Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňský úkol do odvety: nebát se a postoupit

Sport

  16:07
PRAHA - Jejich kariéry zdaleka nekončí, ale tak výjimečnou šanci by si radši neměli fotbalisté Plzně nechat ujít. Ještě nedávno zdánlivě nedostupný postup do Ligy mistrů se pro českého mistra změnil v otázku jednoho zápasu. Ve večerní odvetě play off proti FC Kodaň stačí uhlídat náskok, jaký si minulý týden po vítězství 3:1 Viktoria překvapivě přivezla ze soupeřova hřiště.

Fotbalisté Plzně na tréninku. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vypadá to jako snadný úkol. Stačí prohrát o gól nebo za určitých okolností klidně o dva, a senzace bude na světě. "Celé mužstvo to cítí, i když není nic rozhodnuto. Na hřiště musíme jít s čistou hlavou," nabádal kapitán Pavel Horváth.

Od prvního zápasu se hodně změnilo. Plzeňskou kometu musí brát jako favorita už také osmifinalista posledního ročníku milionářské soutěže. V plzeňské sestavě navíc nechybí ani jedna opora. Karetní trest skončil střelci Marku Bakošovi, přes víkend se uzdravil nachlazený kapitán Horváth.

Největší překážkou se pro plzeňské hráče může stát nervozita z toho, že postup je tak blízko. Když na ně podobný pocit dolehl v utkání proti Rosenborgu Trondheim, první poločas až příliš tápali. "Tentokrát se nechceme nikomu přizpůsobit. To by se nikomu nelíbilo," ujistil trenér Pavel Vrba, že se jeho tým bude chtít vyhnout opakovaní stejné chyby.

Jako slabinu nikdo nevnímá, že se hraje v Edenu místo Plzně. Proč taky, když bude vyzdobená aréna zaplněná do posledního z 20 tisíc míst. "Bereme to jako pochvalu za to, co jsme dokázali. Snad diváky odměníme," uvedl Horváth. Sebevědomými prohlášeními zástupci Kodaně v Praze šetřili, odevzdanost z jejich strany však nehrozí.

Grafika: Vzestup fotbalové Plzně.

"Necítíme tlak zvenčí, jen od nás samotných. Máme vítěznou mentalitu a víme, že se můžeme zvládnout postavit zpátky na nohy," ujišťoval kapitán Mathias Jörgensen a odkazoval na víkendové vítězství 1:0 nad týmem Horsens v dánské lize. Skromné skóre by Kodaň dnes nezachránilo. "Nesmíme vypadnout z role a zbytečně panikařit jako minule," volal trenér Roland Nillson po soustředěnějším výkonu.

Postup přinese 226 milionů

Jenže velký úspěch potřebuje také český fotbal. V době, kdy kolem reprezentace vládnou rozpaky a v domácí soutěži se odečítají body kvůli korupci, představuje Plzeň příjemné osvěžení. Kromě konfrontace se špičkovými soupeři by zbohatla o poklad v hodnotě 226 milionů korun.

Základní odměna za postup do skupinové fáze představuje víc jak trojnásobek ročního rozpočtu Viktorie. Postup Plzně mezi fotbalovou smetánku na první pokus by byl skutečně husarský kousek. Slavia totéž zvládla až napopáté a v Edenu si Ligu mistrů ještě nezahrála. Sparta se zase v Lize mistrů objevila sedmkrát, ale naposledy před šesti lety. Už je nejvyšší čas přidat další český zápis!

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat