21. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Plzeň prožila fotbalovou bezmoc

David Villa vstřelil druhou branku zápasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Villa vstřelil druhou branku zápasu | foto: Reuters

PRAHA Na první pohled jsou si oba výsledky podobné jako vejce vejci. Fanoušci se mohou přít, jestli si fotbalisté Plzně za středeční vystoupení v Barceloně zaslouží příznivější hodnocení než česká reprezentace za nedávný kvalifikační zápas se Španělskem.

Co spojuje porážky 0:2?

V obou případech se měřili čeští zástupci s nejtěžším možným soupeřem, nedokázali ani jednou vystřelit na branku a důkazem jejich bezmoci se staly dlouhé pasáže bez doteku s míčem. Převaha vítězů byla chvílemi až propastná, rozdíly lze najít jedině v detailech. Pozitivně lze vnímat třeba pokusy udržet se delší dobu za půlicí čarou.

U Plzně si cení oslovení experti větší snahy. "Do Barcelony jeli o něco se pokusit, víc se snažili napadat. Po zisku míče se šestice jejích hráčů rozběhla, aby se uvolnila pro přihrávku a zapojila do útoku," vypozoroval prezident České unie fotbalových trenérů Verner Lička. "V určitých fázích zápasu působila Plzeň proti Barceloně aktivněji. Národní tým hrál doma velmi pasivně, dalo by se říct až odevzdaně," souhlasí trenér Stanislav Levý, který Plzeň v minulosti vedl.

Grafika: Dvá týmy z Česka vs. dva týmy ze Španělska
Grafika: Barcelona na domácím hřišti

GRAFIKY: Dva týmy z Česka proti týmům ze Španělska. A poslední domácí zápasy Barcelony.

Podobný dojem měl Daniel Kolář. Záložník Plzně patří mezi šest hráčů, kteří se objevili na hřišti v obou utkáních. "Abych byl upřímný, porážka v Barceloně je pro mě trochu přijatelnější než ta s nároďákem," tvrdil Kolář.

Nic to nemění na skutečnosti, že pokud se rozhodne Barcelona či španělská reprezentace svého soupeře zcela rozebrat, nemá s tím velké potíže. "V obou případech šlo o hru kočky s myší," podotýká bývalý reprezentant Ladislav Vízek.

Neliší se také příval obdivných slov mířících na adresu vítězů. "Ti kluci jsou prostě někde jinde. Messi na tuhle planetu ani nepatří, i Xavi je borec. Barcelona má v podstatě na každém postu nejlepší světové hráče a mě těší, že jsem měl čest si proti nim zahrát," uznal výjimečnost soupeře kapitán Plzně Pavel Horváth.

Na reprezentaci se sesypala po porážce od Španělska vlna kritiky. Čekalo se, že Bílkův výběr bude soupeři, který už měl v kvalifikační skupině zajištěný postup, klást větší odpor. Už ve 23. minutě ale prohrával s mistry světa o dvě branky. Naopak Plzeň si vysloužila shovívavější reakce. Na půdě jednoho z nejlepších týmů fotbalové historie měla dlouho naději na lepší výsledek, přišla o něj až v závěrečné desetiminutovce po druhém gólu favorita.

To však neznamená, že by se Barcelona musela o vítězství strachovat. Po rychlém vedení se snažila každou akci až příliš vyšperkovat, což její produktivitě škodilo.

"Hlavně Messi nepřestával s pokusy vstřelit nemožný gól. Přehnaný počet parádiček domácím uškodil, přitom největší ozdobou zápasu jsou střely na branku," vyčetl deník El País přehnanou hru na krásu. "Z naší strany to byla spíš taková exhibice, což se mi nelíbilo," nepopíral nedostatky ani kouč Barcelony Josep Guardiola.

Ačkoliv v české lize si Plzeň zakládá na útočném pojetí, tentokrát odvedli její hráči lepší práci v obraně. Kromě AC Milán inkasovali všichni soupeři včetně Realu Madrid od začátku sezony na Nou Campu víckrát než Viktoria. Naopak každý z šesti týmů, který tam dorazil ve stejném období před Plzní, dokázal alespoň jednou vystřelit na branku. To se Plzni nepovedlo.

Co tak lze pokládat za její největší úspěch? "Barcelona mohla střídat klíčové hráče až na konci," považoval si kouč Plzně Pavel Vrba.

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč