane příprava v teple, a tak favoritem se zdá být start na turnaji ve Spojených arabských emirátech, kde má Hašek výtečné konexe, protože zde donedávna působil jako trenér mistrovského Al-Ahlí. Nehledě na to, že by start v Dubaji asi měl i ekonomický přínos.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!