Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blatterovo místo chci já. Platini podal kandidaturu a potěšil Čechy

Sport

  13:24aktualizováno  16:09
NYON - Dlouho se zdráhal, nakonec se Michel Platini rozhodl: Jdu do toho. Šéf evropského fotbalu oficiálně oznámil, že příští rok v únoru bude kandidovat na prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA. „Pečlivě jsem to zvážil,“ napsal Platini v dopise, který rozeslal generálním sekretářům všech 209 členských zemí FIFA.

Šéf UEFA Michel Platini. foto: Reuters

Světový fotbal, zdá se, čekají průlomové volby. Dlouholetý prezident Sepp Blatter po rozsáhlém korupčním skandálu svých někdejších spolupracovníků dal svou funkci k dispozici. Nevyloučil však, že bude kandidovat znovu.

Michel Platini je jeho velkým rivalem. „Musel jsem udělat rozhodnutí, zvážit budoucnost světového fotbalu se svou budoucností. Byla pro mě zavazující vaše podpora,“ oznámil Platini členským zemím.

Bývalý vynikající fotbalista, dnes šedesátiletý francouzský elegán. Od roku 2002 člen výkonného výboru Evropské fotbalové unie (UEFA), které posledních osm let předsedá. Nastal čas se posunout výš?

„V životě přijdou chvíle, kdy svůj osud musíte vzít do vlastních rukou. Já jsem se na jedné z životních křižovatek právě ocitl,“ citoval Platiniho server uefa.com.

Kdo má kolik hlasů při volbách FIFA

  • Afrika 54
  • Evropa 53
  • Asie 46
  • Severní a Střední Amerika 35
  • Oceánie 11
  • Jižní Amerika 10

„Za posledních víc než čtyřicet let měla FIFA jen dva prezidenty. Je to extrémní stabilita, která se v dnešním překotném světě jeví jako paradox. Avšak je nutné obrátit list a přehodnotit řízení organizace.“

Světový fotbal od roku 1974 řídil brazilský diplomat Joao Havelange, posledních sedmnáct let ho vede Sepp Blatter.

I když na organizaci padala různá podezření především z korupce při přidělování šampionátů, měl charismatický Švýcar velkou podporu. Na konci května však federací otřásl obří korupční skandál, bylo zatčeno několik bývalých vysoce postavených funkcionářů z Blatterovy éry.

Přesto o dva dny později Blatter volby znovu vyhrál, s převahou porazil jordánského prince Alí bin Husajna. Díky podpoře Afriky a Asie získal 133 hlasů, jeho konkurent o šedesát méně. Jenže do týdne Blatter dal funkci k dispozici, byť v první chvíli se zdálo, že rezignoval. „I když jsem dostal mandát od delegátů, necítím, že mám podporu z celého fotbalové světa,“ vysvětloval.

Prezidenta FIFA volí delegáti ze všech členských zemí, nejvíc jich má Afrika s Evropou, následuje Asie a Severní a Střední Ameriky. Právě zástupci Afriky, Asie a Střední a Severní Ameriky v květnových volbách hlasovali pro Blattera proti „evropskému“ kandidátovi Bin Husajnovi.

Blatter byl totiž pro ně zárukou, že ač Švýcar, tak nebude bohatou Evropu zvýhodňovat. Proto například prosadil, aby světový šampionát 2010 poprvé v historii svěřila FIFA Africe. V roce 2002 se hrálo v Japonsko a v Koreji, předtím ve Spojených státech či v Mexiku.

Volby šéfa FIFA se uskuteční 26. února příštího roku. Před Platinim ještě kandidaturu nikdo oficiálně neoznámil, pouze bývalý místopředseda Čong Mong-jun z Koreje veřejně ohlásil, že se hodlá o funkci ucházet. Kandidáti mají čas do 26. října.

Z jeho kroku není nadšený jordánský princ Alí bin Husajn, jenž v květnové volbě čelil Blatterovi, ale po prvním kole odstoupil. „Platini není dobrý pro FIFA. Fanoušci a hráči si zaslouží něco lepšího,“ uvedl. „FIFA je zahlcena skandálem a musíme přestat obchodovat jako obvykle. Zákulisní a postranní praktiky musí skončit,“ doplnil devětatřicetiletý činovník.

Zatím neoznámil, zda bude v únoru na šéfa světového fotbalu znovu kandidovat, pouze řekl, že příští týden bude diskutovat s jednotlivými federacemi. „Je zřejmé, že FIFA potřebuje nové, nezávislé vedení nezkažené praktikami z minulosti,“ uvedl princ Alí.

Fotbalová asociace ČR kandidaturu Platiniho přivítala a bude trojnásobného držitele Zlatého míče ve volbách podporovat. „Zastáváme názor, že je potřeba situaci ve FIFA co nejrychleji řešit, a jsme přesvědčeni, že volba Michela Platiniho do funkce prezidenta FIFA by byla vhodným řešením,“ uvedl v prohlášení generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

„Po přechodu do funkcionářské sféry dokázal své schopnosti uplatnit natolik, že byl zvolen prezidentem UEFA. V této funkci pozvedl evropský fotbal po všech stránkách, sportovní, ekonomické i v oblasti sportovní politiky. Zároveň tím Michel Platini dokázal, že je vynikajícím kandidátem na post prezidenta FIFA,“ přidal Řepka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!