Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

‚Opice! Černá svi*ě!‘ LFA odsoudila rasistické nadávky v Ostravě, Mosquera omluvu Baníku přijal

Jhon Mosquera byl v závěru utkání s Baníkem vyloučen. foto: ČTK

Aktualizováno
Ostrava - Ligová fotbalová asociace (LFA) odsoudila rasistické projevy vůči záložníkovi Liberce Jhonu Mosquerovi v závěru středeční dohrávky 9. ligového kola v Ostravě. Třicetiletý kolumbijský hráč tmavé pleti čelil urážkám zpoza hřiště poté, co v nastavení opouštěl trávník po červené kartě. Případem se bude už dnes zabývat disciplinární komise.
  17:25

„Vedení ligy takové chování jednoznačně odsuzuje a vymezuje se proti němu. Pevně věříme, že se jednalo o ojedinělý projev individuálních jedinců, což však nijak nesnižuje vážnost situace. Obzvlášť ve chvíli, kdy má domácí klub za současných podmínek mimořádného opatření větší kontrolu nad osobami, které se pohybují na stadionu během utkání,“ uvedla LFA v tiskové zprávě.

Utkání 9. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Slovan Liberec, 27. ledna...
Utkání 9. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Slovan Liberec, 27. ledna...

„Oceňujeme vyjádření ostravského klubu, že vyvine maximální úsilí při pokusu dopadení dotyčné osoby či osob. Takové osoby na ligových stadionech rozhodně nemají své místo,“ dodala LFA.

Případem se na dnešním řádném zasedání začala zabývat disciplinárka. „Disciplinární komise po vyhodnocení nahrávek a zprávy delegáta utkání došla k jednoznačnému závěru zahájit s Baníkem disciplinární řízení. Současně předpokládáme, že vzhledem k významně omezenému počtu osob, které se účastnily zápasu s Libercem, by měl klub snadno identifikovat člověka, který rasistický pokřik na libereckého hráče pronesl. Očekáváme proto v tuto chvíli vyjádření Baníku, na jehož základě bude disciplinární komise dále postupovat,“ uvedl předseda komise Richard Baček.

Baník se za chování jednoho ze svých příznivců omluvil. „Odmítáme jakékoliv projevy xenofobie či rasismu. S vlastníkem stadionu řešíme identifikaci viníka na základě videozáznamů,“ uvedl ostravský klub na twitteru po zápase, který Slezané vyhráli 1:0.

Mosquera omluvu Baníku přijal. „Rasistické urážky směřující na mou osobu jsem na hřišti nezaslechl, ale dozvěděl se o nich pak z médií, kde byly jasně slyšet,“  uvedl na klubovém webu Mosquera, který má po vyloučení předběžně zastavenou činnost a výši trestu za červenou kartu se dozví v nejbližších dnech.

„Je smutné, že se něco takového na stadionech pořád děje, zvlášť když tam mohou jen lidé z vedení klubů a VIP hosté. Omluvu Baníku Ostrava přijímám a doufám, že viník bude opravdu identifikován a potrestán,“ dodal. 

Identifikovat viníky by nemělo být složité, protože kvůli opatřením proti koronaviru nemohou na zápasy fanoušci a na stadionu smí být jen velmi omezený počet lidí. Vedle hráčů, členů realizačních týmů a rozhodčích mohou na utkání jen zástupci vedení obou klubů, novináři, pořadatelé a někteří partneři a sponzoři.

Autor: