Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horváth: Odcházím na vrcholu. Jsem nešťastnější, jak to jen jde

Sport

  9:00
PLZEŇ - Skoro všichni fanoušci, kterých na vyprodaném stadionu bylo přes jedenáct tisíc, se postavili a spustili bouřlivý aplaus. „Pááável Horváááth! Pááável Horváááth!“ skandovali. Dlouholetý kapitán plzeňských fotbalistů nastupoval na poslední minuty zápasu proti Jihlavě (2:0), které možná definitivně uzavřely jeho bohatou kariéru.

PLZEŇ MISTREM LIGY. Dvě kola před koncem Synot ligy si fotbalová Plzeň zajistila zisk třetího titul v historii klubu. Oslav se zúčastnil i Marian Čišovský, jenž trpí nevyléčitelnou ALS. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Čtyřicetiletého záložníka trápí zraněný kotník. Ale závěr utkání proti Jihlavě si ani tak ujít nenechal. Vždyť po něm Viktoria Plzeň slavila třetí mistrovský titul v historii klubu.

A Horváth, symbol plzeňského vzestupu, byl jako kapitán u všech těchto ligových triumfů... Tím třetím uzavře dlouhou kariéru.

Plzeň je fotbalovým mistrem. Titul stvrdila výhrou, kterou načal gól z ofsajdu

„Letos to vnímám trošku jinak, než když jsem byl úplně aktivní hráč. Ale doufám, že nějaký malinký podíl na tom titulu mám, i když jsem třeba tolik nehrál,“ prohlásil Horváth.

Jaký tedy máte na titulu podíl?
Myslím, že u nás není až tolik důležité, kdo je v základní sestavě. Parta tady v Plzni funguje dobře. Měli jsme i momenty, kdy se nedařilo, a mužstvo se v těch chvílích dokázalo semknout.

Mistrovské oslavy jste si ujít nenechal a nastoupil jste na poslední minuty. To bylo dopředu připravené?
Byli jsme domluvení, že když bude mít zápas jednoznačný průběh a třeba povedeme tři nula, tak bych šel hrát.

Ale kotník zdravý nemáte, že?
Nejsem ve stavu, abych mohl nastoupit na delší dobu. Dokonce i během těch několika minut jsem tu nohu několikrát cítil. Ale jsem rád, že jsem nastoupil. Za to přivítání od fanoušků jsem strašně rád. Měl jsem ne na krajíčku, ale už za krajíčkem. Bylo to hodně dojemné.

Titul pro Čišu! Oslavy v Plzni začaly dojemným gestem nemocnému kamarádovi

Byly to vaše poslední minuty v roli profesionálního fotbalisty? Nebo ještě nastoupíte v posledním kole, kdy převezmete mistrovský pohár?
Před Jihlavou jsem tři dny trénoval a opravdu mě ta noha bolí. Když se v posledním kole jen převléknu do dresu, ale nenastoupím, a zvednu pohár, tak se nic neděje. Naštěstí mám ještě jeden zápas, ve kterém se bude všechno točit kolem mě. Věřím, že atmosféra během mé rozlučky bude podobná jako teď. Bude to fajn.

Přemýšlel jste, na co má současná Viktoria Plzeň?
Já o tenhle tým strach nemám, i když postup do pohárů bude pro příští sezonu naším cílem. Každopádně mužstvo se průběžně obměňuje a je zapotřebí, aby noví hráči převzali stejnou filozofii a žili s tím týmem. Nikdy to není jen o jedenácti hráčích.

Oba předchozí tituly Plzeň proměnila v účast Ligu mistrů. Může se to povést i teď?
A proč by nemohlo?

Má na to tým sílu?
Po loňském vyřazení v předkole Evropské ligy je složité říkat, že postoupíme. Ale tým tady na to je. Kromě mě snad nikdo neodejde a věřím, že naopak dva nebo tři kvalitní hráči přijdou. A ti se alespoň časem prosadí a vytvoří tlak na ty hráče, kteří budou v základní jedenáctce. Ale že postoupíme do Ligy mistrů nebo Evropské ligy, to říkat nebudu.

Marian Čišovský.
MISTROVSKÉ JUCHÁNÍ. Plzeňští fotbalisté pózují před fotografy v roli nových...

Bude se vám končit klidněji, když víte, že tým šlape?
Ten tým sice není moje dítě, ale zažil jsem tady spoustu chvil. Dá se říct, že odcházím na vrcholu. I když jsem toho v poslední sezoně moc neodehrál, tak si za dva týdny ten pohár zvednu. A tím skončím s aktivní kariérou. Myslím, že odcházím nejšťastnější, jak to jen jde.

A jak to bude s vámi, ať skončíte jako profesionální fotbalista?
Já se v Plzni určitě budu pohybovat i nadále. Roli už mám určenou, ale zatím to nebudeme prozrazovat. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!