29. června 2015 14:03 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Platini navštívil Masopusta den před jeho smrtí: Tvořil dějiny, byl to můj vzor

Josef Masopust. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Masopust. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Šéf evropského fotbalu Michel Platini přiletěl o víkendu do Prahy. V neděli navštívil legendárního Josefa Masopusta, který o den později po vážné nemoci ve věku 84 let zemřel.

„Narodil jsem se v době, když už byl pan Masopust vynikající fotbalista. Obdivovali ho moji rodiče, tvořil dějiny, byl můj vzor,“ citovaly Platiniho oficiální stránky české asociace.

Předsedu Evropské fotbalové unie UEFA v neděli do Masopustova bytu v pražských Dejvicích doprovodil generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Šéf UEFA Michel Platini

Šéf UEFA Michel Platini

Legendární Masopust zemřel v pondělí ráno po dlouhé nemoci. Odešel jeden z nejlepších českých fotbalistů, první český držitel Zlatého míče a vicemistr světa z roku 1962.

Šedesátiletý Platini, který je stejně jako Masopust držitelem Zlatého míče (1983, 1984, 1985), přiletěl do Prahy na dvoudenní jednání výkonného výboru UEFA.

V úterý večer Platini a spol. navštíví finále mistrovství Evropy do 21 let, ve kterém se utkají Portugalsko a Švédsko.

Nenahraditelná ztráta, prohlásil Pelta

„Je to nesmírně smutná zpráva a tímto chci vyjádřit upřímnou soustrast celé rodině,“ řekl šéf svazu Pelta. „Josef Masopust byl jedinečnou osobností na trávníku i mimo hřiště a jeho skon se mě osobně nesmírně dotknul. Je to zcela nenahraditelná ztráta,“ prohlásil.

Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka považuje skon českého fotbalisty století za jednu z nejsmutnějších zpráv v historii českého fotbalu. 

„Josef Masopust byl opravdovou legendou nejen českého, ale i světového fotbalu, a takových je opravdu jen velmi málo. Jeho odkaz včetně fenomenálních výkonů a rytířského chování by měl být vzorem pro všechny hráče,“ řekl Řepka.

Velká lítost postihla i Masopustovy bývalé spoluhráče z MS v Chile, s nimiž byl dosud dobrým kamarádem. „Přijde mi, jako by mi umřel táta. Snažil jsem se mu některé věci odvádět a starat se o něj. Byl to skromný člověk a velký fotbalista,“ řekl webu sport.cz Josef Jelínek, jeden ze šesti žijících „Chilanů“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!