Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Pět plzeňských teček, do Evropy jde Boleslav, kanonýrem Lafata

19:03aktualizováno  19:40
PRAHA - Ligová sezona skončila. Že bude titul předán do správných rukou chtěli fotbalisté Plzně ukázat i v posledním 30. kole. A povedlo se jim to náramně. Příbram porazili 5:2 a za bouřlivých ovací mohli převzít mistrovský pohár. Poslední volné místo v evropských pohárech vybojovala po výhře nad Jihlavou Mladá Boleslav. 20. gólem v sezoně rozhodl o titulu krále střelců sparťan David Lafata, Sparta ale jen remizovala.

POVEDENÁ TEČKA. Hráči Plzně se radují z jednoho z pěti gólů do sítě Příbrami. foto: ČTK

Před závěrečným kolem se hrálo už jen o čtvrtou příčku, která znamená kvalifikaci o Evropskou ligu, a o to, kdo se stane nejlepším střelcem.

Jak kdo do pohárové Evropy

1. Plzeň - 3. předkolo Ligy mistrů, mistrovská část

2. Sparta - 3. předkolo Ligu mistrů, nemistrovská část

3. Jablonec - 3. předkolo Evropské ligy

4. Mladá Boleslav - 2. předkolo Evropské ligy

Vítěz poháru Liberec - 3. předkolo Evropské ligy

Souboj na dálku o pohárovou Evropu začala líp Příbram, která na hřišti mistrovské Plzně dala gól už po třech minutách, svým pátým gólem jara se uvedl Bednář.

Zaplněný stadion přišel na oslavy titulu, ale po poločase to na ně nevypadalo. Plzeňští sice po půlhodině vyrovnali, ale vzápětí Zápotočný podruhé poslal do vedení Příbram.

Jenže Plzeň si oslavy nezkazila, po půli během čtrnácti minut dala tři góly, ten vítězný patří Holendovi a byl parádní. Do centru z pravé strany se položil a střílel přes hlavu. Nakonec Příbram inkasovala pět branek.

Tabulka střelců

1. David Lafata (Sparta) - 20 gólů

2. Milan Škoda (Slavia) - 19 gólů

3. Libor Došek (Slovácko) - 16 gólů

4. Aidin Mahmutovič (Teplice/Plzeň), Josef Šural (Liberec) oba 12 gólů

6. Filip Novák (Jablonec) - 11 góů

Její porážka by sama o sobě Boleslavi ke čtvrté příčce stačila, Boleslavští si však 2. předkolo Evropské ligy uhráli sami bez ohledu na výsledek středočeského rivala. Klid jim dal mladík Klobása v závěru půle, další dvě branky přidali zkušení mazáci Ščuk a Magera po přestávce.

To souboj o krále střelců byl dlouho nerozhodnutý. Lafata i slávista Škoda měla před 30. kolem devatenáct branek. Oba hráli doma, nedařilo se jim, ani jejich týmům. Slavia proti Slovácka prohrávala už 0:3, v závěru snížil na konečných 1:3 stoper Bílek.

V té době už byl mezi střelci první Lafata, který v 77. minutě smazal překvapivý náskok Bohemians 1905.

Ladislav Krejčí (vlevo) ze Sparty a Milan Havel z Bohemians.
Kamil Vacek (vlevo) z Boleslavi v utkání proti Jihlavě.

Sparta, jenž v týdnu ve funkci i na další ročník potvrdila trenéra Ščasného, nepodala dobrý výkon. Sice takřka celé utkání útočila, ale její snaha byla bezzubá, hosté se bránili celkem v pohodě. Nepohlídala jen centr střídajícího Marečka.

Vavruška jde do Teplic

Novým trenérem teplických fotbalistů se stal David Vavruška, který nečekaně končí v Liberci. Na Stínadlech nahradí od nové sezony Petra Radu, jenž se s vedením nedohodl na prodloužení smlouvy. Teplický klub o Vavruškově příchodu informoval po sobotním duelu s Hradcem Králové.

Trenér Ščasný, který v průběhu jara nahradil odvolaného Vítězslava Lavičku, nemá zrovna bilanci, kterou by se mohli chlubit. Ze sedmi zápasů jen čtyřikrát vyhrál, jednou remizovala a dvakrát prohrál.

Baník Ostrava se loučil s Bazaly, chybělo málo, aby to bylo vítězstvím. Na Duklou vedl od 2. minuty, ale v závěru Dukla vyrovnala. Přišlo přes deset tisíc diváků.

Liberec po triumfu v poháru smetl poslední Budějovice 5:1, i když prohrávala. To druhý sestupující Hradec se vytáhl a vyhrál v Teplicích. Pro domácího kouče Petra Radu to byla nepovedená derniéra. Nahradit ho má liberecký David Vavruška. Nečekalo se, že Vavruška, který k týmu přišel v průběhu jara a vedle vítězství v poháru ho zachránil, odejde.

Nový ročník fotbalové ligy začne 25. července.

Viktoria Plzeň - 1. FK Příbram 5:2 (1:2)

Branky: 31. a 59. Holenda, 68. a 87. D. Kolář, 55. Pilař - 4. Bednář, 39. Zápotočný. Rozhodčí: Franěk - Kříž, Štěrba. ŽK: Vaněk, Horváth (oba Plzeň). Diváci: 11.112.

Baník Ostrava - Dukla Praha 1:1 (1:0)

Branky: 2. Kukec - 80. Jakub Mareš. Rozhodčí: Ardeleánu - Dobrovolný, Pochylý. ŽK: Považanec, Beauguel (oba Dukla). Diváci: 10.340.

Slavia Praha - 1. FC Slovácko 1:3 (0:1)

Branky: 88. Bílek - 17. Došek, 55. Trávník, 69. Valenta. Rozhodčí: Nenadál - Kotík, Jiřík. ŽK: Zmrhal - Kalouda, Kuncl. Diváci: 3987.

Slovan Liberec - Dynamo České Budějovice 5:1 (1:1)

Branky: 35. a 58. Šural, 76. Breznaník, 85. Fleišman, 89. Hadaščok - 30. Řezáč. Rozhodčí: Pechanec - Pospíšil, Vysloužil. ŽK: Pavelka - Otepka. Diváci: 3875.

Zbrojovka Brno - Baumit Jablonec 2:3 (0:3)

Branky: 72. Sýkora, 81. Jugas - 14. a 43. Doležal, 6. F. Novák. Rozhodčí: Příhoda - Peřina, Černý. ŽK: Moukanza - Čížek. Diváci: 3562.

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:1)

Branky: 77. Lafata - 37. Bratanovič. Rozhodčí: Orel - Moláček, Kubr. ŽK: Dočkal, Holek - Gajič, Šmíd, J. Rada, Zlámal. Diváci: 9330.

FK Mladá Boleslav - Vysočina Jihlava 3:0 (1:0)

Branky: 45. Klobása, 65. Ščuk, 79. Magera. Rozhodčí: M. Paták - Wilczek, Kotalík. ŽK: Mendy, Klobása - Kliment. Diváci: 2418.

FK Teplice - FC Hradec Králové 1:3 (1:1)

Branky: 15. Takács - 29. Petrus, 53. P. Mareš z pen., 65. Vaněček. Rozhodčí: Lerch - Blažej, Vlasjuk. ŽK: Mozol, Jablonský, Krob - Plašil. Diváci: 1270.