Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olomoucký soud po roce opět otevřel fotbalovou kauzu

Sport

  16:05
OLOMOUC - Výslechem dvou svědků otevřel olomoucký okresní soud znovu přesně po roce údajnou korupční kauzu mezi fotbalovými kluby Sigmy Olomouc a Bohemians Praha. Hlavní aktéři, olomoucký brankář Petr Drobisz a tehdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident klubu Karel Kapr, dnes odmítli vypovídat. Jednání bylo odročeno na 9. listopadu.

Olomoucký okresní soud zprostil obžaloby všechny čtyři aktéry fotbalové korupční kauzy mezi Sigmou Olomouc a Bohemians Praha. Na snímku jsou olomoucký brankář Petr Drobisz (vpravo v popředí) a prezident Bohemians Praha Karel Kapr foto: ČTK

Soud čtveřici mužů obžalovaných z podplácení a přijímání úplatku již loni zprostil obžaloby, krajský soud mu však případ vrátil. Před soudem znovu stanuli dva svědci, mezi nimi bezpečnostní manažer Bohemians Praha Jaroslav Vlasák. Uvedl, že jako bývalý policista se svými kolegy konzultoval, jak má klub s předáním úplatku naložit.

"Nechtěl jsem, abychom skončili před soudem. Konzultoval jsem to z policisty z kriminálky i zásahovky," vypověděl Vlasák. Jmenované policisty hodlá soud předvolat, i z tohoto důvodu případ odročil.

Do hry se dnes opět dostal bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček, který prostřednictvím žalobce poslal soudci své vyjádření o původu peněz, které měly údajně na úplatek jít. Podle něj měly souvislost s přestupem bývalého kapitána Radima Kučery do Německa před sedmi lety.

Soudce k jeho prohlášení uvedl, že to není první doručení důkazů v den hlavního líčení. "Připadá mi zvláštní, že přestup z roku 2005 má mít vztah ke kauze z roku 2009 a informace o něm se objevují den před jednáním v roce 2012," podotkl Drobiszův obhájce Petr Konečný.

Otisky nikoho neusvědčily

Soud musel na pokyn krajského soudu také doplnit kriminalistické expertizy na otisky prstů na obálce s údajným úplatkem. Již dříve zjišťoval, zda na ní nejsou otisky například tehdejšího olomouckého trenéra či sportovního ředitele, což se neprokázalo. Stejně tak se neprokázalo, že by nalezené otisky patřily obžalovaným.

Tři roky stará kauza se týká údajného předání úplatku ve výši 300.000 korun. Peníze měl před prvoligovým zápasem Bohemians Praha v Olomouci nabídnout soupeři olomoucký brankář Drobisz. Ten to však popírá.

Aféru rozpoutal tehdejší prezident Bohemians Praha Kapr, který předání úplatku nahlásil s několikaměsíčním zpožděním. Prý nevěděl, jak má s touto záležitostí naložit.

Olomouc si tehdy díky výhře 3:0 zajistila účast v evropských pohárech. Letos ji však právě tato kauza stála start v Evropské lize, UEFA ji ze soutěže vyřadila.

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby disciplinární komise fotbalového svazu. Bohemians Praha dostali pokutu šest milionů korun a odpočet 15 bodů, Olomouc přišla v ligové tabulce o devět bodů a musela zaplatit čtyři miliony.

Brankář Drobisz obdržel pokutu 200.000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců. Trest mu vyprší na začátku příštího roku. "Já jsem potřeboval, aby byl rozsudek právoplatný, což se nestalo. Ta doba se vlekla, je to rok, trest mi končí v půlce února," řekl dnes ČTK Drobisz.

Bývalý ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, však poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!