28. května 2015 17:48 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Odstup, žádal Platini přítele v čele FIFA. Už je pozdě, odmítl Blatter

Michel Platini (vlevo) a Sepp Blatter na jednání v roce 2008. Dodnes zůstávají... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michel Platini (vlevo) a Sepp Blatter na jednání v roce 2008. Dodnes zůstávají... | foto: ČTK/AP

CURYCH Šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini vyzval Seppa Blattera, aby už nekandidoval na prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Zároveň podpořil Alího bin Husajna a nevyloučil možnost bojkotovat soutěže pořádané FIFA.

„Seppe, chtěl bych s tebou mluvit jako muž s mužem, mezi čtyřma očima.“

„Ne, mluv tady přede všemi.“

„Dobře, jsme přátelé, ale teď tě žádám, abys skončil, protože FIFA má i kvůli tobě špatnou pověst. Takhle pokračovat nemůžeme.“

Devětapadesátiletý Platini popsal čtvrteční setkání s Blatterem, kterého stále označuje za svého přítele. Dlouholetý šéf FIFA však jeho výzvu odmítl.

Většina Evropy se na kongresu v Curychu postaví proti znovuzvolení Blattera prezidentem FIFA. Ani to však stačit nemusí, protože Blattera podpořily Afrika, velká část Asie a také Rusko.

Sepp Blatter (vpravo) a Michel Platini.

Rozhovor mezi mocnými funkcionáři pokračoval záhy, už opravdu mezi čtyřma očima. Novinářům ho Platini popsal na tiskové konferenci ve čtvrtek odpoledne.

„Měl bys odejít, a ukázat tak svou velikost.“

„Teď už je příliš pozdě. Kongres začne ve čtvrtek odpoledne.“

„Škoda. Kdybys teď odešel, zlepšilo by to tvou pověst.“

Jako o možném kandidátovi na prezidenta FIFA se před časem uvažovalo i o Platinim. Nakonec však nabídku nepřijal, přestože po Blatterově konci touží. Nelituje ani teď, když šance protestních kandidátů po vypuknutí korupční aféry vzrostly.

„Nelituju, protože jsem nechtěl bojovat proti svému příteli, kterým Sepp Blatter stále je,“ vysvětlil Platini.

Zároveň však vyzval národní asociace, aby volily jordánského prince Alího bin Husajna, jenž je Blatterovým jediným protikandidátem.

ČAS ODEJÍT! Aktivisté protestují před kongresem FIFA v Zürichu proti...
Prezident UEFA Michel Platini vystoupil proti znovuzvolení Seppa Blattera šéfem...

„Apeluju na všechny národní asociace po celém světě, aby v pátek hlasovaly pro Prince Alího. Je důležité, aby našly sílu hlasovat pro změnu prezidenta. To je jediná možnost, jak můžeme FIFA změnit,“ zdůraznil.

A dodal: „Padesát čtyři členů UEFA se sešlo na společné schůzi, na které jsme měli velmi příjemnou diskusi ohledně prezidentských voleb. Takže teď můžu říct, že velká, opravdu velká většina evropských asociací bude volit Prince Alího. Lidé už nechtějí tohoto prezidenta. Vždycky jsem říkal, že FIFA musí být silná organizace, ale v současnosti tomu tak není.“

Platini na tiskové konferenci také dostal dotaz, jak se staví k možnosti bojkotovat soutěže pořádané FIFA (mistrovství světa).

Odpověď možná překvapila. „Příští týden má UEFA jednání v Berlíně a možné je všechno,“ pohrozil.

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46