Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pískají rozhodčí pro Plzeň? Podle expertů se snaží hlavně neublížit

Sport

  14:51
PLZEŇ/PRAHA - Máte dojem, že ve fotbalové lize se pomáhá Plzni? Nebo je to jen mýtus? „Nemyslím si, že by rozhodčí Plzni dlouhodobě pomáhali,“ říká bývalý ligový fotbalista a dnes televizní expert Martin Hyský. „Obecně vnímám tendenci Plzni a Spartě neublížit,“ podotýká jeho kolega Pavel Karoch.

Daniel Kolář. foto: MAFRA - Pavel Němeček

O rozhodčích v souvislosti s Plzní se mluví po nedělním ligovém utkání v Mladé Boleslavi, které hlavní Bílek a pomezní Pilný nezvládli. Plzeň vyhrála 3:0.

Jaroslav Bílek správně nařídil pokutový kop ve prospěch Plzně, ale evidentní faul hostujícího Řezníka na Bořila v pokutovém území za stavu 0:1 neodpískal.

Pomezní Marek Pilný v první půli pustil hru při titěrném ofsajdu Tecla, který dal na 1:0 pro Plzeň. Ale po přestávce odmával neexistující ofsajd domácího Lalkoviče, který byl v šanci.

K výkonu rozhodčích se vyjadřují bývalí ligoví fotbalisté, kteří jako nezaujatí experti pracují pro Českou televizi. Vidí a komentují většinu zápasů.

Otázka zněla: Máte dojem, že ve fotbalové lize rozhodčí pomáhají Plzni?

Pavel Karoch
“Co se týká zápasu v Mladé Boleslavi, tak tam rozhodčí Plzni pomohl. To jsme všichni viděli. Na druhou stranu při zákroku Řezníka na Bořila nedokážu říct, jestli v tom byl od sudího úmysl. Já si byl faulem jistý až ze záběru ze strany v úrovni pomezního rozhodčího, který měl hlavnímu pomoct. Obecně vnímám tendenci Plzni a Spartě neublížit.“

Luděk Zelenka
“Trošku vypadá, že se Plzni pomáhá především z pohledu statistiky, které jsou výmluvné. Ale počet penalt souvisí s dvěma zásadními věcmi. Plzeň hraje ofenzivně, takže ve vápně je častěji než ostatní týmy. A hlavně má hráče, kteří si pro penaltu dokážou dojít. Nutí se do soubojů jeden na jednoho a umí padat.

Uvedl bych to na příkladech plzeňského Pilaře a sparťana Krejčího. Oba leví záložníci, oba se snaží chodit přes obránce. Ale když půjde Krejčí šestkrát, tak se to pokaždé snaží ustát a nespadne. Kdežto Pilař ano. Jsou hráči, kteří to mají v sobě, kteří nadskakují dřív, čímž se podvědomě chrání proti zranění.

Těžko se mi obecně globalizuje, jestli se Plzní pomáhá. Museli bychom si rozebrat jednotlivé zápasy a zákroky. Každopádně Křetínského kabela byla reakcí na to, že Plzeň je silná v zákulisí.

Neříkám, že u nás se sudí rozhoduje podle toho, koho píská, ale síla klubu má svou váhu. Měla by to být malá procentíčka. Hlavní problém vidím v tom, že pravidla jsou volná a ne striktní. Sudí si při stejné situaci obhájí oba verdikty, jestli pískne, nebo ne.

Po zápasech Plzně se stává, že lidi z klubů si postranně stěžují. Samozřejmě, že v tom jsou emoce a ne vždy jsou objektivní. Připomíná mi to dřívější dobu, když si takhle stěžovali po zápasech se Spartou.“

Martin Hyský
V Mladé Boleslavi to bylo jednoznačné ovlivnění zápasu, tam to byla jasná penalta a vyloučení. A ten ofsajd Lalkoviče? To máte těžké, jde o centimetry. Když se budu bavit o letošní sezoně, nemyslím si, že by rozhodčí Plzni dlouhodobě pomáhali, tohle v Boleslavi byla spíš výjimka. Ani jí pomáhat nemusí, hraje dobře.

Ale rozhodčí Bílek tentokrát jasně pochybil, to viděl celý stadion. Na ligové úrovni by se to stávat nemělo. Pokud neumí posoudit takhle jasnou situaci, nepatří do ligy. Obecně mi přijde boj mezi Plzní a Spartou férový, už se těším na vrchol podzimu, kdy se oba celky potkají: hrají totiž výborně, dominují, střílí góly a jsou aktivní.

Josef Němec
Hráči Plzně jsou na tom dobře už řadu let, připadá mi, že jsou v soubojích rychleji, je na ně víc faulů než na soupeře. Pak to vyzní, že se píská pro ně. Pokud jde o vaší otázku, nechci být alibista. Je pravda, že se spíš píská pro Plzeň než proti ní. I ve větších ligách se velkým klubům, neřekl bych pomáhá, ale neškodí. Dnes je ale všechno hlídané a sledované, i rozhodčí mají svoje kariéry, chtějí být úspěšní, nemyslím si, že je tak jednoduché utkání ovlivnit. Nějakých deset nebo patnáct procent se ale asi velkým klubům přidává.

Druhá věc je to, že soupeři nemají takovou kvalitu v útočné fázi, aby proměnili své šance. Boleslav mohla dát tři, čtyři góly, pak by neprohrála. Může se stát, že rozhodčí něco posoudí špatně, ale rozhodují i maličkosti, kdo si jak dá do souboje tělo, kdo je chytřejší, nebo kdo lépe předvídá. I v tom je Plzeň lepší.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!