23. prosince 2011 18:44 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Odmítl úplatek. Za to si zatrénuje s reprezentací

Italští fotbalisté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italští fotbalisté | foto: Reuters

ŘÍM Druholigový italský fotbalista, který odmítl úplatek 200.000 eur (přes pět milionů korun), si za odměnu zatrénuje s národním týmem. Obránce Simoneho Farinu z klubu Gubbio pozval do reprezentačního výběru trenér Cesare Prandelli.

Devětadvacetiletý Farina dostal nabídku za úplatu ovlivnit listopadový zápas Italského poháru s Cesenou. Peníze odmítl a událost nahlásil na policii, která následně zatkla sedmnáct lidí včetně Alessandra Zamperiniho, bývalého Farinova spoluhráče z přípravky AS Řím, jenž fotbalistu zkoušel uplatit.

Farina peníze nepřijal, i když podle médií jde o více než dvojnásobek jeho platu. "Líbí se mi, co udělal. Projevil nejen velkou odvahu, ale také výjimečnou vnitřní sílu," řekl reprezentační kouč Prandelli listu Gazzetta dello Sport. "Takováhle gesta se v nižších soutěžích nerodí snadno. Je na nás, aby se nevytratil," uvedl.

Nemůže být v nominaci

S reprezentací by si měl Farina zatrénovat před přípravným utkáním s USA, které je v plánu 29. února. Do utkání však nezasáhne. "Z technického hlediska nemůže být ve skutečnosti zařazen do nominace, ale je to něco, co se počítá," řekl Prandelli.

Farina od vypuknutí aféry sklízí veřejnou chválu, ale šéf Gubbia Marco Fioriti nechce, aby byl hráč označován za hrdinu. "Zachoval se jako normální člověk, který ctí principy. Takže obdivujme jeho odvahu a čestnost, ale nedělejme z něj hrdinu," uvedl.

ČTK, Lidovky.cz