Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podepsáno: vršovická Bohemka se na pět let stěhuje za Slavií do Edenu

Sport

  16:05aktualizováno  18:39
PRAHA - Bohemians 1905 podepsali pětiletou smlouvu na odehrání domácích utkání na stadionu společnosti E-Side Synot Tip aréna. V nájmu tak budou na tomto stadionu od příští sezony dva kluby – Bohemians 1905 a Slavia Praha.

Bohemians 1905 v průvodu zamířili na Strahov foto: Kateřina ŠulováČTK

Bohemians 1905 podepsali nájemní smlouvu na nejkratší dobu, která byla v jednání. Současná pětiletá nájemní smlouva je s opcí pro Bohemians 1905.

Radnice Prahy 10 uchrání Bohemku od stěhování do Edenu. Koupí Ďolíček - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Bohemka v Edenu? Fanoušci se bouří a slibují "svatou válku" - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Po zvážení všech alternativ o tom rozhodla většina akcionářů klubu. V současné době se nenašel nikdo, kdo by byl ochoten Ďolíček a provoz klubu na tomto stadionu dlouhodobě financovat," říká Přibyl a dodává: "Pro nikoho to není lehká situace, ale život klubu tím nekončí. Bohemka se musí stabilizovat po finanční stránce a tím se nadechnout k budoucnosti."

VIZITKY

STADION V EDENU
Název:
Synot Tip Aréna
Kapacita: 21.000 diváků
Domácí tým: Slavia Praha Historie: po dlouhých jednáních se na místě starého Edenu začalo s výstavbou nového stadionu v září 2006
Uvedení do provozu: květen 2008
Vlastník: společnost E Side Property Limited
Náklady: zhruba jedna miliarda korun
Využití: fotbal, koncerty, ragby, americký fotbal.

STADION VE VRŠOVICÍCH:
Název:
Ďolíček
Kapacita: 7500 diváků
Domácí tým: Bohemians 1905
Historie: vybudován počátkem 30. let 20. století na popud tehdejšího předsedy klubu Zdeňka Dannera, původně nesl jeho jméno
Uvedení do provozu: březen 1932 (rozsáhlé rekonstrukce 1971 a 2007)
Vlastník: společnost Bohemians Real.

Během podzimu by mělo v Synot Tip Aréně vyrůst zázemí, které následně mohou používat i Bohemians 1905. "Nyní se budou řešit technické parametry nájemní smlouvy, to znamená veškeré podmínky související s hraním zápasů, podmínky pro fanoušky a podobně, " popisuje chod událostí ředitel Bohemians 1905.

Bohemians 1905 určitě nechtějí omezovat práva k užívání stadionu fanouškům a klubu SK Slavia Praha a věří, že si Slavia uchová svoji výbornou atmosféru při domácích zápasech. Bohemka odehraje poslední zápas letošní sezony v Ďolíčku tuto sobotu proti Kladnu, pak zde zůstane zázemí klubu.

"Pro každého z nás je to velmi nepříjemný krok, protože Ďolíček je i přes všechny technické výhrady jedinečným stadionem. V tuto chvíli je však na prvním místě přežití klubu a proto akcionáři zvolili tuto cestu. Přestože vůle akcionářů nebyla jednohlasná, většina z nich se především z ekonomických důvodů přiklonila k "variantě Synot Tip arena".  Klub má více než stoletou historii a věřím, že ani teď fanoušci na Bohemku nezanevřou. Už jen proto, aby toto řešení nebylo řešením na dlouhá léta." dodává ředitel Bohemians 1905.

Fanoušci Bohemians přesun z Ďolíčku dál odmítají a věří, že jde pouze o dočasné řešení. "Nesouhlasíme s neprůhledným vyjednáváním přechodu do Edenu, používáním falešných argumentů ze strany CTY a radnice Prahy 10, ani se skutečností, že takto zásadní rozhodnutí nebylo schváleno akcionáři klubu na valné hromadě," uvedli představitelé Družstva fanoušků Bohemians v komuniké, které dnes zaslali médiím.

Zástupce Družstva fanoušků Bohemians Milan Šimáček (vlevo) a fanoušek SK Slavia Praha Lukáš Vala vystoupili 23. dubna na mimořádné tiskové konferenci fanoušků Bohemians 1905 k situaci okolo stadionu Ďolíček.

Zároveň vyzývají k tomu, aby většinový vlastník Bohemians 1905, firma CTY Group, prodal svůj podíl v klubu. "Domníváme se, že s ohledem na vývoj v uplynulých týdnech a měsících je další setrvání CTY v majetkové struktuře klubu neudržitelné - už proto, že nebylo dosaženo slibů a vizí, s nimiž CTY před třemi lety do Bohemians 1905 vstupovali," stojí v prohlášení Družstva fanoušků Bohemians, podle něhož rozhodně nekončí aktivity ani sbírka "Zachraňme Ďolíček".

Podle šéfa fanoušků Bohemians 1905 Michala Holase se v příštích dnech rozjedou akce na záchranu Ďolíčku, k protestům se však příznivci "Klokanů" zřejmě neuchýlí. "Obávám se, že protesty v ulicích už moc nezmůžou. Teď bude záležet na zákulisním jednání. Máme něco připraveného, ale zatím nemůžu říci co. Náš boj o Ďolíček nekončí," řekl Holas ČTK.

Fanoušci věří, že k návratu do Ďolíčku by mohla pomoci radnice Prahy 10, která vyjádřila zájem odkoupit stadion u Botiče, aby v něm "Klokani" mohli zůstat. "Budeme slušně tlačit na zastupitele, aby dodrželi, co deklarovali. Doufám, že to městská část myslí vážně a že to není jen předvolební tah," uvedl Holas.

Slavia - Bohemians 1905.

Stěhování do Edenu bere jako dočasný krok. "Musíme v to věřit. Kdybychom v to nevěřili, tak to bude konec Bohemky. Slavia taky hrála na Strahově, než postavila stadion. Věřím, že pro nás je to taky jenom dočasné," řekl Holas, podle něhož přinese přesun do Edenu úbytek fanoušků. "Dost lidí tam odmítá chodit, ale věřím, že si i tak najde cestu do Edenu hodně fanoušků. Rok tam vydržíme a třeba se za rok vrátíme, jestli se povede vše, co máme v plánu," podotkl.

Fanoušci plánují na sobotu, kdy Bohemians odehrají v Ďolíčku proti Kladnu poslední letošní zápas, jakousi rozlučkovou akci. "Bude k tomu přímo tematicky zaměřené choreo. Navíc plánujeme přenocovat v Ďolíčku do druhého dne, fanoušci si přivezou spacáky. Zatím ale nevíme, jak se k tomu postaví vedení klubu a majitel stadionu," dodal Holas.

Dvě mužstva, hrající na jednom společném stadionu, nejsou v zahraničí ničím neobvyklým. O San Siro se dělí milánské velkokluby AC a Inter, Olympijský stadion v Římě využívají Lazio a AS a na mnichovském stadionu hrají domácí duely bundesligový Bayern a druholigový tým 1860.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat