20. března 2010 10:08 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Olomouc údajně uplácela střížkovské Bohemians

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Olomouc - Jablonec.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olomouc - Jablonec. | foto: ČTK

PRAHA Výsledek duelu Olomouc - Bohemians Praha v minulé sezoně fotbalové ligy domluvený. Sigma prý Podle listu Aha! za výhru zaplatila 300.000 Kč.

Bulvární deník tvrdí, že má k dispozici notářsky ověřená prohlášení čtyř hráčů Boheminans – Dobeše, Kincla, Obermajera a Zoubka, kteří v nich nabídku i přijetí úplatku potvrdili.

"Dne 30. května 2009 okolo 17,30 hod. jsem od Petra Drobisze převzal částku 300.000, Kč," stojí v prohlášení tehdejšího kapitána Bohemians Miroslava Obermajera. Peníze tehdy vzal od svých fotbalistů do úschovy boss klubu Karel Kapr a teď kauzu zveřejnil.

Sám Drobisz nařčení z korupce odmítl. "Na nic takového si nevzpomínám a nic o tom nevím. Já jsem nikomu úplatek nenabízel ani nepředal," prohlásil třiatřicetiletý olomoucký brankář.

Předseda fotbalového svazu Ivan Hašek nechá aféru vyšetřit. "Pokud se úplatek potvrdí, pak se zasadím o tvrdé tresty," řekl listu.

Co se píše v prohlášení

Romanu Dobešovi den před zápasem zavolal bývalý spoluhráč a olomoucký brankář Petr Drobisz a nabídl 300 tisíc korun za to, že Bohemians prohrají. Dobeš informoval trojici spoluhráčů, kapitána Obermajera, zástupce kapitána Zoubkovi a útočníku Kinclovi, nejzkušenějšímu z mužstva. "Drobiszovi jsem řekl, že v žádném případě neovlivním výsledek v neprospěch Bohemians," tvrdí Dobeš v dokumentu potvrzeném notářem.

Miroslav Obermajer a jeho prohlášení u notáře

Miroslav Obermajer a jeho prohlášení u notáře. Prohlášení u notáře sepsal 28.12.2009.

Na Dobešovo místo nastoupil Miroslav Obermajer, což už vědělo vedení klubu, kterému to hráči přiznali. "Při osobním rozhovoru před utkáním mi Drobisz sdělil, že peníze nemá u sebe v hotovosti, a že mi je vyplatí okamžitě po skončení utkání, když dopadne ve prospěch domácích." Po porážce 0:3, zhruba v 17.30, Obermajer peníze převzal a... "Neprodleně jsem celou částku odevzdal Davidu Zoubkovi."

David Zoubek následně u notáře prohlásil: "Od Miroslava Obermajera jsem po skončení utkání převzal obálku, která obsahovala částku ve výši 300 000 Kč, a to ve dvoutisícových bankovkách. Neprodleně jsem ji předal předsedovi klubu Karlu Kaprovi, který ji převzal do úschovy."

David Zoubek a jeho prohlášení

Z prohlášení Davida Zoubka u notáře. Zoubek vypovídal 29.12.2009.

Marek Kincl 18. ledna u notáře dosvědčil, že jako jeden z nejzkušenějších hráčů v týmu o případu věděl. "O celé záležitosti jsme neměli s nikým mluvit až do dnešního dne, kdy jsem byl vedením klubu požádán, abych o tom, co se tehdy odehrálo, podal svědectví."

Olomoucký sportovní ředitel Jiří Kubíček v posledních letech ostře kritizoval bývalé vedení svazu za špatné hospodaření, a tak mu nynější informace o jeho vlastním klubu vyrazily dech. "Šok. Nerozumím tomu. To byly moje první reakce hned po ránu, když jsem byl vyzván, abych si noviny koupil," řekl ČTK. Dodal, že nechápe, jak někdo s takovým obviněním mohl přijít, zvlášť vzhledem k dobrým vztahům mezi oběma kluby.

Bývalý kapitán Bohemians Praha David Zoubek, nyní už hráč Kladna, dnes novinářům potvrdil, že peníze opravdu dostal a ihned je předal šéfovi klubu Kaprovi, který pak informoval policii. Obálku mu prý dal už v autobuse na zpáteční cestě do Prahy spoluhráč Miroslav Obermajer, který ji obdržel ihned po utkání. "Já ale nevím, od koho ty peníze byly. Prostě se tam ale objevily, nemá cenu si nic nalhávat. Do fotbalu to nepatří," uvedl Zoubek.

Předseda disciplinární komise Jiří Golda poznamenal, že svaz zatím žádné jiné zprávy než z médií nemá, zveřejněné informace jsou však velmi závažné. "Korupce jednoznačně patří mezi nepřijatelné jevy a pamatuje na to i disciplinární řád, který po novelizaci umožňuje udělit velmi přísné tresty," řekl Golda.

Pokud se prokáže ovlivňování výsledku, lze jednotlivci zastavit činnost nebo zakázat výkon funkce až na 15 let a udělit půlmilionovou pokutu. "V případě provinění kolektivu jsou tresty v podobě pokuty, která může dělat až deset milionů korun, a odebrání až 20 bodů, popřípadě vyloučení družstva ze soutěže," doplnil Golda.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse