Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vrba krotí snový podzim: Ať se to líbí, nebo ne, bude to ještě zamotané

Sport

  19:17
PRAHA - Česká fotbalová reprezentace má za sebou vydařený rok. Pod novým trenérem Pavlem Vrbou sice dlouho čekala na vítězství, ale ta nakonec přišla v nejdůležitější chvíli - národní tým vyhrál všechny čtyři zápasy kvalifikace mistrovství Evropy 2016.

Trenér české reprezentace Pavel Vrba. foto: MAFRA - Michal Růžička

„Nebudeme se za nic schovávat - pokud nám kvalifikace tak dobře začala, je postup na Euro jasný cíl. Vytvoříme týmu před dalšími kvalifikačními zápasy znovu takové podmínky, aby nás nic nepřekvapilo,“ uvedl trenér Vrba v rozhovoru pro oficiální web asociace.

Česko senzačně porazilo 2:1 Nizozemce, bronzový tým mistrovství světa. Následovala vítězství nad Tureckem, Kazachstánem a Islandem.

Čtyři výhry = dvanáct bodů a nejlepší možná výchozí pozice před zbylými šesti kvalifikačními zápasy, které Rosického a spol. čekají v příštím roce.

„Zůstáváme obezřetní. Nizozemci budou chtít napravit horší start a moc bodů už podle mě neztratí,“ hodnotil Vrba. „Čeká nás ještě dost těžkých zápasů. Proto jsme ve všech vyjádřeních opatrní, ať se to někomu líbí, nebo ne. Nejde o žádné prázdné fráze. Naše skupina může být zamotaná až do konce.“

Jedenapadesátiletý Vrba tak zatím naplňuje velká očekávání, která do něj český fotbal při nástupu do funkce vkládal. Ale...

...přece jen bylo období, kdy mu nebylo úplně hej. Vždyť Česko nevyhrálo v prvních čtyřech přípravných zápasech.

Reprezentační trenér Pavel Vrba.
Hlavní trenér české reprezentace Pavel Vrba na tiskové konferenci.
Pavel Vrba.
Pavel Vrba gestikuluje směrem ke svým svěřencům.

„Nejhůř mi asi bylo po přípravě se Spojenými státy. Prohráli jsme v generálce na kvalifikaci, do zápasu s Nizozemskem scházelo šest dní a někteří experti se začínali ozývat, jestli jmenování Vrby k reprezentaci byl správný krok. Člověk to vnímá, cítil jsem, že určitá ochrana, kterou jsme měli po nějakých dvou zápasech, začíná mizet. Ale hráči a celý realizační tým mně hodně pomohli. Teď se nám všem dýchá lépe,“ řekl Vrba.

A dodal: „Myslím, že se vytvořila dobrá parta mezi kluky, ale i v realizačním týmu všechno klape. Co se hráčů týče, tak mužstvo funguje. A je jedno, jestli jde o hráče z Chelsea, Besiktase Istanbul, Sparty nebo Plzně. Tvrdím, že v nároďáku jdou klubové záležitosti stranou, i když to v lize někdy jiskří i mezi reprezentanty. K realizačnímu týmu také nemám co dodat. Všichni, kteří se o mužstvo starají, odvádějí to nejlepší a jsem maximálně spokojený. Dobře pracující realizační tým je pro mě jednou z podstatných záležitostí i při cestě za úspěchem na hřišti.“

Autor: