Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pan Tvrdík je zvědavý. Ptá se mě, na kolik útočníků budeme hrát, říká Šilhavý

Sport

  11:30
PRAHA - Pod vedením pětapadesátiletého trenéra Jaroslava Šilhavého Slavia ještě neprohrála. Nedělním triumfem nad Plzní natáhla vítěznou sérii v lize na šest utkání a se čtyřbodovým náskokem před druhou Viktorií je momentálně pasována na hlavního favorita v boji o titul. Šilhavý se přesto vidí spíš na začátku své mise, v níž chce Slavii vytáhnout ještě výš.

Jaroslav Šilhavý má lví podíl na úspěšné cestě Slavie do čela ligy foto:  Michal Šula, MAFRA

Po vítězství nad Plzní je Slavia pasována na jasného favorita ligy. Cítíte rostoucí tlak? Přece jen jste dřív trénoval v poněkud skromnějších podmínkách...
Asi bych lhal, kdybych říkal, že žádný tlak necítím. Horší je tlak vnitřní, který člověk vytváří sám na sebe, než od fanoušků nebo vedení. Když jsem do Slavie přicházel, asi bych si těžko představil tu úžasnou vítěznou šňůru, za ni patří klukům dík. Nejen těm na hřišti, ale i všem okolo. Slavit jsme ale nemohli dlouho, protože v neděli nás čeká další zápas.

Dnes (v úterý) jsem se přistihl, že už přemítám o zápase s Teplicemi a tu radost nám připomínáte hlavně vy novináři. Pocit po výhře nad Plzní byl nádherný, vzdáleně mi to připomnělo zápas, kdy jsme s Libercem hráli poslední utkání v roce 2012 proti Plzni a udělali jsme titul. Je vidět i na hráčích, že atmosféra po vítězství je pro práci na tréninku mnohem lepší, únava se snáší líp, když se vyhrává.

Po utkání s Plzní vám přišli do kabiny blahopřát čínští majitelé. Jak oni vnímají budoucnost Slavie? Kde by měla za tři čtyři roky být?
Přiznám se, že komunikuji víceméně jen s panem Tvrdíkem (předseda představenstva) a s managementem ve Slavii. Když přijde do kabiny delegace, pan Tvrdík nás představí a oni nám poděkují. Takže o plánech a cílech se bavíme jen s panem Tvrdíkem, který majitele zastupuje. Samozřejmě chtějí vybudovat tým, který se každý rok dostane do pohárů a bude konkurenceschopný. Plány jsou velké a je na nás, abychom se je snažili naplnit.

Slavia vs. Plzeň. Zleva premiér Bohuslav Sobotka a šéf pražského klubu Jaroslav...

Slavia vs. Plzeň. Zleva premiér Bohuslav Sobotka a šéf pražského klubu Jaroslav Tvrdík.

Byly vám při příchodu do Slavie vytyčeny konkrétní cíle, kterých byste měl dosáhnout? Změnily se nějak po vítězné zápasové šňůře?
Když jsme přicházeli, cíle byly do třetího místa, ale dnes už je vše jinak...

Pan Tvrdík je známý tím, že dění ve Slavii často líčí a komentuje na sociálních sítích. Jste spolu v každodenním kontaktu, nebo se vaše komunikace omezuje třeba jen na den před zápasem?
Často, když zasedá představenstvo, jsem na něj pozvaný. Protože pan Tvrdík nesídlí zde, řešíme sportovní stránku většinou v kancelářích mimo stadion.

Bavíte se spolu i o odborných věcech, jako je rozestavení nebo taktika? Třeba o Spartě se říká, že její majitel Daniel Křetínský rozebírá tyto věci strenéry dost podrobně...
Nebude to asi tak intenzivní jako u pana Křetínského. Když se bavíme o změnách v kádru, příchodech a odchodech, tak vše probíráme v rámci sportovního úseku s trenéry a panem Krobem, který teď supluje post sportovního manažera, a v neposlední řadě s panem Tvrdíkem, který ty obchody dodělává a má v nich samozřejmě velké slovo. Je zvědavý, jak budeme hrát, jestli budeme hrát útočně, na rozestavení se ptá taky. Pana Křetínského jsem taky trošku poznal a až tak intenzivní, co se týče taktiky, to u pana Tvrdíka není.

