Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrba překvapil nominací Plašila: Fotbalistů jako on moc nemáme

Petr Čech

  15:46aktualizováno  15:51
PRAHA - Už mu ty otázky byly nepříjemné. "Přece v nominaci není sám," reagoval trenér českých fotbalistů Pavel Vrba při opakovaných dotazech na Jaroslava Plašila. Jméno dvaatřicetiletého záložníka Bordeaux v nominaci na kvalifikaci o EURO 2016 je nejen překvapením, spoustu fanoušků však jeho přítomnost také dráždí.

...Měl uklidnit fanoušky, úspěšnému kouči fotbalové Plzně ale při prvních zápasech s národním týmem přece jen něco chybělo. Na první výhru čekal až do 9. září, kdy na úvod kvalifikace ME porazili Češi 2:1 Nizozemsko... foto: MAFRA - Michal Šula

Plašil patří do národního mužstva přes deset let, blíží se stovce startů, čehož dosahují legendy. Ale mezi fanoušky šikovný záložník nikdy oblíbený nebyl.

Do reprezentace se vrátil po téměř roce, poprvé pod novým koučem Vrbou.

„Na jaře v Itálii nehrával, po příchodu do Bordeaux ožil. Pokud sledujete jeho výkony, nemůžete říct, že si nominaci nezaslouží,“ řekl Vrba před nadcházejícími zápasy v Turecku (10. 10.) a v Kazachstánu (13. 10).

Pod vámi ještě nehrál ani netrénoval. Není pro něj nevýhodou, že herní systém nemá zažitý a teprve se s ním bude seznamovat? 
Trochu nevýhoda to je, ale v reprezentaci toho má tolik za sebou... Nebude to pro něj nic nového. Pro mě je zásadní, že má v klubu silnou pozici. Takových hráčů nemáme hodně, proto si nominaci zasloužil.

Jak reagoval, když jste se mu ozval?
Byl příjemně překvapen.

Už s reprezentací nepočítal?
Mluvili jsme spolu už na jaře, kdy jsme o jeho nominaci přemýšleli. Ale jeho situace v Itálii byla složitá. Teď je v národním týmu na základě výkonnosti ve francouzské lize.

TRENÉR A KAPITÁN. Pavel Vrba (vpravo) udílí pokyny Tomáši Rosickému.

Plašil není jedinou změnou, kterou jste udělal proti předchozí nominaci na kvalifikační duel proti Nizozemsku. Jak jste s výkonností hráčů spokojený?
Někteří v klubech přestali hrát, ztratili svou pozici, jiní naopak nastupovat začali. Třeba Sivok. Nominaci dělám podle toho, jak kdo hraje. Samozřejmě, jsou tam i výjimky, u kterých sázíme na zkušenost.

Vedle Plašila se do týmu po delší době vrací právě Sivok. Bral jste ho i proto, že hraje v Turecku?
Ano, zná hráče, prostředí, i v tom nám může pomoct. Ale hlavní důvodem je, že po zranění začal hrát, to bylo rozhodující měřítko. Máme čtyři kvalitní stopery, v tom vidím velkou sílu. A to se ještě uzdravil Mario Holek. Až získá zápasovou praxi, tak je jedním z těch, o kterých budeme uvažovat.

O kom dalším jste uvažoval, ale nakonec se do nominace nedostal?
Třeba o Liboru Kozákovi, ale pořád má zdravotní problémy.

Mezi útočníky jste vsadil na Lafatu, Vydru a Necida, který v reprezentaci nebyl víc než dva roky. Proč?
Chtěli jsme ho zkusit už na jaře. Teď v nizozemské lize prokazuje slušnou formu. Hned jak do Zwolle přišel, tak se dostal do sestavy. Zvažovali jsme ho už na Holandsko. Teď jsem chtěl mít víc ofenzivních hráčů, tak jsme se rozhodli pro něj.

ČTĚTE VÍCE

Berete hráče podle vytíženosti a formy. Ale opory Čech s Rosickým téměř nenastupují a přesto v nominaci jsou. Jak to?
Oni dva jsou právě tou výjimkou. Nakonec zápas Holandskem ukázal, jak jsou pro nás potřební. Věřil jsem, že od té doby dostanou víc prostoru. Jsou asi zklamaní. Pro Petra je to jiná situace, než kterou prožíval během celé kariéry.Věřím, že za dva tři měsíce formu neztratí. Ale v lednu se asi bude muset rozhodovat, co dál, což je jeho věc.

Divíte se Wengerovi, že Rosického nestaví?
Jiným trenérům do řemesla nekecám.

V české lize je nejlepším střelcem šestatřicetiletý Došek. Měl on šanci na nominaci?
Kdyby nás čekal zápas, ve kterém budeme soupeře dobývat a spoléhat na standardky, tak proč ne. Přemýšlel jsem o něm. Nejen Došek, ale i třeba Wágner hrají v dobré formě. U Libora je trochu problém, že už má svůj věk.

Česká nominace

Brankáři 
Petr Čech (Chelsea) 109 zápasů 0 gólů
Tomáš Vaclík (Basilej) 2 0
David Bičík (Sparta) 0 0

Obránci
Pavel Kadeřábek (Sparta) 4 0
Tomáš Sivok (Besiktas Istanbul) 45 3
Václav Procházka (Plzeň) 6 0
Radim Řezník (Plzeň) 1 0
Marek Suchý (Basilej) 19 0
David Limberský (Plzeň) 28 0
Daniel Pudil (Watford) 26 2
Michal Kadlec (Fenerbahce Istanbul) 55 8

Záložníci
Jaroslav Plašil (Bordeaux) 89 6
Tomáš Rosický (Arsenal) 96 22
Bořek Dočkal (Sparta) 11 3
Lukáš Vácha (Sparta) 4 0
Vladimír Darida (Freiburg) 19 0
Daniel Kolář (Plzeň) 21 2
Václav Pilař (Plzeň) 16 4
Ladislav Krejčí (Sparta) 8 1

Útočníci
David Lafata (Sparta) 31 7
Tomáš Necid (Zwolle) 26 7
Matěj Vydra (Watford) 14 4
Josef Šural (Liberec) 1 0

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....