Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po olympiádě získal Putin mistrovství světa ve fotbale

Sport

  10:00
MOSKVA/PRAHA - Ještě v noci na pátek přikázal ruský premiér Vladimir Putin ruskému ministrovi sportu Vitaliji Mutkovi ihned začít s přípravami mistrovství světa ve fotbale 2018.

Putin. foto: ČTK

Velká část povinností spadne na ruské zbohatlíky. Už na tiskové konferenci v Curychu, kam Putin ihned po zveřejnění výsledků hlasování FIFA přiletěl, doslova prstem ukázal na přítomného ruského oligarchu, miliardáře Romana Abramoviče, a ve svém stylu prohlásil: "Ať se trošku praští přes kapsu, peněz má dost."

Abramovič nedal najevo rozpolcení, i když jako Rus žijící ve Velké Británii, majitel fotbalového klubu Chelsea a sponzor ruského CSKA zřejmě nevěděl, zda držet palce Moskvě, nebo Londýnu.

Ruský premiér stejně jako v případě příprav na olympiádu v Soči, která se bude konat za čtyři roky, sází hlavně na loajalitu ruských oligarchů. Ostatně ti, kteří v minulosti zkoušeli ignorovat Putinovo přání, buď museli nakonec uprchnout ze země, nebo skončili za mřížemi. Proto je možné už nyní pokládat financování mistrovství za vyřešené. Například rekonstrukci moskevského stadionu Spartak zaplatí ropná společnost Lukoil.

Chelsea slaví titul (Roman Abramovič).

Celkem Putin odhadl přípravu MS 2018 na 300 miliard rublů (deset miliard dolarů). Jeho poradci uvedli, že jde o částku srovnatelnou s náklady jiných zemí na podobné akce. Mimochodem je to zhruba tolik, kolik činí majetek Romana Abramoviče. Ruští ekonomičtí experti ale už zapochybovali, zda bude tato suma stačit. Jen tisíce kilometrů silnic a železnic přijdou minimálně na 35 miliard dolarů. Pro srovnání – oficiálně utratila Jihoafrická republika na šampionát 3,5 miliardy dolarů, neoficiálně až devět miliard. Rusko bude určitě potřebovat mnohonásobně víc.

Proto včerejší všeobecnou euforii v Rusku kazily odhady nezávislých ekonomů. Podle nich nebudou problémem ani tak sportovní areály, ale hotely. Ruská metropole dokáže přijmout v tuto chvíli maximálně 65 tisíc hostů, a to někteří musejí být shovívaví. Možná jim to vynahradí Putinův slib, že "fanoušci mohou přijet bez víza, jen slístkem na zápas". Ovšem na poslední MS do Jihoafrické republiky přijelo 300 tisíc návštěvníků.

Podle ekonomického poradce ruského prezidenta Arkadije Dvorkoviče bude MS pro Rusko mobilizujícím faktorem, který rozvoji ekonomiky jen pomůže. Ani většina odborníků nepochybuje o tom, že Putin dotáhne jak olympiádu, tak fotbalový šampionát do zdárného konce. Opoziční lídři podotýkají: Ale za jakou cenu? A dodávají, že Rusko potřebuje mnohem víc rekonstruovat nemocnice a školy než stadiony.

Autorka je spolupracovnicí LN

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...