V zimě jste byli poprvé na soustředění v Číně. Vnímal jste nějaké očekávání ze strany vedení na výsledky? Samozřejmě šlo o přípravu, zároveň ale také o prezentaci Slavie vzemi majitelů.
Do Číny jsme se těšili. Byla to změna, byl v tom kus exotiky a zároveň to splnilo svůj účel. Bylo tam dost společenských událostí, udělali jsme ale i hodně práce, proto jsme tam jeli. Ta prezentace byla spíše společenská, zápasy se hrály hodně přátelsky. Na společných večeřích nám představili lidi z CEFC, abychom se trochu poznali.

Slavia vs. Plzeň. Michal Frydrych ze Slavie se raduje z gólu.

Slavia vs. Plzeň. Michal Frydrych ze Slavie se raduje z gólu.

Chystá se na léto další podobné soustředění? Tentokrát třeba i se zápasy s tamními špičkovými soupeři?
Oficiálně nic nevím, ale pan Tvrdík mluvil o tom, že prezident CEFC by byl rád, abychom uspořádali turnaj dvou týmů ze špičky čínské ligy a nás. Termínově nám to ale nevychází, protože oni by chtěli hrát v květnu, kdy se u nás ještě hraje liga.

To bylo zamýšleno u nás, nebo v Číně?
V Číně. Bohužel to ale asi nevyjde.

Trenérské práci se věnujete přes patnáct let. Na které kluby v zahraničí se díváte a kde se trenérsky inspirujete?
Zajímá nás španělská, italská, německá, anglická a francouzská liga. To jsou hlavní soutěže, kde se inspirujeme. Snažíme se vycházet z podmínek, které tady máme, určitě nechceme někoho kopírovat. Vycházíme z kádru, který máme, ahledáme způsob hry, který by pro ně byl nejvhodnější. Snažíme se to sladit a vědět, očem je způsob hry, který hraje Barcelona či Bayern, nebo pak jednodušší způsob, který hraje třeba Atlético Madrid.

Vraťme se ještě k únorovému zápasu s Příbramí (8:1). Přestože rozhodnuto bylo už o poločase, přidávali jste další góly. To není v naší lize obvyklé...

Když jedeme k ligovému zápasu, nemůžeme si myslet, že jim tam nasypeme co nejvíc gólů. V Příbrami se to povedlo, hráči měli chuť a touhu dávat góly, soupeř už byl zdecimovaný a chyboval víc a víc. Nám vycházelo skoro všechno, dlouho jsem to už neviděl, aby bylo mužstvo tak hladové po gólech. Takhle by to mělo vypadat, abychom lákali lidi na stadion.

Slavia vs. Plzeň. Domácí Deli před Kozáčikem.

Slavia vs. Plzeň. Domácí Deli před Kozáčikem.

V zimní přípravě to vypadalo, že byste mohli složit dvě velmi kvalitní jedenáctky. Byl to záměr vedení, nebo váš, mít na každý post dvě až tři alternativy?
Musím vás opravit. Nejsou to dvě až tři alternativy, momentálně máme v kádru devatenáct hráčů a tři brankáře. Ti další hráči jsou na hostování. Chtěli jsme to my. Pokud chceme vybudovat tým, o němž jsme mluvili, je potřeba, aby tu byli kvalitní hráči a posty byly zdvojené. Bude se hrát pohár, v neděli liga. O to jsme usilovali, vedení to uznalo a snaží se nám vytvořit optimální podmínky. Podpora ze strany vedení je velká.

Pojďme se podívat na některé hráče konkrétněji. V zimě odešel ze Slavie Gino van Kessel. Z vašich vyjádření to mezi řádky vypadalo, že to nebylo jen o špatných výkonech, ale možná i o nedostatku disciplíny v tréninku nebo možná nesouladu v kabině...
Hráči, kteří zde byli, všichni dostali šanci se předvést a my jsme potom analyzovali jejich přínos pro tým. Gino v těch chvílích nebyl aspirantem na to, abychom mu důvěru dali. Hovořili jsme s ním a on uznal, že jeho výkony nebyly optimální. Přišlo nám, že pro to nedělá dost, nakonec to vyústilo v odchod, aby měl herní praxi. V kabině si nemyslím, že by měl problém.

V létě také přišla vysněná posila Dušan Švento, nakonec toho ale i vzhledem ke zranění moc neodehrál. Jaké má nyní postavení v týmu?
Dušana Šventa tu diváci znají velmi dobře z předešlého působení. Má za sebou hodně zkušeností, jen ho brzdí zranění. Nejdříve si obnovil zranění z národního týmu, pak odjel a znovu přijel zraněný. Začali jsme přípravu, znovu se zranil, pak onemocněl. Teď je v plném tréninkovém procesu. Jeho zkušenosti by byly pro tým určitě platné, zatím ho ale sráží nemoci a zranění.

A co Mick van Buren, který také příliš minut neodehrál? Když ale nastoupí, je na hřišti vidět a u fanoušků je oblíbený...
Trochu to souvisí s naším rozestavením. První dva zápasy jsme hráli 4-4-2, Milan Škoda hrál s Mesim (Murisem Mešanovičem). Když jsme je střídali, měli jsme k dispozici Standu Tecla a Micka. Micka však brzdí to, že jako hrotový útočník není až tak produktivní. Na druhou stranu ho ale musím pochválit, na tréninku pracuje hodně, a když jde na hřiště, odmaká to a vždy tam něco přinese. Chybí ale ta produktivita.

Slávista Jan Sýkora se raduje z branky na 2:0.

Slávista Jan Sýkora se raduje z branky na 2:0.

V zimě odešli ze Slavie hráči, kteří prošli i mládeží, jako Jan Mikula nebo Tomáš Jablonský. Vidíte v mládežnických týmech kluky, kteří by je mohli v A-týmu brzy nahradit?
Na soustředění jsme brali mladé kluky, aby doplnili kádr, a bereme je i na trénink. Získávají zkušenosti, v mládeži určitě máme zajímavé hráče. Teď se něco buduje, začínáme od A-týmu a ruku v ruce s tím začíná akademie, kterou vede Jirka Plíšek, navíc se do Slavie vrátil Miroslav Beránek s Pavlem Trávníkem, kteří jsou velezkušení. Věřím tomu, že mládež půjde nahoru a že talentů bude ve Slavii vícero.

Ligu máte skvěle rozjetou, zřejmě vás neminou poháry, v nichž chcete být konkurenceschopní. Pracujete na doplnění kádru pro příští sezonu už nyní?
Ano, samozřejmě. Přestavba týmu pořád probíhá. Udělaly se už nějaké změny, přišli hráči, ale i v létě chceme tým posílit. Noví hráči by měli být lepší než ti, kteří odcházejí. Každý týden máme schůzky, máme už vytipovaná nějaká jména, měli by to být top hráči.

Pan Šimáně mluvil v této souvislosti o druhé španělské lize. Platí to ještě?
Pan Šimáně tu už není. Možností je více, může tam být i druhá španělská liga, také tam jsou kvalitní hráči. Chtěli bychom hráče, který by zapadl do týmu a byl posilou. V pohárech jsou těžcí soupeři, viděli jsme to s Anderlechtem.

Dají se očekávat i odchody? O hráče bude zájem...
Zájem o naše hráče nyní je, a to i v zahraničí, signálů máme vícero. Je to ale na nás, my nepotřebujeme prodávat hráče za každou cenu.

Slavia vs. Plzeň. Simon Deli ze Slavie po zmařené šanci.
Slavia vs. Plzeň. Zleva Michael Lüftner ze Slavie, Michael Krmenčík z Plzně.

Máte v týmu řadu cizinců z různých koutů světa. Jak moc na ně Slavia tlačí, aby se naučili česky? Je to třeba ošetřeno i ve smlouvách?
Myslím, že ne. Když jich je tu ale potom víc, je to těžké. Vím, že když sem třeba přicházel Per-Egil Flo, jeho manželka sháněla slovník. Teď jede na zápas, má slovník a hledá si slovíčka, minimálně ta potřebná pro zápas. Někdo je v tomto ohledu poctivější, někdo méně. Simon Deli už česky třeba mluví, zná i ty méně vhodné výrazy. Byl jsem ale překvapený, kolik toho už umí a jak rozumí.

Jak na hráče mluvíte vy?
Jen česky. Když je ale potřeba, asistent Jirka Chytrý to přeloží. Nebo si to hráči řeknou mezi sebou. Fotbalová řeč je však myslím na celém světě podobná.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat