Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Penalta v derby byla nasimulovaná. Franěk si nezapíská tři zápasy

Sport

  17:20
PRAHA - Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR pozastavila delegaci na tři ligová kola sudímu Pavlu Fraňkovi za chybně nařízenou penaltu v nedělním pražském derby, po které domácí Slavia v nastavení vyrovnala v duelu se Spartou na konečných 1:1.

Pavel Franěk foto: MAFRA - Michal Šula

Čínská ambasáda. Sparťané Kadlec s Šuralem se opřeli do Slavie, přidal se i Limberský

Třiačtyřicetiletý Franěk patří mezi nejlépe hodnocené rozhodčí v této sezoně a i v derby si dlouho vedl dobře. Jenže v nastaveném čase si záložník Slavie Ruslan Mingazov navedl míč do pokutového území, zasekl ho před Vjačeslavem Karavajevem a upadl.

Sudí odpískal pokutový kop, ale opakované záběry usvědčily turkmenského reprezentanta, že začal padat dříve, než došlo ke kontaktu s bekem Sparty.

Slavii chybně nařízená penalta pomohla odvrátit porážku a udržela mezi oběma týmy devítibodový rozestup. Podle místopředsedy komise sudích Petra Mlsny však šlo o situaci, která se naživo bez využití televizní techniky těžko posuzovala.

„Jako delegát na tribuně jsem nejprve měl za to, že šlo o správně nařízený pokutový kop. Až záznam situace ukázal opak,“ zastal se Mlsna Fraňka.

Mingazov rozhodčího zjevně oklamal

Za ovlivnění výsledku ale komise musela sudímu činnost pozastavit.

„Rozhodnutí rozhodčího mělo vliv na konečný výsledek utkání. Z analýzy dostupných záznamů je zřejmé, že hráč Mingazov svým jednáním zjevně oklamal rozhodčího a přiměl ho k nařízení tohoto pokutového kopu. Rozhodčí měl hráče napomenout a nařídit nepřímý volný kop,“ stojí v prohlášení komise.

Fraňkovi už slavné derby přineslo trest podruhé. V roce 2010 udělal v souboji Sparty se Slavií několik chyb a mimo jiné nevyloučil sparťana Tomáše Řepku za faul na unikajícího protihráče. Tehdy měl činnost zastavenou na pět kol.

„Nehraje roli, jak pískal před lety. Důležitá je výkonnost a pro sudího Fraňka je to první trest v sezoně, ve které má odpískáno 15 utkání a je druhým nejobsazovanějším rozhodčím. Je třeba přihlédnout i k tomu, že celé utkání zvládal velmi dobře a udělal jedinou, bohužel hrubou chybu, která měla vliv na výsledek utkání,“ řekl Mlsna.

Slavia Praha - Sparta Praha. Trenér Sparty Petr Rada.
SK Slavia Praha - AC Sparta Praha. Zleva Milan Škoda ze Slavie se raduje z...

Podle něj šlo o situaci, ve které by měli v budoucnu sudím pomáhat kolegové u videa, které se nyní ve fotbale testuje.

„To jsou přesně ty chvíle, kdy by videorozhodčí měl sehrát svou roli. Pustit si daný moment z více úhlů a přeposlat tu informaci sudímu, který by se rozhodl o verdiktu,“ dodal Mlsna.

Trest na jedno utkání dostal také Jan Mikyska za chyby v utkání druhé nejvyšší soutěže mezi Znojmem a Prostějovem.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat