Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pelta: Nízký věk Infantina je výhodou, bude zárukou rychlé realizace změn

Sport

  19:45
CURYCH - Přestože se před samotnou volbou spekulovalo, zda předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta nepodpoří Šajcha Salmána bin Ibráhíma Chalífa, nakonec stál pevně stejně jako další zástupci starého kontinentu za evropských kandidátem Giannim Infantinem.

Miroslav Pelta volil Gianniho Infantina v obou kolech. foto: ČTK/AP

Stále teprve pětačtyřicetiletý funkcionář se dostal na kandidátku pro volbu nového prezidenta FIFA poté, co se stejně jako předchozí šéf Sepp Blatter dostal do víru korupčního skandálu předseda UEFA Michel Platini.

Infantino je novým prezidentem FIFA, nahradil zkorumpovaného Blattera

A svoji rychlou misi nakonec dovedl do vítězného konce. Ve druhém kole pátečních voleb předsedy FIFA na mimořádném kongresu dostal 115 hlasů ze 207 možných, což mu k triumfu stačilo. Druhý Chalífa získal jen 88 hlasů.

„Přestože byla atmosféra v Curychu velmi napjatá, musím říct, že celou volbu považuji za velmi korektní,“ řekl webu Lidovky.cz ze Švýcarska Pelta, kterého se ještě v týdnu snažil získat na stranu Chalífa vlivný sportovní diplomat z Kuvajtu Ahmad Fahad Sabah.

New elected FIFA president Gianni Infantino, right, of Switzerland folds his...
Gianni Infantino.

Neúspěšně. „Pan Pelta celou dobu deklaroval, že stojí stejně jako zbytek evropské federace za Infantinem. A svůj názor nezměnil ani v Curychu. Že volil jeho je samozřejmé a není třeba o tom pochybovat,“ přidal se generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Předchozí předsedové FIFA

 • Robert Guérin (Francie, 1904-06),
 • Daniel Burley Woolfall (Anglie, 1906-18),
 • Jules Rimet (Francie, 1918-54),
 • Rodolphe William Seeldrayers (Belgie, 1954-55),
 • Arthur Drewry (Anglie, 1955-61),
 • Stanley Rous (Anglie, 1961-74),
 • Joao Havelange (Brazílie, 1974-98),
 • Joseph Blatter (Švýcarsko, 1998-2015)

Oba čeští zástupci při volbě se shodují na tom, že Infantinovi pomohl ke zvolení skvělý projev ještě před samotným hlasováním.

„Byl to od něj strhující projev, který mu zajistil překvapující množství hlasů v kole prvním a v tom druhém se pak na jeho stranu přiklonila většina hlasujících, kteří v prvním kole volili jeho protikandidáty,“ pronesl dále Pelta.

„Nízký věk Infantina není překážkou, ale spíše ho vnímám jako výhodu. Už z projevu bylo vidět, kolik energie v něm je. A nový vítr právě tuto energii potřebuje. Je to lepší, než kdyby se zvolil nějaký šedesátiletý, sedmdesátiletý kandidát. Infantino fotbal miluje, je pro něj zapálený, domluví se několika jazyky, zná administrativu tohoto sportu. Vidím v jeho zvolení jen klady,“ přidal svůj pohled Řepka.

PŘEHLED REFOREM SCHVÁLENÝCH KONGRESEM FIFA

 • Prezident má především reprezentativní funkci. Má jeden hlas v nově vznikající dozorčí radě. Navrhuje generálního sekretáře. Ve funkci může být maximálně 12 let.
 • Rada nahrazuje výkonný výbor a slouží jako dozorčí rada. Má 37 členů včetně prezidenta (dříve 25). Schvaluje provozní rozhodnutí. Zabývá se jen politickými a strategickými záležitostmi, nikoli obchodními. Členové mohou být ve funkci maximálně 12 let. - Generální sekretář se zabývá každodenními záležitostmi FIFA. Navrhuje ho předseda a volí Rada.
 • Místo 26 stálých komisí bude jen devět komisí, v nichž budou externí experti.
 • Etická komise a disciplinární komise musí být plně personálně nezávislé.
 • Každá konfederace jmenuje do Rady alespoň jednu ženu. Rovnoprávnost žen a mužů je zanesena ve stanovách.

A Pelta dodal: „Je dobře, že zvítězil evropský kandidát. Evropa je ve fotbalovém světě nejrozvinutější, my jsme její součásti a podporu evropského kandidáta jsme od začátku preferovali. Dnes navíc kongres FIFA přijal reformy, které by měly vést ke stabilizaci světového fotbalu. Infantino je zárukou jejich rychlé realizace. Je to samozřejmě dobrá zpráva i pro český fotbal.“

Důvod těchto slov je nasnadě. Jedním z bodem reformy FIFA je i ten, že každý kontinent musí do nejvyššího vedení zvolit jednu ženu. A za Evropu by tou vyvolenou mohla být bývalá elitní sudí a nyní jejich česká šéfka Dagmar Damková.

„Dagmar má hodně silnou pozici, určitě jsou její šance velké. Všechno se ukáže na kongresu UEFA v květnu, kde se bude i tento bod nejspíše projednávat. Nyní je příliš brzo řešit tuto otázku,“ vysvětlil Řepka.

Ten následně celou volbu uzavřel: „Infantino je ideální volbou i z pohledu toho, že je to velmi příjemný společník a člověk. Evropa byla vždycky brána, že je nejvyspělejší a chová se vůči další federacím arogantně, povýšeně. I to by měl Infantino změnit. Chce využít síly Evropy ne k povyšování se nad ostatními, ale k případné pomoci a podpoře.“

GIANNI INFANTINO

Datum a místo narození: 23. března 1970, Brig (Švýcarsko); má italské kořeny (z Kalábrie a Lombardie)

Státní příslušnost: Itálie/Švýcarsko

Vzdělání: právo na univerzitě ve Fribourgu

Rodina: ženatý; s manželkou, která je libanonského původu, mají čtyři děti.

Fotbalová funkcionářská kariéra: generální sekretář UEFA (od října 2009)

Ostatní: - Působil jako poradce řady fotbalových orgánů a klubů; v UEFA je od roku 2000, od té doby vystřídal několik funkcí (vedl například právní a licenční oddělení, generálním sekretářem byl dočasně už v roce 2007).

- Lídrem evropské kandidatury na prezidenta FIFA se Infantino stal loni na podzim poté, co šéf UEFA Michel Platini dostal spolu s dosluhujícím předsedou FIFA Seppem Blatterem zákaz působení ve fotbale kvůli netransparentní odměně.

- Infantino se nedávno vyjádřil, že v případě svého zvolení do čela FIFA by chtěl v budoucnu rozšířit počet účastníků mistrovství světa z 32 na 40. Rád by navázal na expanzi evropského šampionátu: letos bude ve Francii místo dosavadních 16 hrát 24 týmů.

- Hovoří italsky, francouzsky, německy, anglicky a španělsky.

Mohlo by vás zajímat