26. března 2010 15:14 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pavel Nedvěd: Půlmaraton chci hlavně ve zdraví přežít

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Fotbalista momentálně v "důchodu" Pavel Nedvěd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalista momentálně v "důchodu" Pavel Nedvěd | foto: ČTK

PRAHA Fotbalová legenda Pavel Nedvěd v sobotu symbolicky vkročí do dalšího sportovního odvětví, v němž však nemá žádné ambice. Sedmatřicetiletý držitel Zlatého míče z roku 2003, který dal loni v květnu sbohem fotbalu, poběží v Praze tradiční půlmaraton.

Přestože se podle všeho ukryje v hloubi pole, bude jasně nejzářivější hvězdou mezi osmi a půl tisícovkami startujících. Nedvěd bere svůj premiérový běžecký závod jako přípravu na klasický maraton, na který by 9. května do české metropole také rád dorazil. Sám je zvědavý, jak se v sobotu popere s tratí dlouhou 21,097 kilometru.

"Můj cíl je jediný, chci to prostě nějak doběhnout a přežít ve zdraví," řekl s úsměvem Nedvěd na tiskové konferenci v Praze. Nedvěd během kariéry proslul jako hráč se železnou kondicí, ale ví, že vytrvalecké závody, kterým se v budoucnu chce věnovat, jsou o něčem jiném.

Pavel Nedvěd se loučí s plnými tifosi na stadionu Juventusu.

"Nebude to žádná sranda. Pro nás fotbalisty ty dlouhé štreky nejsou ničím moc příjemným, v tréninku jsme takové dálky neběhali. Navíc jsem zvědavý, jak si moje klouby poradí s během na asfaltu a kostkách, to bude taky možná problém, protože jsem na tom nikdy neběžel. Bude to o hlavě, aby člověk dokončil," přemítal Nedvěd. "Ale lákalo mě do Prahy přijet. Poběžím krásným městem a třeba svým příkladem pozvu k běhání mladé, což bych si moc přál," uvedl.

V davu ho hledejte pod číslem 1972
Na start se postaví s číslem 1972 značícím rok jeho narození, které mu dnes předal ředitel závodu Carlo Capalbo. Slavný fotbalista si před sebe nevytýčil žádný cíl, nemá ani vysněný čas, v němž by chtěl dorazit do cíle. "Počítám s tím, že mi hodně lidí dá na zadek, stejně jako řada ženských. Jsem s tím smířený, je mi jasné, že v mém věku už žádné velké výsledky asi předvádět nemůžu," uvedl Nedvěd, který v srpnu oslaví osmatřicáté narozeniny.

Pavel Nedvěd.

Do závodu vyrazí po boku svých kamarádů z fotbalu, útočníka Vratislava Lokvence a Tomáše Votavy. "Chceme si to opravdu hlavně užít. Poběží s námi ještě můj kamarád Tomáš Pěček a David Horák a máme takovou dohodu, že pokud někdo bude kolabovat, tak ho do cíle doneseme," líčil s úsměvem Nedvěd.

"Opravdu běhám jen pro radost, je to vyloženě můj koníček a jsem ryzí amatér. Ani netrénuju nijak pravidelně. Prostě když mám čas a chuť, jdu si zaběhat, žádný cílený trénink nemám," řekl Nedvěd, který nazouvá maratonky především doma v La Mandrii nedaleko Turína, kde může nerušeně běhat kolem golfových hřišť. Přesto by jednou rád pokořil maratonskou distanci. "Ale musím začít postupně, proto myslím, že je půlmaraton ideální v tuto chvíli," vysvětloval.

Český fotbal se musí vyčistit
Necelý rok po skončení kariéry si prý užívá sportů, na které dřív neměl čas. Běhání je také jednou z jeho nejmilejších kratochvílí, po fotbale, který si občas vyrazí s kamarády v Turíně zahrát, se mu podle jeho slov nestýská. "Nikdo mě už k návratu ani nepřemlouval, jen mě v Juventusu chtěli jako asistenta trenéra, což jsem odmítl. Zatím se do ničeho nehrnu a rozhodně se nenudím, protože mám v hlavě spoustu jiných věcí," řekl. O fotbale si přehled udržuje. Trápí jej bídné výkony Juventusu, na dálku sleduje i dění v českém fotbale, kde má podle něj předseda svazu Ivan Hašek se svými spolupracovníky těžkou pozici.

Nedvěd pálí.

"Není to úplně dobré období, nároďáku se moc nedaří, do toho vyšly najevo informace o auditu a ještě vyplavala na povrch ta Olomouc. Musí se to všechno vyčistit," prohlásil Nedvěd. Žádnou nabídku od vedení svazu k možné spolupráci prý zatím nedostal a pokud by přišla, hodně by ji podle svých slov zvažoval. "Je to o tom, že žiju v Itálii a skloubit by to asi nebylo jednoduché. Ale nic se ke mně stejně zatím nedoneslo," dodal Nedvěd.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz