Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Oléé!' zní celým světem. Španělé triumfálně oslavují své mistry světa

Sport

  8:52
MADRID - Jednotný pokřik pro Španěly celého světa? "Oléé!" Stoupající nervozitu fanoušků v průběhu finále fotbalového mistrovství světa zastavil gól Andrése Iniesty a Španělé měli rázem jasno. "Jsme šampioni!" Ulice se zabarvily do žlutočervené.

Španělé mistry světa (Madrid slavil celou noc). foto: ČTK

Lidé s vlajkami a dresy vyrazili slavit historický okamžik. "Titul je doma!" Sprchy šampaňského, hlasité troubení aut, bouchající petardy a zpěv. Ať už mladí lidé nebo generace starších, titul šampionů si užívali po odehraném utkání naprosto všichni. "Celou dobu jsem se modlil, aby padl gól, a teď mám pocit, že se zblázním štěstím!" řekl jeden z fanoušků Pablo Jimenez.

DÁLE ČTĚTE

Země na samotné finále připravila všem nadšencům fotbalu podívanou pod širým nebem. V několika španělských městech byly nainstalovány velkoplošné obrazovky a lidé sledovali boj o zlato přímo na náměstích. V Madridu se stalo epicentrem dění náměstí Cibeles. Tam také propukly největší oslavy.

Náměstí a jeho okolí čítalo po zápase na 250 tisíc fanoušků, zveřejnil španělský deník ABC. "Jdeme na Cibeles, chceme si užít tu atmosféru. Pohár je doma, tak to musíme přece zapít," prohlásil Oscar Larillos, který se svou manželkou mířil na místo, které už z dálky připomínalo jedno velké mraveniště.

Španělé mistry světa (slavilo se také v Itálii).

Bouřlivé oslavy probíhaly i v dalších španělských městech, například v Toledu, Zaragoze, Barceloně nebo Valencii. Všichni o letošním fotbalovém šampionátu mluvili jako o šanci, která je potkala poprvé v životě a kterou si celá země přála dotáhnout do konce. Nyní se těší splněnému snu. "Červenou ze sebe nesundám ještě hodně dlouho," dodal Larillos, oblečený do dresu s jmenovkou Torres.

Národnímu týmu drželi palce fanoušci nejen ve Španělsku, ale také v samotné Jižní Africe. Podpořit španělské fotbalisty přijely do přímo Johannesburgu i některé známé tváře země. Mezi nimi nechyběla španělská královna Sofia společně s princi, basketbalová hvězda Pau Gasol nebo letošní král tenisového Wimbledonu Rafael Nadal.

Španělé mistry světa (slavilo se také v Itálii).

Premiér Zapatero finálový zápas sledoval z Madridu. Svou neúčast na mistrovství světa ve fotbale odůvodnil spoustou práce. Nicméně už den po vítězném finále přivítá Zapatero červený manšaft v sídle španělské vlády. Od paláce Moncloa pak zlatí hráči vyrazí na slavnostní průvod Madridem, který bude křižovat všechny významné dopravní tepny metropole.

Euforie zaplavila celou zemi a národní hrdost ze Španělů přímo čiší. Vlajky z balkónů a barů hned jen tak někdo nesundá. Mariano Rajoy, lídr opoziční strany španělské vlády, poblahopřál hráčům po utkání prostřednictvím sociální sítě Facebook. "Jsme nejlepší. Viva Espaňa!" stálo ve virtuálním odkazu.

Španělé mistry světa (Madrid slavil celou noc).

"Je to heroický výkon, který se navždy zapíše do historie naší země," nechal se slyšet i Zapatero, který přiznal dokonce slzy štěstí. A nebyl sám. S ním měl na krajíčku také zbytek celé země. A není se čemu divit. Vysněný titul mistrů světa Španělům už teď totiž nikdo neodpáře.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...