Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čecha překvapuje trápení Chelsea. V reprezentaci vyrovná rekord Poborského

Sport

  18:14
PRAHA - Jeden zápas mu zbývá, aby vyrovnal rekord Davida Jamese v počtu odchytaných utkání s nulou v Premier League. Jeden zápas fotbalovému brankáři Petru Čechovi chybí také k tomu, aby vyrovnal rekordmana Karla Poborského v počtu startů za národní mužstvo. Je jisté, že nejdřív prožije milník v reprezentaci.

Petr Čech diriguje reprezentační obranu. foto: MAFRA - Michal Růžička

Až v pátek v Ostravě nastoupí v přípravném utkání proti Srbsku, bude to Čechův zápas číslo 118. Případně, pokud by dostal šanci jeden z jeho náhradníků, rekord vyrovná v úterý ve Vratislavi proti Polsku.

„Každopádně vím, že odchytám jeden zápas. Ale jestli to bude proti Srbsku nebo v Polsku, to záleží na trenérovi,“ poznamenal Čech.

Vyrovnáte sledovaný rekord. Co to s vámi dělá?
Abych řekl pravdu, tak ty osobní milníky člověk nevnímá, přechází je, protože nejsou tak důležité. Až když to se blíží a všude o tom slyší, tak mě to samozřejmě těší. Když si uvědomím, k jakému číslu jsem se dostal...

To jste tenkrát v únoru 2002 při debutu zřejmě nečekal, ne?
Když jsem měl sen, že budu chytat za reprezentaci, tak jsem si říkal, aby se mi to povedlo aspoň jednou. O vyrovnání rekordu jsem nikdy nepřemýšlel. Je skvělé, že jsem v týmu tak dlouho, což je důkaz, že jsem si udržel výkonnost.

Vybavíte si první zápas?
Samozřejmě, na turnaji na Kypru proti Maďarsku. Když máte ten sen, že se jednou do reprezentace dostanete, tak přemýšlíte, že budete hrát na plném stadionu. Ale v Larnace bylo prázdno, kolem atletická dráha, foukal vítr, Kypřany náš zápas moc nezajímal. Chytal jsem lehce přes sedmdesát minut, pak tam šel Martin Vaniak. Vedli jsme dva nula a já byl spokojený, že jsem nedostal gól.

Pro rekordní zápis si jistě představujete lepší kulisy. Je to tak?
Člověk si nevybírá, ať to bude kdekoli, já atmosféru stejně moc nevnímám. Soustředím se na to, co se děje na hřišti.

V listopadu rekord vyrovnáte, příští rok už překonáte. Je hranice, na kterou byste chtěl dosáhnout? Třeba 150?
Uvidíme. Záleží na zdraví, na výkonnosti, aby mě trenér vůbec povolal. Ve fotbale se nedá plánovat, jde to strašně rychle. Připravuju se tak, abych byl v co nejlepší formě.

Je vám třiatřicet, hokejista Jaromír Jágr střílí góly ve třiačtyřiceti. Vydržíte tak dlouho?
Pozice brankáře je jiná, musíte mít reflex, reakce. Záleží, jak tělo vydrží. U někoho se zastaví v pětatřiceti a pak ty reflexy, reakce nejsou tak dobré. Dominik Hašek vydržel chytat taky po čtyřicítce, kvalitu si udržel. U Jardy je neuvěřitelné,v jaké kondici a kvalitě je schopen hrát. V NHL vás nevezmou jen proto, jak se jmenujete. Buď na to máte, nebo ne.

Vy jste novou část kariéru začal v třiatřiceti v Arsenalu a o víkendu jste poprvé chytal největší londýnské derby proti Tottenhamu. Jaké bylo?
Když jsem byl v Chelsea, tak pro fanoušky byl Tottenham taky největší soupeř. Ale tohle bylo víc, cítil jsem to ze všech stran. Prostě pro lidi to byl speciální zápas. Měl náboj, intenzitu, škoda, že jsme nevyhráli.

Dopadli jste líp než před týdnem v Lize mistrů na Bayernu, kde jste dostal pět gólů.
Na Bayernu se nám to nepovedlo, oni zase zahráli extrémně dobře. Důležité je, že jsme se z toho oklepali.

Petr Čech při utkání proti Bayernu.
Brankář Arsenalu Petr Čech.

Po dvanácti kolech jste v Premier League druzí jen o skóre. Vyvíjí se sezona tak, jak jste si představoval?
Jsem spokojený, protože jsme v tabulce tam, kde jsme si přáli být. Jsme mezi těmi, kteří budou bojovat o titul. Tým šlape, má sílu na to, aby o čelo bojoval. I když máme smůlu na zranění, ligou procházíme velmi dobře.

Za to váš bývalý klub je pátý od konce. Co výsledkům Chelsea říkáte?
Nečekal jsem to. A překvapilo mě, že se výsledky nezlepšily ani za poslední dobu. Jsme zvědavý, jak si Chelsea povede dál.

Zdá se, že jeden konkurent v boji o titul odpadá. To je pro Arsenal dobře, ne?
Netěší mě vidět Chelsea v dolní patrech tabulky, ale každý náskok na konkurenta, na rivala se počítá. Ale já se soustředím jen na Arsenal a jsem rád, že se nám daří.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...