Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Po probuzení z kómatu mluvil francouzsky. Hráči akademie Manchesteru změnila havárie život

Bývalý britský fotbalista Rory Curtis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý britský fotbalista Rory Curtis. | foto: Reprofoto

Londýn Když se Rory Curtis probral z umělého spánku, neměl tušení, kde se nachází. Nemohl si vzpomenout na svoji minulost nadějného útočníka, který hájil v mládežnické akademii barvy Manchesteru United, navíc začal mluvit plynule francouzsky.

Rorymu Curtisovi bylo 22 let, když po automobilové nehodě v roce 2012 zůstal šest dnů v kómatu. Hasičům trvalo 40 minut, než bývalého britského fotbalistu vytáhli z trosek.

Kvůli těžkým zraněním mozku byl Curtis letecky převezen do nemocnice v Birminghamu, jeho rodině bylo řečeno, že je nepravděpodobné, aby znovu chodil a správně mluvil. Po probuzení z umělého spánku začal v současnosti osmadvacetiletý Angličan mluvit plynule francouzsky, navíc si myslel, že je mu dvanáct let.

Curtisův otec se tak dal do výzkumu rodinných předků.

„Naši předci byli okolo roku 1800 v Normandii, podle konspiračních teorií si mozek může udržet vzdělání předchozích generací,“ řekl Rory Curtis BBC.

Rory Curtis.

Rory Curtis.

Bývalý fotbalista akademie Manchesteru United sice francouzštinu na střední škole studoval, postupně ale zapomněl i její základy, protože se jazyku později nevěnoval. Svoji nečekanou schopnost navíc během zotavení rychle ztratil.

Po probuzení z kómatu byl také nejprve přesvědčen, že mu je 12 let. Své matky se zeptal i na rodinného psa, ta mu musela odpovědět, že už je to několik let, co zahynul.

„V jednu chvíli jsem ani nedokázal spočítat dva plus dva. Koukal jsem na sebe do zrcadla a netušil, na koho se dívám,“ vzpomíná Curtis.

Z nemocnice byl propuštěn po třech měsících na invalidním vozíku s tak zdecimovanou pamětí, že si musel každý svůj pohyb zapsat do deníku po 15 minutových intervalech, aby si vůbec připomněl, že už se osprchoval či naobědval. Přestože byl od začátku varován, že je jeho návrat k úplné mobilitě a mozkové funkci nepravděpodobný, Curtis se během jednoho roku zcela uzdravil.

A navíc, začal zase hrát fotbal za poloprofesionální Stourport.

Ačkoliv bylo pozoruhodné už jenom to, že se Curtisovi podařilo vrátit k fotbalu, on na sebe měl stále vysoké nároky a těžko se smiřoval s tím, že jeho zrychlení, dotek s míčem a celková kondice byly poloviční. A tak se rozhodl svoji fotbalovou kariéru ukončit.

„Byl jsem vždycky perfekcionista. Špatný první dotek a veškeré základní fotbalové návyky byly poloviční, snížilo to mojí důvěru a zároveň mi to usnadnilo rozhodnutí skončit,“ vysvětlil.

V současnosti provozuje Rory Curtis svůj vlastní kadeřnický salon.

Fotbalové soutěže

Premier League - 33. kolo

6.7. Tottenham 21:00 Everton

Premier League - 32. kolo

27.6. Aston Villa 0 : 1 Wolwes
28.6. Watford 1 : 3 Southampton
29.6. Crystal Palace 0 : 1 Burnley
30.6. Brighton 0 : 3 Man United
1.7. Everton 2 : 1 Leicester
1.7. Bournemouth 1 : 4 Newcastle
1.7. Arsenal 4 : 0 Norwich
1.7. West Ham 3 : 2 Chelsea
2.7. Sheffield United 3 : 1 Tottenham
2.7. Man City 4 : 0 Liverpool

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Liverpool FC 33 29 2 2 72:25 89
2. Manchester City FC 33 21 3 9 81:34 66
3. Leicester City FC 33 17 7 9 63:31 58
4. Chelsea FC 33 17 6 10 60:44 57
5. Manchester United FC 33 15 10 8 56:33 55
6. Wolwerhampton Wanderers 33 13 13 7 45:36 52

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!