Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Peltův týden u soudu: Pentagon i jiné hlášky. Jsem nízkonákladovej, řekl také

Praha Už třetí den vypovídal u Městského soudu v Praze a jak je jeho zvykem, poměrně se odvázal. „Takoví basketbalisti nebo tenisti, to jsou většinou vysokoškoláci. My fotbalisti jsme geneticky trochu jiná třída. Moc chytrejch hráčů neznám. Výjimkou je teda Petr Čech, ten dokáže prodat i teplej vzduch,“ rozesmál jednací síň Miroslav Pelta.

Nebyl to ojedinělý moment, někdejší předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) před soudem perlil víckrát. Snažil se mluvit vážně, ale svým tradičním slovníkem bavil.

Jiný by u pražského městského soudu, zvlášť u případu údajných manipulací s dotacemi na sport, znervózněl, ne tak Miroslav Pelta. Navzdory tomu, že mu hrozí pět až dvanáct roků ve vězení za čtyři různé trestné činy: podplácení, pokus o zneužití pravomoci úřední osoby, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Během prvního dne, když ještě nevypovídal, byl v dobrém rozmaru: ostatním třeba předváděl čápa. V dalších dnech soudního líčení pálil hlášku za hláškou.

Miroslav Pelta u soudu předváděl čápa
Miroslav Pelta u soudu předváděl čápa

Takhle třeba Pelta hovořil o úřednících na Ministerstvu školství.

„Já nevím, co to bylo za lidi, to si tam vždycky natahal každý ministr, ale těm by ve fotbale nikdo nesvěřil ani okres,“ citoval jej server Seznam Zprávy.

Nebo popisoval, jakou pozici měl ve fotbalovém prostředí ve svých nejúspěšnějších časech: „Když byly prachy, tak mě pak na valných hromadách volili skoro všichni, teda kromě sousedního Liberce. Jeho majitel mě nemá rád.“

Pelta také zavzpomínal na své úspěchy ve vedení FAČR, jejímž předsedou byl od listopadu 2011 do června 2017. Pochvaloval si výstavbu nového sídla svazu i pořadatelství Superpoháru UEFA v Praze v roce 2013. Jedné věci ale litoval.

„Nezískali jsme podporu státu a města Prahy v otázce výstavby národního stadionu. Lidé z UEFA mi říkali: jestli tady budeš mít stadion, dostaneš mistrovství Evropy. Vzhledem k mé pozici jsem se cítil jako ministr sportu, skoro teda.“

Pak také kritizoval odposlechy pořízené v bytě Senovážném náměstí v Praze, kde se scházel se svou milenkou, tehdejší náměstkyní ministerstva Simonou Kratochvílovou. „To šmírování v bytě, to byl normální Pentagon na tom Senovážným,“ podotkl.

Velmi bizarně vyznívá manažerova reakce na vztah k moderním technologiím: „Já nemám žádnou mailovou komunikaci, v životě jsem žádný mail neposlal, mail vůbec nemám.“

Pelta také mimo jiné vysvětloval, jak nakládá se svými penězi. „Můj měsíční příjem je v malých statisících. Co to je? Tak kolem dvě stě, tři sta tisíc měsíčně. A kolik mám na účtu? Kdo dělá fotbal, na účtu nemá nic a na peníze čeká. Jsem nízkonákladovej, nepiju, nefetuju. A když jdeme s manželkou na večeři, většinou to z karty platí ona,“ glosoval.

Několikrát také zdůraznil, že se cítí nevinen a podotkl, že jeho počínáním nevznikla nikomu žádná škoda. „Po třech letech jsem rád, že mám konečně možnost předstoupit před soud, abych mohl ty věci vysvětlit a očistit své jméno,“ řekl u pražského městského soudu.

Během čtvrtého dne jednání (první den, v pondělí, se soud nekonal, protože se kvůli hospitalizaci omluvila Kratochvílová) přišla řeč na státní podporu pro FAČR. Expertní komise schválila v únoru 2017 částku 543 milionů. Obžaloba tvrdí, že Pelta pak pro asociaci nezákonně vymohl o 19,8 milionu korun navíc, a to na základě toho, že od Kratochvílové neoprávněně zjistil výši schválené částky.

Soudkyně pražského městského soudu Lenka Cihlářová jej konfrontovala s odposlechy a Pelta se s ní dostal do pozoruhodné slovní přestřelky, když poznamenal, že sportovní prostředí provází určitý způsob komunikace.

„Nekomunikoval jste se zástupci sportu, ale ministerstva,“ upozornila ho Cihlářová. „Vy jste teda opravdu úředník,“ řekla Peltovi, když si stěžoval na některé administrativní postupy. „Já jsem sportovec,“ reagoval.

V případu čelí obžalobě pět lidí a dva spolky. Zdeněk Bříza, někdejší ředitel ministerského odboru sportu, pak také někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, FAČR a její bývalý předseda Pelta, Česká unie sportu a její šéf Miroslav Jansta a generální sekretář Jan Boháč.

Ministerstvo školství požaduje v kauze náhradu škody 1,116 miliardy korun. Český olympijský výbor ani Česká obec sokolská, kteří v trestním řízení také figurují jako poškození, se žádné náhrady nedomáhají. Obžalovaní údajně nezákonně ovlivnili rozdělení nejméně 454 milionů korun ze státního rozpočtu.

FORTUNA:LIGA - 30. kolo

FORTUNA:LIGA

Tým Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 30 22 6 2 58:10 72
2. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 60:22 66
3. AC Sparta Praha 30 14 8 8 55:35 50
4. FK Jablonec 30 14 7 9 46:41 49
5. FC Slovan Liberec 30 14 5 11 50:38 47
6. FC Baník Ostrava 30 12 9 9 42:34 45

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.