Dvě šťastné teče nastartovaly kanonádu. Plzeň smetla Liberec 6:0

22:07
PLZEŇ - Plzeňští fotbalisté v zápase dvou účastníků jarní fáze Evropské ligy soupeře z Liberce naprosto rozebrali a vyhráli vysoko 6:0. Minimálně do neděle tak snížili ztrátu na vedoucí Spartu na pět bodů.

Fotbalista Plzně Milan Petržela slaví gól foto: ČTK

Liberec prohrál o šest gólů teprve podruhé v historii samostatné ligy. Na jaře 1995 dostal příděl 1:7 na Spartě. Od té doby takový debakl nezažil...

Až teď ve šlágru 22. kola. Plzeň byla ve všech ohledech lepší a soupeře ze severu Čech rychle zaskočila. Vždyť po půlhodině vedla už o čtyři góly. Liberec, který nastoupil jen s torzem obranné řady, vůbec nestíhal. Ztratil tak důležité body v boji o třetí příčku.

Plzeň doma porazila Liberec v lize po 13 letech.

Trenér Dušan Uhrin dal stejně jako s Lyonem v plzeňské sestavě přednost mladíkovi Hrošovskému před veteránem Horváthem. Kapitán úřadujícího mistra tak v součtu s domácím pohárem nebyl v základní sestavě ve třech z posledních čtyř soutěžních utkání.

Západočeši na soupeře vlétli a hned v druhé minutě úvodní nápor korunovali. Výrazně jim k tomu pomohl hostující Rybalka, který změnil směr Kovaříkovy střely z přímého kopu a gólman Hroššo na to nedokázal zareagovat.

Lukáš Hroššo inkasuje 6. gól. Z nařízené penalty ho proměnil Tomáš Hořava.

Brzy potkala Liberec další rána. Kapitán Kováč musel kvůli zranění už po dvanácti minutách střídat a na jeho post nastoupil Sackey.

Liberecká defenziva se pak bez svého lídra rozpadla. Hned v následující minutě si Petržela položil Frýdka a jeho střelu tečoval do vlastní sítě nad padajícím Hroššem stoper Pimpara.

Liberečtí jako by na hřišti vůbec neexistovali a domácí si dělali, co chtěli. Ve 23. minutě Procházka z necelých třiceti metrů zakroutil přímý kop k tyči a radoval se z druhého gólu v tomto ligovém ročníku.

Za devět minut zasadil zdecimovaným hostům čtvrtou ránu Hrošovský, který oklamal Obročníka a trefil se k tyči. Plzeňský mladík se dočkal první branky v nejvyšší soutěži.

Po změně stran se utkání už jen dohrávalo. Domácí bavili zaplněné tribuny útočnými akcemi a v 66. minutě přidali pátý gól. Po Kolářově centru se z voleje prosadil Petržela.

V 80. minutě pak Západočeši zlomili i své penaltové prokletí a po dvou zahozených pokutových kopech za sebou jej tentokrát proměnili. Střídající Ďuriš se nenechal rozhodit ani tím, že musel exekuci opakovat.

22. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 6:0 (4:0)
Branky: 13. a 66. Petržela, 2. Kovařík, 22. Procházka, 32. Hrošovský, 80. Ďuriš z pen. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Štěrba. ŽK: Kovařík - Frýdek, Luckassen, Pavelka. Diváci: 10.242.

1. FK Příbram - 1. FC Slovácko 3:2 (1:1)
Branky: 21. Krbeček, 60. Mišůn, 69. Řezníček - 3. Kerbr, 71. Valenta. Rozhodčí: Jílek - Gallo, Vysloužil. ŽK: Mašán, Slepička - Heča, Reinberk, Došek, Kuncl. Diváci: 2168.