Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pepa byl krásnej člověk, byl přímočarý. Tolik kluků už mi umřelo, vzpomíná na Šurala Uličný

Josef Šural jako kapitán Sparty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Šural jako kapitán Sparty. | foto: ČTK

PRAHA „Pepo, běž tam a makej! Ukaž jim, co umíš.“ Trenér Petr Uličný nemusel říkat víc, když 14. září 2008 pouštěl na hřiště osmnáctiletého klučinu s třiadvacítkou na zádech. Josef Šural se ten útočník Brna jmenoval. V 28 letech tragicky zahynul.

„Byl rychlej, důraznej, měl gymnastickou průpravu, nebál se soubojů, šel přímočaře k brance. Pepa byl krásnej člověk,“ řekl Uličný a rozplakal se.

Teprve z telefonu se dozvěděl, jaká tragédie se v Turecku stala. Šural podlehl zraněním, které utrpěl při nehodě minibusu. Klub Alanyaspor jeho smrt oznámil v pondělí ráno.

„Je mi strašně. Držím volant a brečím. Tolik kluků už mi umřelo. Roman Kukleta v šestačtyřiceti. Kamilovi Janštovi nebylo třicet, měl nádor na mozku. Petra Kocmana srazil kamion, když na dálnici měnil kolo. A teď Pepík. Pepíček. Kurník šopa!“ litoval Uličný.

Trenér Petr Uličný

Trenér Petr Uličný

Týmová fotografie fotbalistů Brna z léta 2008. Mladý Josef Šural stojí v horní řadě čtvrtý zleva, trenér Petr Uličný sedí v dolní řadě též čtvrtý zleva.

Vlastně bych se měl omluvit, že jsem volal. Nehodilo se to z více důvodů.

Nejzkušenější mezi ligovými trenéry zrovna mířil na pohřeb do Zlína. Na pondělní předpoledne bylo připravené rozloučení s Jaromírem Fuksou, respektovaným funkcionářem, který téměř šedesát let zasvětil zlínskému fotbalu.

V sedmasedmdesáti ho zabila rakovina, přičemž právě v pondělí měl dostat vyznamenání na galavečeru, který pořádá Zlín u příležitosti 100 let od svého založení.

A do toho přišla šílená zpráva z Turecka.

„Kdybych měl vybrat ideální sestavu z kluků, které jsem kdy v Brně trénoval, Pepa by do ní patřil stoprocentně,“ zavzpomínal Uličný.

Byl to on, kdo mu dal šanci, aby poprvé v životě ochutnal ligu. Tehdy v září 2008 proti Spartě. 

Šural podlehl zraněním v nemocnici. Nehodu minibusu údajně zavinil řidič, který...
Otec dvou dětí, který ze Sparty přestoupil do tureckého klubu Alanyaspor,...

Na dvacet minut vyměnil záložníka Střeštíka a porážku 0:2 neodvrátil. O dva týdny už nastoupil v základní sestavě a gólem pomohl porazit Kladno 2:0.

Pietní místo u stadionu fotbalové Sparty, fanoušci vzpomínají na tragicky zesnulého Josefa Šurala.

„Co si vzpomínám, měli jsme problémy v útoku. Chyběl nám Tomáš Došek i Aleš Besta, tak proč nevsadit na kluka, který to měl v sobě, že jo? Pepík měl talent. Byl to... Nezlobte se, musím zastavit. Kurník šopa! Přes slzy nevidím.“

Vy se nezlobte, pane Uličný.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...