Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Plzeň po dvou letech prohrála doma, bitva o titul se ještě dramatizuje

22:12aktualizováno  22:35
PLZEŇ - Čekala se bezstarostná jízda proti výrazně oslabenému soupeři, místo toho přišlo nečekané zakopnutí: fotbalová Plzeň v 25. kole první ligy doma prohrála 1:2 s Mladou Boleslaví. Skončila tak plzeňská série domácí neporazitelnosti, která trvala skoro dva roky.

Jiří Skalák z Mladé Boleslavi slaví první gól v zápase s Plzní. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Naposledy Plzeň doma padla 26. května 2013 - kolo před koncem ligy tehdy prohrála s Libercem. O titul ji tahle porážka nepřipravila a také letos má k němu pořád blíž než kdokoli jiný. Nečekaným zaváháním však soupeřům ještě dala šanci. Doma zaváhala v letošním ročníku vůbec poprvé.

Na zaváhání Plzně může v neděli zareagovat také trápící se Sparta, která od 17:45 hostí Brno. V případě vítězství by stáhla ztrátu na první místo na tři body. 9. května se oba týmy utkají na Letné.

O body se tentokrát Plzeň připravila vlastně sama. Ač měla plno šancí, kopala sedmnáct rohů a soupeře v závěru zasypala střelami, víc než jeden gól vstřelit nedokázala. A Boleslavi naopak vedoucí branku doslova darovala.

Ze zápasu utekla půlhodina, když za dlouhým míčem za plzeňskou obranu sprintoval Bartl. Gólman Kozáčik proti němu vyběhl, u míče byl dřív a stačil ho odkopnout. Jenže hodně nešťastně: balon poslal přímo na nohu Skaláka, kterému stačila chvilka soustředění, aby trefil prázdnou bránu.

Plzeňští fanoušci, kteří do té doby vytvrale hnali svůj tým dopředu, najednou ztichli. A tak bylo slyšet, jak si Skalák v rohu hřiště povyskočil a na oslavu hlasitě zařval.

Až tenhle moment Plzeň donutil k větší aktivitě, gól však přišel na druhé straně. Po pěti minutách druhé půle Štohanzl našel přihrávkou z vlastní poloviny rozeběhnutého Zahustela, který zachoval klid a poslal míč přes vybíhajícího Kozáčika na zadní tyč. 0:2!

Takový vývoj nečekal snad nikdo. Boleslav totiž nastoupila do utkání zdecimovaná absencemi: chybělo osm hráčů, na posledním tréninku ještě vypadl devátý Šisler, který usedl jen na lavičku. A třeba stopeři Boleslavi měli dohromady před utkáním jen tři ligové starty, mladý Křapka hrál nejvyšší soutěž vůbec poprvé.

Plzeňský Václav Procházka krkolomně padá přes Lukáše Mageru z Mladé Boleslavi.

Právě to možná hosty semklo - a Plzeň naopak nezdravě ukolébalo.

Vedoucí tým tabulky hrál zpočátku bez nápadu, chyběl mu drajv. Nezkušená boleslavská obrana, kterou ještě oslabilo zranění Bořila, jenž musel střídat hned v úvodu, si nevedla vůbec špatně, plzeňské útoky většinou dokázala lehce likvidovat. A když už Mahmutovič zahrozil ze vzduchu, poslal míč ve velké šanci těsně vedle.

Do druhého poločasu už bosenský útočník ani nenastoupil, nahradil ho bijec Holenda. Ten pomohl ke snížení, dvanáct minut před koncem hlavičkoval do tyče a odražený balon napálil tvrdě do branky Kolář. Na body to však nestačilo, obrovský tlak v závěru už další gól nepřinesl, jen vyloučení Skaláka, který naštvaně zahodil míč a dostal druhou žlutou.

Vedoucí tým ligy tak doma přenechal všechny body soupeři. V utkání, ve kterém by to čekal asi málokdo.

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:1)

Branky: 78. Kolář - 31. Skalák, 50. Zahustel. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Kubr. ŽK: Skalák, Magera, Hruška, Pajer. ČK: 89. Skalák (všichni M. Boleslav). Diváci: 10950.