22. září 2014 11:52 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Člen vedení FIFA: Zdraví je přednější, šampionát v Kataru nebude

Jeden z rozestavěných stadionů pro fotbalové MS 2022 uprostřed pouště v Kataru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z rozestavěných stadionů pro fotbalové MS 2022 uprostřed pouště v Kataru. | foto: Reprofoto

BERLÍN/PRAHA Člen výkonného výboru FIFA Theo Zwanziger očekává, že fotbalové mistrovství světa v roce 2022 se v Kataru konat nebude. Podle bývalého předsedy Německého fotbalového svazu představují klimatické podmínky v emirátu v Perském zálivu pro hráče a fanoušky příliš velké zdravotní riziko.

"Osobně se domnívám, že MS 2022 se nakonec v Kataru neuskuteční," citoval Zwanzigera německý Sport Bild Plus. "Lékaři říkají - a to jsem nechal zaprotokolovat - že si nemohou vzít na odpovědnost, aby se v létě za takových podmínek konalo mistrovství světa."

Organizátoři tvrdí, že letní padesátistupňová vedra v Kataru by hráči nepocítili díky klimatizovaným stadionům, podle Zwanzigera to ale nestačí. "Šampionát se neodehrává jen na stadionech. Přijedou fanoušci z celého světa. Jediný případ ohrožení na životě by vedl k zahájení řízení ze strany státního zastupitelství. Za to by nikdo z výkonného výboru FIFA nechtěl být zodpovědný," řekl Zwanziger.

Otrokářské praktiky

Řešením by mohlo být pouze přesunutí turnaje do zimních měsíců, to však nemá šanci projít kvůli odporu evropských lig. Volba Kataru je terčem kritiky od samého počátku.

Země nemá fotbalovou tradici, tamní firmy čelí při přípravě staveb pro MS obvinění z otrokářských praktik a vykořisťování dělníků a navíc panuje podezření, že výhru Kataru při hlasování v roce 2010 ovlivnily úplatky. Letos v lednu prezident FIFA Sepp Blatter poprvé přiznal, že udělení šampionátu Kataru byla chyba.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!