30. dubna 2019 14:40 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pepa byl krásnej člověk, byl přímočarý. Tolik kluků už mi umřelo, vzpomíná na Šurala Uličný

Josef Šural jako kapitán Sparty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Šural jako kapitán Sparty. | foto: ČTK

PRAHA „Pepo, běž tam a makej! Ukaž jim, co umíš.“ Trenér Petr Uličný nemusel říkat víc, když 14. září 2008 pouštěl na hřiště osmnáctiletého klučinu s třiadvacítkou na zádech. Josef Šural se ten útočník Brna jmenoval. V 28 letech tragicky zahynul.

„Byl rychlej, důraznej, měl gymnastickou průpravu, nebál se soubojů, šel přímočaře k brance. Pepa byl krásnej člověk,“ řekl Uličný a rozplakal se.

Teprve z telefonu se dozvěděl, jaká tragédie se v Turecku stala. Šural podlehl zraněním, které utrpěl při nehodě minibusu. Klub Alanyaspor jeho smrt oznámil v pondělí ráno.

„Je mi strašně. Držím volant a brečím. Tolik kluků už mi umřelo. Roman Kukleta v šestačtyřiceti. Kamilovi Janštovi nebylo třicet, měl nádor na mozku. Petra Kocmana srazil kamion, když na dálnici měnil kolo. A teď Pepík. Pepíček. Kurník šopa!“ litoval Uličný.

Trenér Petr Uličný

Trenér Petr Uličný

Týmová fotografie fotbalistů Brna z léta 2008. Mladý Josef Šural stojí v horní řadě čtvrtý zleva, trenér Petr Uličný sedí v dolní řadě též čtvrtý zleva.

Vlastně bych se měl omluvit, že jsem volal. Nehodilo se to z více důvodů.

Nejzkušenější mezi ligovými trenéry zrovna mířil na pohřeb do Zlína. Na pondělní předpoledne bylo připravené rozloučení s Jaromírem Fuksou, respektovaným funkcionářem, který téměř šedesát let zasvětil zlínskému fotbalu.

V sedmasedmdesáti ho zabila rakovina, přičemž právě v pondělí měl dostat vyznamenání na galavečeru, který pořádá Zlín u příležitosti 100 let od svého založení.

A do toho přišla šílená zpráva z Turecka.

„Kdybych měl vybrat ideální sestavu z kluků, které jsem kdy v Brně trénoval, Pepa by do ní patřil stoprocentně,“ zavzpomínal Uličný.

Byl to on, kdo mu dal šanci, aby poprvé v životě ochutnal ligu. Tehdy v září 2008 proti Spartě. 

Šural podlehl zraněním v nemocnici. Nehodu minibusu údajně zavinil řidič, který...
Otec dvou dětí, který ze Sparty přestoupil do tureckého klubu Alanyaspor,...

Na dvacet minut vyměnil záložníka Střeštíka a porážku 0:2 neodvrátil. O dva týdny už nastoupil v základní sestavě a gólem pomohl porazit Kladno 2:0.

Pietní místo u stadionu fotbalové Sparty, fanoušci vzpomínají na tragicky zesnulého Josefa Šurala.

„Co si vzpomínám, měli jsme problémy v útoku. Chyběl nám Tomáš Došek i Aleš Besta, tak proč nevsadit na kluka, který to měl v sobě, že jo? Pepík měl talent. Byl to... Nezlobte se, musím zastavit. Kurník šopa! Přes slzy nevidím.“

Vy se nezlobte, pane Uličný.

Najdete na Lidovky.cz