12. června 2015 23:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Váchovi hrubku nevyčítám, řekl brankář Čech. Ale štve ho devalvace výhody

LUKÁŠ VÁCHA A BRANKÁŘ PETR ČECH JEN PŘIHLÍŽÍ GÓLU SIGTHORSSONA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LUKÁŠ VÁCHA A BRANKÁŘ PETR ČECH JEN PŘIHLÍŽÍ GÓLU SIGTHORSSONA. | foto: Reuters

REYKJAVÍK (od našeho zpravodaje) V ostře svítivém dresu přeběhl celé hřiště a zkusil v poslední minutě zakončit po rohovém kopu. Brankář Petr Čech mohl vstřelit zázračný gól na 2:2. K míči se prodral, hlavičkoval, ale slabě. „Bohužel, na vyrovnání už nebyl čas,“ litoval zkušený český vůdce po kvalifikační porážce na Islandu.

První vážná ztráta v kvalifikaci. Co se stalo, Petře?
Myslím, že nám paradoxně ublížil náš první gól. Dostali jsme se do vedení a vypadalo to velice dobře, jenže dobře na naopak zareagoval Island. Začal hrát jednoduše, agresivně, akce jim začaly vycházet a my bohužel nevydrželi dost dlouho, abychom oslabili jejich odhodlání vyrovnat.

Islandský kapitán Gunnarsson vyrovnal po čtyřech minutách.
No právě, gól přišel velmi brzy. Islanďané se vrátili do hry abylo vidět, jak jim to dodal sebevědomí a pohodu. Pak už hráli dobře, zato my dělali víc chyb než předtím.

Ale druhý gól jste soupeři darovali.
Škoda, byla to technická chyba. Zbytečně jsme ztratili míč u vápna.

Stoper Tomáš Sivok to kriticky nazval dětským fotbalem, že jste měli raději všechny míče pálit na tribunu. Vyčítate Lukáši Váchovi zpětnou přihrávku, která způsobila klíčový gól?
Vůbec ne. Chtěl to sklepnout, protože za sebe neviděl. Vybral si nejjednodušší řešení, bohužel balon odskočil a už to bylo. To se stává, že myšlenka je správná, ale realizace nedopadne. Vyčítat to někomu? Ne, jsme jeden tým. Když se něco nepovede, jede se dál.

Islanďan Sigthorsson slaví se spoluhráči gól v síti Petra Čecha.
Islandský fotbalista Birkir Bjarnason (vlevo) stíhá českého záložníka Davida...

Islandu jste nejen darovali vítězství, ale také první místo v tabulce. Je to velký problém?
Vrátili jsme se zpátky na začátek. Bohužel. Čtyřmi výbornými výsledky jsme si v úvodu kvalifikace nahráli výhodu, kterou málokdo čekal. Teď jsme ji totálně devalvovali. Uhrál jsme jenom bod s týmem (Lotyšskem), který o postup bojovat nebude, a teď jsme vrátili do hry Island.

Letos jste nevyhráli ani jeden zápas a před sebou máte zářijový dvojzápas s outsidery. Věříte v lepší budoucnost?
Kdyby nám před začátkem někdo řekl, že budeme mít po šesti kolech třináct bodů, tak to všichni bereme. O to víc bolí, když víme, že jsme mohli ještě víc. Tím spíš, že jsme na Islandu vedli. Aspoň bod jsme tu získat měli.

Teď začíná dovolená. Zůstane vám přes léto trpkost?
Spíš zklamání. Člověk chtěl poslední zápas sezony vyhrát. Nebo aspoň bodovat a zajistit si co nejlepší výchozí pozici do závěrečné fáze. To se bohužel nepovedlo. Proto cítím zklamání. Ale pořád jsme ve hře o postup, pořád máme situaci ve svých rukou, zvládneme to. 

Jan Palička

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz