13. listopadu 2008 14:08 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Platini jako šéf UEFA poprvé míří do Prahy

Platiniho první Euro v čele UEFA.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platiniho první Euro v čele UEFA. | foto: AFP

PRAHA Fotbalová legenda Michel Platini zamíří v pátek poprvé v roli šéfa Evropské fotbalové unie UEFA do Prahy. Třiapadesátiletý Francouz zahrnul českou metropoli do svého programu v rámci turné po evropských zemích a v Praze bude mít při své bleskové misi hodně nabitý program.

"Každopádně jsme poctěni tím, že pan Platini přes své velké vytížení naše pozvání vyslyšel. Je to svátek a prestižní věc pro celý český fotbal," řekl předseda svazu Pavel Mokrý.

Krátce před polednem přílet na Ruzyni, pak jednání s generalitou svazu, schůzka s českými politickými špičkami a také večeře s fotbalovými legendami. Tak bude vypadat nabitý a na minutu rozplánovaný páteční itinerář Platiniho, který už v sobotu po další pracovní snídani Českou republiku zase opustí.

Trojnásobného nejlepšího fotbalistu Evropy Češi lákali na návštěvu letos už dvakrát - na jaře a pak také na červencové mistrovství Evropy hráčů do 19 let, jenže Platinimu v obou případech zkřížily plány jeho pracovní povinnosti. Někdejší excelentní záložník se do Prahy dostane až nyní.

Platiniho blesková pražská mise rozhodně nebude mít jen zdvořilostní charakter. Šéfa UEFA nejprve čeká jednání s vicepremiérem Alexandrem Vondrou. Hlavní bod diskuse? Blížící se české předsednictví v Evropské unii a také úlohy, které z toho vyplynou pro tuzemský fotbalový svaz. Platini se vzápětí přesune do poslanecké sněmovny, kde jej přijme její předseda Miloslav Vlček.

S velkým očekáváním ale vyhlížejí schůzku s Platinim také nejvyšší představitelé svazu. Ti mají nachystánu řadu témat, o nichž s mužem, který s oblibou propaguje heslo "Fotbal je víc hra než obchod" a snaží se hájit zájmy malých zemí a fotbalových trpaslíků v konfrontaci s opravdovými velmocemi, chtějí diskutovat.

Platini má třeba symbolicky posvětit získání grantu, který má pokrýt náklady na výstavbu nové administrativní budovy pro potřeby svazu. "Jde o částku 2,5 milionu eur, už jsme o to požádali dříve a mělo by to vyjít. Ale když se za to postaví sám pan Platini, tak to bude mít samozřejmě ještě větší váhu," poznamenal pro generální sekretář svazu Rudolf Řepka.

Pokud vše půjde podle představ, dotace českému svazu by měla být v sídle UEFA schválena na konci listopadu a nové křídlo navazující na současné sídlo svazu na pražském Strahově by mělo stát v roce 2010. Jeho součástí by mělo být i nové tréninkové centrum určené pro potřeby všech fotbalových reprezentací.

Češi se Platiniho ale chtějí ptát i na to, zda mají v budoucnu reálnou šanci na uspořádání vrcholných akcí, jakými jsou třeba evropské šampionáty jednadvacítek, nebo dokonce seniorské mistrovství. Diskuse se také má stočit k možnému zvýšení českého zastoupení v různých orgánech a komisích UEFA.

Platini si v hlavním městě splní i společenské povinnosti na slavnostní večeři, která je nachystána na 19:30 do hotelu Intercontinental. Pověstným zlatým hřebem bude setkání s legendami českého fotbalu. Pozvánku dostal třeba brankář Ivo Viktor, který může zavzpomínat na to, jak 27. března 1976 v Paříži inkasoval gól z trestného kopu právě od Platiniho.

Ten v tomto duelu ve 20 letech v národním týmu debutoval a přispěl ke konečné remíze 2:2. "To já si ani nepamatuji, on určitě naopak ano. Já byl už před koncem kariéry, zatímco on začínal," řekl ČTK Viktor, který pak ve stejném roce pomohl československé reprezentaci ke slavnému triumfu na mistrovství Evropy v Bělehradu. Na Platiniho vzpomíná jako na velkého gentlemana se smyslem pro fair play.

Z večeře se naopak musel omluvit Antonín Panenka, další ze strůjců bělehradského vítězství a autor slavné penalty ve finálovém rozstřelu proti Německu. "Bohužel jsem mimo republiku, nemůžu přijít," posteskl si Panenka.

S Platinim se jako protihráč potkal na hřišti dvakrát. "Poprvé to bylo v době, když začínal v Nancy. S Bohemkou jsme tam byli na zájezdu a tam jsem jeho jméno zaregistroval poprvé. Jednou jsem proti němu hrál i v reprezentaci. Byl to fotbalista podle mého gusta, hrál podobným stylem jak já. Vynikající technik a stratég, ale daleko pohyblivější," uvedl Panenka.

Chybět u slavnostní tabule by naopak neměli nejlepší fotbalista Evropy roku 1962 Josef Masopust, kapitán vicemistrů Evropy z roku 1996 Miroslav Kadlec nebo jeho někdejší spoluhráč Karel Poborský. Ten se může Platiniho v žertu zeptat na to, jak po zahajovacím zápase letošního mistrovství Evropy proti Švýcarsku myslel svoji kritiku herního stylu české reprezentace. Češi tehdy vyhráli 1:0, ale Platini se nechal slyšet, že "v každém sportu vyhrává lepší, jen fotbal je někdy iracionální a někdy se stane, že vyhraje horší".

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz