7. června 2008 12:20 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Platini: Nejlepší může být kdokoliv

Platiniho první Euro v čele UEFA.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platiniho první Euro v čele UEFA. | foto: AFP

BASILEJ Novinářům odpovídal střídavě francouzsky a italsky. Prezident UEFA Michel Platini ale svůj tip na vítěze Eura 2008 den před začátkem turnaje neprozradil.

"Komukoliv na šampionátu řeknu: Máte nejlepší tým. Jako šéf organizace sdružující 53 národních asociací přece musím zůstat neutrální,“ odrážel Platini v tiskovém středisku stadionu St. Jakob Park s šarmantním úsměvem opakující se dotazy.

Někdejší vynikající francouzský fotbalista a dnes nejvýše postavený muž UEFA se den před startem turnaje podělil o své názory na současné fotbalové dění. Nejdřív pochválil rakouské a švýcarské organizátory šampionátu. „Všechny přípravy proběhly v pořádku. Věřím, že před sebou máme povedený turnaj.“ Neprozradil ani, na jaké zápasy se v následujících třech týdnech chystá osobně dostavit. "Stoprocentně vím, že mě potkáte ve Vídni na finále. Mám povinnost předat pohár pro vítěze,“ pokračoval v diplomatických vyjádřeních.

Výjimečné osobnosti upřednostňuje před týmy. "Jsem fanouškem hráčů, a ne taktiky. Nejen francouzských. S nostalgií vzpomínám na víc zemí,“ vyprávěla někdejší hvězda Juventusu Turín a držitel Zlatého míče.

Nezapomenutelný turnaj by měl určitě přinést záplavu gólů. Jenže čím dál víc propracovanější taktika přináší na vrcholné úrovni naopak řadu nepříliš pohledných duelů. Platini zůstává v tomto ohledu optimistou. "Věřím, že během Eura uvidíme víc dobrodružství. Neslibuju větší počet gólů. Co když se předvedou skvělí gólmani. Nechme ale hráče hrát, nedržme je na uzdě,“ vyzval nepřímo trenéry všech šestnácti mužstev.

Schválně, jestli hlavu evropského fotbalu všichni poslechnou.

Najdete na Lidovky.cz