24. srpna 2011 16:07 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Plzeňský úkol do odvety: nebát se a postoupit

Fotbalisté Plzně na tréninku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Plzně na tréninku. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Jejich kariéry zdaleka nekončí, ale tak výjimečnou šanci by si radši neměli fotbalisté Plzně nechat ujít. Ještě nedávno zdánlivě nedostupný postup do Ligy mistrů se pro českého mistra změnil v otázku jednoho zápasu. Ve večerní odvetě play off proti FC Kodaň stačí uhlídat náskok, jaký si minulý týden po vítězství 3:1 Viktoria překvapivě přivezla ze soupeřova hřiště.

Vypadá to jako snadný úkol. Stačí prohrát o gól nebo za určitých okolností klidně o dva, a senzace bude na světě. "Celé mužstvo to cítí, i když není nic rozhodnuto. Na hřiště musíme jít s čistou hlavou," nabádal kapitán Pavel Horváth.

Od prvního zápasu se hodně změnilo. Plzeňskou kometu musí brát jako favorita už také osmifinalista posledního ročníku milionářské soutěže. V plzeňské sestavě navíc nechybí ani jedna opora. Karetní trest skončil střelci Marku Bakošovi, přes víkend se uzdravil nachlazený kapitán Horváth.

Největší překážkou se pro plzeňské hráče může stát nervozita z toho, že postup je tak blízko. Když na ně podobný pocit dolehl v utkání proti Rosenborgu Trondheim, první poločas až příliš tápali. "Tentokrát se nechceme nikomu přizpůsobit. To by se nikomu nelíbilo," ujistil trenér Pavel Vrba, že se jeho tým bude chtít vyhnout opakovaní stejné chyby.

Jako slabinu nikdo nevnímá, že se hraje v Edenu místo Plzně. Proč taky, když bude vyzdobená aréna zaplněná do posledního z 20 tisíc míst. "Bereme to jako pochvalu za to, co jsme dokázali. Snad diváky odměníme," uvedl Horváth. Sebevědomými prohlášeními zástupci Kodaně v Praze šetřili, odevzdanost z jejich strany však nehrozí.

Grafika: Vzestup fotbalové Plzně.

"Necítíme tlak zvenčí, jen od nás samotných. Máme vítěznou mentalitu a víme, že se můžeme zvládnout postavit zpátky na nohy," ujišťoval kapitán Mathias Jörgensen a odkazoval na víkendové vítězství 1:0 nad týmem Horsens v dánské lize. Skromné skóre by Kodaň dnes nezachránilo. "Nesmíme vypadnout z role a zbytečně panikařit jako minule," volal trenér Roland Nillson po soustředěnějším výkonu.

Postup přinese 226 milionů

Jenže velký úspěch potřebuje také český fotbal. V době, kdy kolem reprezentace vládnou rozpaky a v domácí soutěži se odečítají body kvůli korupci, představuje Plzeň příjemné osvěžení. Kromě konfrontace se špičkovými soupeři by zbohatla o poklad v hodnotě 226 milionů korun.

Základní odměna za postup do skupinové fáze představuje víc jak trojnásobek ročního rozpočtu Viktorie. Postup Plzně mezi fotbalovou smetánku na první pokus by byl skutečně husarský kousek. Slavia totéž zvládla až napopáté a v Edenu si Ligu mistrů ještě nezahrála. Sparta se zase v Lize mistrů objevila sedmkrát, ale naposledy před šesti lety. Už je nejvyšší čas přidat další český zápis!

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.