Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plzeňská mašina šlape: vede suverénně ligu a sbírá první rekordy

Sport

  8:00
PRAHA - Vznášel se ve vzduchu, ale fotbalisté Plzně o něm buď nevěděli, nebo ho nechtěli zakřiknout. Po sobotním vítězství 2:0 nad ostravským Baníkem se mohou definitivně pyšnit novým rekordem samostatné české ligy. Během první poloviny sezony nasbírali 40bodů, což se dosud žádnému jinému týmu nepovedlo.

Plzeň - Teplice (radost fotbalistů Plzně) foto: ČTK

"Neměl jsem o tom ani tušení," přiznal plzeňský kapitán Pavel Horváth po zápase, jenž byl na 20 minut přerušen. Až na hřiště se vloudil slzný plyn, kterým policie krotila neukázněné ostravské fanoušky před branami stadionu.

VLÁDCI STATISTIK

- Žádný jiný tým v samostatné české lize dosud nedokázal během první části sezony nasbírat 40 bodů jako letos fotbalisté Plzně. Dosavadní rekord 39 bodů držela Sparta.

- Plzeňští nastříleli soupeřům 42 gólů během patnácti kol, což se rovněž žádnému českému klubu od roku 1993 nepovedlo. Této statistice dosud vládla s 41 trefami také Sparta.

- Tabulce ligových kanonýrů vládne plzeňský střelec Jan Rezek spolu s jabloneckým Tomášem Pekhartem a Michalem Hubníkem z Olomouce. Všichni tři si zatím připsali deset zásahů. Na dostřel se ale drží i další Západočech Daniel Kolář, který skóroval devětkrát.

"Rekord je sice příjemný, ale důležitější je vítězství. Hlavní je, že pokračujeme v krásné sezoně," dodal Horváth. Do konce podzimu zbývají ještě dvě kola, ale už teď je jasné, že Západočeši přezimují na prvním místě. Co stojí za jejich krasojízdou?

Vítězí. Sezonu načali Plzeňští domácí remízou s Olomoucí, která jim pak dlouho šlapala v tabulce na paty. Jenže výběr trenéra Pavla Vrby pak vyhrál neuvěřitelných jedenáct zápasů v řadě. I když nepředvedl zrovna nejúchvatnější výkon, porazil na Letné Spartu, v Edenu Slavii i ambiciózní Jablonec. Plzeň konkurentům nerozdávala body. "A je z toho 40 bodů. Kdyby by mi to někdo na začátku ligy řekl, tak bych si myslel, že je blázen. Máme fantastický podzim," chválil si v sobotu Vrba.

Střílí góly. Plzeň jako by vybočovala ze zvyklostí české ligy, kde se nosí hlavně defenziva. Atraktivní pojetí kombinačního fotbalu navíc okořeňuje záplavou gólů. Dala jich už 42 – a to je další počin, který samostatná česká liga po patnácti kolech nezažila. Západočechům nevadí ani fakt, že občas trpí defenziva. "Před zanďourem dáme vždycky přednost otevřenějšímu fotbalu," přiznal Vrba po utkání s Teplicemi. Vyplatilo se. Jediným týmem, který dokázal Plzeň přestřílet a porazit ji, byla Mladá Boleslav.

Baník Ostrava - Plzeň (Horváth v akci).

Atmosféra v kabině. Žádné dusno či tíživá atmosféra. V plzeňské kabině se umí navzájem podržet a střízlivě zlehčit vážné situace. Kolektivu i žertovným kouskům šéfuje jeden muž – kapitán Pavel Horváth. Když se v sobotu na něj i spoluhráče valil slzný plyn, zahnal je do šatny. "A dal jsem do placu nějaké vtipy, aby neopadla nálada," vyprávěl. Jako příklad zdravého týmového ducha to určitě stačí.

Skvělý trenér. Úspěch Plzně nespadl najednou z nebe. Kouč Pavel Vrba přišel na Štruncovy sady v říjnu 2008, od té doby budoval perspektivní tým a konečně sklízí ovoce koncepční práce. Teď je jeho úkolem zase krotit euforii. Neustále odmítá předčasné hovory o zisku mistrovského titulu. Věří mu i plzeňští fotbalisté, kteří na něj pějí chválu. "Umí být vážný i vtipný. Neustále nás nabádá, ať jsme na hřišti sebevědomí a nebojíme se hrát ofenzivně," popsal třeba kanonýr Jan Rezek.